E Vitamini

E Vitamininin faydaları ve E Vitamini içeren besinler

E Vitamini faydaları, antisteril özellikli, yağda çözünen ve hücre zarlarını yenileyici özelliği bulunan, insan sağlığına faydalı antioksidan niteliğinde bir vitamin çeşididir.

Vücudumuzu serbest radikellerden kurtarmaya yardımcı olan E Vitamini, kemik ve kas sağlığından, göz ve saçlara kadar her alanda vücuda fayda sağlar.

E Vitamini içeren besinler ise, günlük olarak hemen hemen herkesin tükettiği, ulaşılması kolay besinlerdir. Bunlar arasında, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, yumurta, fındık, bitkisel yağlar gibi gıdalar sayılabilir.

E Vitamini için günlük olarak tavsiye edilen tüketim dozu ise, kadın ve erkeklerde 14 yaşından itibaren günlük 15 mg‘dır.

E Vitamininin Faydaları Nelerdir?

E Vitamini, gözlerimizden, saçlarımıza, kanserden, kemik sağlığına, kalpten cilde, bağışıklık sisteminden kolesterol seviyelerine kadar pek çok alanda sağlığa fayda sağlayan önemli bir vitamindir.

E Vitamininin faydaları listesini maddeler halinde ve detaylıca inceleyecek olursak da şu şekilde sayabiliriz:

E Vitamininin Gözlere Faydaları:

E Vitamininin faydaları arasında ilk sırada gözler için olan faydası yer almaktadır. Özellikle de yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen katarakt gibi görme sorunlarını önlemeye yardımcı olan E Vitamini, bu alanda fayda sağlayan Çinko, C ve A Vitamini gibi vitaminlerle birlikte alındığında göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

E Vitamininin Saçlara Faydası:

E Vitamininin saçlara olan olumlu etkileri son zamanlarda herkes tarafından bilinmekte ve özellikle de eczanelerde satılan E Vitamini kapsülü ile yapılan saç bakımları popülerleşmeye devam etmektedir.

Bunun nedeni ise, E Vitamininin saçların sertleşmesini ve güçlenmesini sağlayan bileşenlerden oluşmasıdır.

Ayrıca E Vitamini, saçı çevreden kaynaklanan zararlı etkilerden korumaya yardımcı olur. İyi bir nemlendirici özelliği de taşıdığından hem kafa derinizin hem de saçlarınızın sağlıklı nem dengesini korur.

E Vitamininin Cilde Faydaları:

E Vitamininin cildimiz üzerinde Anti-Aging yani yaşlanma karşıtı etkisi bulunur. Cildimize yaşlanmanın etkilerinden biri olan elastikiyet kaybını engellemeye yardımcı olan E Vitamini, hücre yenilenmesini hızlandırıp, cildin nem oranını arttırır.

E Vitamininin cilde etkileri sadece yaşlanma belirtilerini önlemesi üzerine değildir. Bunların yanı sıra, güneş yanığı, sivilce, egzama gibi cilt hastalıkları ile de savaşır. Cildin iyileşmesine yardımcı olur.

E Vitamininin Kolesterol Rahatsızlıklarına Faydaları:

E Vitamini, kolesterol değerlerimizi sağlıklı seviyede tutarak, kolesterol oksitlenmesinin önüne geçer. Bu nedenle, E Vitamini, düzenli olarak ve gereken miktarda tüketildiği zaman, kolesterol kaynaklı rahatsızlıklara yakalanma riskimiz azalır.

Ayrıca E Vitamini antioksidan bakımından zengin olduğu için, vücudumuzu zararlı etkenlerden korur, serbest radikellerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olur. Tüm bunlar kolesterol değerlerinin aşırı yükselmesine ya da düşmesine engel olacak faydalardır.

E Vitamininin Azlheimer Hastalığına Faydaları:

E Vitamini, C Vitamini ile birlikte alındığında, alzheimer hastalığının etkilerini azalttığı görülmüştür. Bu hastalıkla mücadele eden kişilerde oluşan yoğun hafıza kaybı ve vücudun işlevlerini yerine getirememe gibi durumları minimuma indirger.

E Vitamininin Bağışıklık Sistemine Faydaları:

E Vitamini vücut için direnç sağlayan vitaminler arasındadır. Gerek kas sağlığımızı koruması gerekse hücre yenileyici özelliği olması sebebiyle, hastalıklarla mücadele ederken yaşadığımız sorunları minimuma indirir. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Ayrıca E Vitamini kendimizi daha zinde ve enerjik hissetmemizi sağlar. Strese karşı bünyemizi korur.

Bunların yanı sıra E Vitamininin faydaları;

 • Adet sancılarını ve adet dönemlerinde oluşan duygu bozukluklarını engeller,
 • Cerrahi müdalelerden sonra oluşan ağrı hissini hafifletir,
 • Hormonların dengeli çalışmasına yardımcı olarak, hormon bozukluklarından kaynaklanan cilt lekeleri, kilo problemleri gibi sorunları azaltır,
 • Hamilelik döneminde hem anne adayı için fayda sağlar hem de bebeğin sağlıklı gelişmesinde etkin rol oynar,
 • Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

E Vitamini İçeren Besinler

E Vitamini’ni doğal yoldan almak her zaman kapsül halinde almaktan daha faydalıdır. E Vitamini içeren besinler aşağıdaki gibidir.

Ayçekirdeği; E Vitamini ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılaması nedeniyle akçekirdeği E Vitamini içeren besinler arasında birinci sırada yer almaktadır.

Yer Fıstığı; 100 gr yer fıstığında günlük tüketmemiz gereken E Vitamini ihtiyacımızın %35’i bulunmaktadır.

Badem; E vitamini içeren besinler arasında en zengin E Vitamini kaynaklarından biri de bademdir. 100 gr badem tükettiğiniz zaman, günlük almanız gereken E vitamini ihtiyacınızın fazlasını da karşılamış olursunuz.

Bitkisel Yağlar; E Vitamini bakımından zengin olan bitkisel yağlar dediğimiz, asla marketlerde gördüğünüz mısırözü ya da ayçiçek yağları değildir.

E Vitamini bakımından zengin olan bitkisel yağlara en güzel örnek, buğday tohumu yağıdır. Bunun dışında badem yağı ve soya yağı da yüksek miktarda E Vitamini içerir.

Ispanak, Maydanoz, Karalahana; Yeşil yapraklı sebzeler, E Vitamini ihtiyacınız için tüketmeniz gereken besinlerin başında gelir.

Bunlar arasında da ıspanak, maydanoz ve karalahana gibi sebzeler yüksek miktarda E Vitamini içeren faydalı besinlerdir.

Yukarıda saydığımız e vitamini içeren besinler dışında,

 • Ceviz
 • Yumurta
 • Avokado
 • Bal Kabağı
 • Brokoli
 • Domates
 • Makarna
 • Zeytin
 • Karides
 • Susam
 • Çam Fıstığı gibi besinler de E Vitamini içeren besinler arasındadır.

E Vitamininin Zararları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için en gerekli vitaminlerden biri olan E Vitamininin faydaları oldukça fazlaydı. Peki E vitamininin zararları nelerdir?

E vitamini de aşırı miktarda tüketildiğinde faydadan çok zarar verebilir. E Vitamininin aşırı tüketilmesi durumunda sağlığa zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fazla E Vitamini tüketmek, sindirim sisteminde bazı sorunlara yol açabilir.
 • Bulantı, kusma gibi mide rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Gebelik döneminde aşırı E Vitamini tüketimi, bebeğin kalp rahatsızlıkları yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle gebelik dönemindeki anne adaylarının E Vitamini tüketim miktarlarını doktor kontrolünde belirlemesi gerekir.
 • Fazla E Vitamini tüketmek, kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Kan pıhtılaşması sonucu, vücutta kanamalar meydana gelmesine neden olabilir.
 • Şeker hastaları da E Vitamini tüketimlerini doktor kontrolünde yapmalıdırlar. Bunun nedeni ise, aşırı tüketilmesi durumunda şeker oranlarının ani bir şekilde düşüş yaşaması e vitamininin zararları arasındadır.

E Vitamini Kapsülü Saça Nasıl Uygulanır?

E Vitamini Kapsülü
E Vitamini Kapsülü Saça Nasıl Uygulanır?

E Vitamini, sağlık için tüketilmesinin yanı sıra, özellikle de kadınlar tarafından saç bakımında kullanılır. Bunun için ise genellikle eczanelerde minik şişelerde kapsül halinde satılan E Vitaminlerine ihtiyaç duyulur.

Saçları besleyen ve güçlenmesini sağlayan E Vitamini ile saç bakımı yapmak oldukça kolaydır.

Bunun için gerekli olan malzemeler,

 • 1 adet E Vitamini kapsülü
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı hakiki zeytin yağı

Şimdi sıra E vitamini kapsülü saça nasıl uygulanır kısmında;

 • Yukarıdaki malzemeleri iyice karıştırıp, mümkünse fısfıslı bir şişeye doldurup, saç diplerinizden uçlara kadar sıkın.
 • Ardından saçınızın diplerine iyice masaj yapın ve bakım yağlarının saçlara güzelce yayılması için saçınızı tarayın.
 • Daha sonra saçınızı streç filmle sararak, bakım yağının saçınıza iyice işlemesi için 4-6 saat kadar bekletip yıkayın.

[bs-quote quote=”Bu bakımı ayda bir kez ya da saçınızın ihtiyacına göre 15 günde bir yapabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda, saçlarınızın daha güçlü bir görünüme kavuşarak parladığını ve dökülmelerin azaldığını göreceksiniz.” style=”default” align=”center”][/bs-quote]

 

Kaynak WebMD MedlinePlus

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.