Tatlı Badem Yağı Faydaları ve Zararları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Özellikle acı badem yağı ile karıştırılmaması gereken ve sağlık için kullanıma daha uygun olan tatlı badem yağı faydaları konusunda bir yazı hazırladık sizler için.

Tatlı badem yağı, sağlığa pek çok faydası bulunan gerek yemeklerde gerekse bakım ürünü olarak kullanıma uygun aromatik bir yağdır.

Bademlerin ezilmesi ile elde edilir. Hoş bir aroması vardır. Acı badem yağı gibi keskin kokmaz. Yapısı itibariyle de zeytinyağına benzemektedir.

Günümüzde genellikle cilt için bakım ürünü olarak kullanılmasına karşın, aromatik bir lezzet olduğundan salataların içerisine de eklenerek tüketilmesi mümkündür. Bu şekilde tüketimi sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Daha detaylı bilgi için okuyabileceğiniz en kapsamlı kaynak olan badem yağı faydaları isimli yazımıza göz atmanızı öneririz. 

Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Tatlı badem yağı faydaları için onu öncelikle doğru ve dozunda kullanmak gerekir. Bu nedenle aşağıda sizlere tatlı badem yağı nasıl kullanılır? bu sorunun cevaplarını sıraladık.

 • Sağlık açısından faydalarını görmek adına, salataların sosuna eklenerek düzenli olarak tüketilebilir.
 • Tırnaklarınızın güçlenmesi ve çabuk kırılmaması için her gece yatmadan önce hem ellerinize hem de tırnaklarınıza tatlı badem yağı uygulayabilirsiniz.
 • Tatlı badem yağını günlük bakım rutinine eklemek için, her zaman kullandığınız nemlendirici kreminizin içerisine bir kaç damla tatlı badem yağı ekleyebilirsiniz.
 • Saç bakımı için saç uçlarına tatlı badem yağı ile masaj yapabilirsiniz. Böylelikle yıpranmış saç uçlarının onarılması mümkündür.
 • Erkekler tıraş olmadan önce kesikleri engellemek için yüzlerine tatlı badem yağı sürebilir.
 • Tatlı badem yağını biraz deniz tuzu ile karıştırarak peeling olarak kullanabilirsiniz.
 • Tatlı badem yağını nane yağı ile karıştırıp ferahlatıcı bir masaj yağı elde edebilir, şakaklara ya da başınıza sürerek ağrı kesici etkisini görebilirsiniz.
Tavsiye İçerik:  Kakao Yağı Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Tatlı Badem Yağı Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı faydaları belirli maddeler halinde aşağıdaki gibidir.

 • Tatlı badem yağının hafıza güçlendirici etkisi vardır.
 • Kolesterol seviyelerinin dengelenmesi ve kan basıncını düzenlemesi tatlı badem yağı faydaları içinde bulunur.
 • İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık güçlendirici etkisi vardır.
 • Salatalara eklenip tüketildiğinde kalp sağlığı açısından büyük fayda sağladığı bilinir.
 • Cilt ve saç sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Tırnakları güçlendirerek çabuk kırılmalarını önler.
 • Ağrı kesici özelliği vardır.

Beyin Fonksiyonlarını Düzenler

Tatlı badem yağı beyin fonksiyonlarını düzenler. Özellikle hafıza üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır. Tatlı badem yağı hafızayı güçlendirir.

Güçlü bir zihin için bademin ve tatlı badem yağının tüketimi geçmişten günümüze dayanmaktadır. İçerdiği değerli yağlar, vitaminler ve mineraller sayesinde zihin sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kolesterol ve Diyabette Olumsuz Etkileri Azaltır

Tatlı badem yağının içeriğindeki potasyum kalp rahatsızlıklarını engellemede oldukça etkin bir role sahiptir.

Tatlı badem yağı, kan basıncını ve kolesterol seviyesini sağlık açısından olması gereken seviyede tutar. Bu da hem diyabet hem de kolesterol rahatsızlığı olanlar için oldukça faydalıdır.

Tatlı badem yağı faydaları sayesinde kolesterol ve diyabetin olumsuz etkileri azalır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Tatlı badem yağı faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yer alır. İçerisinde bulunan değerli yağlar, vitamin ve mineraller daha güçlü bir bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir.

Özellikle E ve D vitamini ile potasyum, magnezyum, çinko, kalsiyum gibi değerli mineraller bakımından zengin olması sayesinde, hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcıdır.

Tavsiye İçerik:  Argan Yağı

Kalp Sağlığına Faydaları

Tatlı badem yağı faydaları arasında yine en önemlilerinden biri de kalp sağlığına olan faydasıdır.

Uzmanlar kalp sağlığını iyileştirmek için salataların sosuna tatlı badem yağı eklenebileceğini önermektedir. Tatlı badem yağının içerisinde bulunan oleik asit kalp için oldukça faydalıdır.

Tatlı Badem Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Tatlı badem yağının cilde faydaları konusunu daha önce sizinle paylaşmıştık. Cilt için olduğu kadar saçlar için de oldukça etkili doğal bakımlar arasında yer alan tatlı badem yağı, bakım rutinlerine eklenmesi gereken mucizevi etkilere sahip bir yağdır.

Gerek cilt lekeleri ile savaşması, gerekse sivilce izleri, akne, göz altı morluklarına iyi gelmesi onu mucizevi doğal bakım ürünü yapmıştır.

Ayrıca saçlara parlaklık kazandırmak için de kullanılan tatlı badem yağı, özellikle saç uçlarında meydana gelen kuruluk ve çatallaşmış görüntüyü önlemek için oldukça etkilidir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Pürgatif yani bağırsak temizleyici etkisi olan tatlı badem yağı faydaları listesinden biri de sindirim sistemine faydasıdır.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde oldukça etkili bir yağ çeşidi olan tatlı badem yağı, kabızlık sorununu önlemeye yardımcıdır.

Tatlı Badem Yağının Tırnak Güçlendirici Etkisi

Tatlı badem yağı faydaları arasında doğal bir tırnak güçlendirici olması da yer alır. Bunun en önemli nedeni de, içerdiği potasyum ve çinkodur.

Tırnaklara tatlı badem yağı ile masaj yapmak, hem tırnakların çabuk kırılmasını engeller hem de tırnak etlerinin yumuşamasına yardımcı olur.

Doğal Bir Ağrı Kesici: Tatlı Badem Yağı!

Ağrı kesici kullanmak yerine doğal çözümler aradığımız bu günlerde, imdadımıza yetişen bir yağdır tatlı badem yağı.

Tavsiye İçerik:  Nane Yağı Faydaları Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

Özellikle nane yağı ile karıştırılıp ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulandığında, ağrıyı hafiflettiği gözlemlenmiştir.

Tatlı Badem Yağının Zararları Nelerdir?

Tatlı badem yağı faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır.

 • Sağlık açısından faydalı olan tatlı badem yağıdır. Acı badem yağı ile kesinlikle karıştırılmaması gerekir.
 • Badem alerjisi olanların tatlı badem yağı kullanımından uzak durması gerekir.
 • Aşırı miktarda kullanımı sonucunda bulantı, kusma, ishal gibi şikayetlere neden olur. Kullanım dozuna dikkat edilmelidir.
 • Taşıyıcı yağ olması sebebi ile yoğun kullanımı kilo almanıza neden olur.
 • Tatlı badem yağının sizin için en uygun kullanım dozunu öğrenmek adına, mutlaka kullanmadan önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi