Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları

Tatlı badem yağının cilde faydaları özellikle hanımlar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Cilt tarafından kolayca emilen bir yapıya sahip olan tatlı badem yağı, doğal bademlerden sıkılarak elde edilmektedir.

Hoş bir kokuya sahip olan bu doğal yağ, cilde fayda sağlayan doğal bileşikler bakımından oldukça zengindir.

Kurudan yağlıya dönük ciltlerde rahatlıkla kullanılan tatlı badem yağı sayesinde özellikle yara izleri hızla iyileşir ve bunun yanı sıra sivilce izleri de giderilebilir.

Okuyabileceğiniz en kapsamlı ve kaliteli içerik olan badem yağı faydaları isimli yazımıza göz atmanızı öneririz. 

Tatlı Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı, cilt için geçmişten günümüze kullanılmakta olan doğal bakım yağlarından biridir. Bu yağı kullanmadan önce, özellikle de hanımların merak ettiği bir soru olan, tatlı badem yağının cilde faydaları nelerdir? sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Özellikle hemen hemen her cilt tipi için kullanıma uygun olan tatlı badem yağı, doğal bir nemlendirici görevi görmektedir. Bu nedenle özellikle de kuru cilt tipine sahip olan kişilerin, doğal bakım rutinleri arasında yer almaktadır.

Yapısı oldukça hafif olan tatlı badem yağı, ciltte hızlıca emilmesinden dolayı, hassas ciltler için de kullanıma uygundur. Yağlı his bırakmaz ve yapısı rahatsız etmez.

Gerek yüz için gerekse vücut için rahatlıkla kullanılabilen tatlı badem yağının cilde faydaları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

Tavsiye İçerik:  Bıldırcın Yumurtasının Saça Faydaları Nelerdir?
 • Nemlendirici etkisi ile cildin daha yumuşak ve pürüzsüz hissetmesine olanak sağlar.
 • İçerdiği E vitamin sayesinde cilt serumu olarak kullanılabilir.
 • Antioksidan etkisi ile serbest radikallerle savaşır. Böylece leke ve yara izi gibi cilt kusurlarının tedavisinde kullanılır.
 • Güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur.
 • Kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olur.
 • Cilt beyazlatıcı etkisi ile cilt tonunu eşitlemeye yardımcıdır.
 • Göz altı morluklarının giderilmesinde etkilidir.
 • Yüz ve boyun bölgesinde meydana gelen yaşlanma etkilerini minimalize eder.
 • Enfeksiyon önleyici etkisi vardır.

Sivilceler İçin Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağının cilde faydaları arasında en dikkat çekeni sivilceler ile mücadele edebilme özelliğidir.

Yağ olduğu için, ciltte daha fazla yağlanma yapabileceği konusunda bir takım düşünceler olsa da, tatlı badem yağının hafif dokusu cilde hızla nüfuz etmesine ve yağlı his bırakmamasına olanak sağlar.

Sivilceler için tatlı badem yağı etkisi, içerdiği doğal bileşenlerden ve antioksidanlardan gelir. Zengin doğal içeriği sayesinde, cilt gözeneklerinin içerisinde biriken kiri ve döküntüleri azaltır. Cilde nüfuz etmesinden başlayarak, gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.

Antioksidan özelliği sayesinde cilt gözeneklerinin derinliklerinde yaşayan bakterileri öldürmeye olanak sağlayan tatlı badem yağı, bu özelliği ile akne ve sivilce oluşumunu engeller.

Tatlı Badem Yağı mı Acı Badem Yağı mı Daha İyi?

Badem yağının cilt için kullanıma uygunluğu sonucunda, kullanacak kişileri merakta bıraka bir soru olmuştur. Bu da, tatlı badem yağı mı yoksa acı badem yağı mı? sorusudur.

Bunun cevabı, yazımızın da başılığı olan tatlı badem yağıdır. Cilde özellikle en iyi gelen yağ tatlı badem yağı olmuştur.

Tavsiye İçerik:  Cevizin Saça Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Bunun nedeni ise,

Acı badem yağının uçucu bir yağ olması ve seyreltilerek kullanıma uygunluğudur. Tatlı badem yağını ise seyreltmeye gerek kalmadan, cilde doğrudan uygulamak mümkündür.

Tatlı Badem Yağını Cilde Uygularken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tatlı badem yağının cilde faydaları konusunda en dikkat edilmesi gereken adımlar cilde uygulamadan önce mutlaka gözden geçirilmelidir. Bunlar sırasıyla,

 • Badem alerjisi olan kişilerin tatlı badem yağı kullanımından kaçınması gerekir.
 • Göz etrafında kullanıma uygun olsa da, göze çok fazla temas etmemesi önerilir. Görüş bozukluklarına neden olabilir.
 • Aşırı miktarda kullanımından kaçınılmalıdır. Uzman tavsiyesi ile kullanım miktarı belirlenebilir.
 • Kullanmanız gerekenden fazla miktarda tatlı badem yağı kullandıysanız, cildinizi fazlalıklardan arındırmanız önerilir.
 • Eğer kullanım sonrasında ciltte yanma hissederseniz, tatlı badem yağını da diğer bir uçucu yağ ile veya hafif ılık su ile seyreltmek önerilir.

Yukarıdaki uyarılara rağmen cildinizde tatlı badem yağı kullanımı sonrası yanma, kızarıklık, döküntü gibi problemler oluşursa, kullanımı durdurunuz.

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi