moresexvideos.net keanni lei gets fucked so good from behind.
https://www.leakedpornvideos.com
porn-spider.top

Biberiye Yağı Faydaları ve Zararları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

İçindekiler

Bu yazımızda sizler için, genellikle yemeklerimize aroma vermesi için kullandığımız biberiye bitkisinin buhar damıtma yolu ile elde edilmesi sonucu oluşan biberiye yağı faydaları konusundan bahsedeceğiz.

Biberiye Yağı Nedir?

Rosmarinus officinalis olarak da bilinen biberiye, Akdeniz bölgesinde yemeklerde kullanılan bir bitkidir. Birçok yemek biberiye yağı ve taze biberiye yaprağı içerir. Biberiye esans yağı, yapraklardan elde edilir.

Biberiye bitkisi fesleğen, lavanta, mersin ağacı ve adaçayı ile birlikte nane ailesine aittir.

Biberiye, antik çağlardan beri farklı nedenlerden dolayı popüler olmuştur. Romalılar biberiye bitkisine özel bir önem vermiş ve dini seremonilerde sıklıkla kullanılmıştır.

Burada araya girerek biberiyenin faydaları yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Bknz: Biberiyenin Faydaları

Aynı zamanda düğün, yemek hazırlama, kozmetik ve bitkisel tedavilerde de kullanılmıştır. Biberiye bitkisi ve özü, antik Mısır döneminde tütsü olarak kullanılmıştır.

Biberiye yağı faydaları, 16. yüzyılda bitkisel tıbbın anlaşılmasına önemli katkıları olan ünlü Alman-İsviçreli doktor ve botanikçi Paracelsus tarafından anlaşılmıştır.

“Paracelsus, tüm vücudu güçlendirdiği için biberiye yağına önem vermiştir ve biberiye yağının karaciğer, beyin ve kalp gibi organları iyileştirebileceğine inanmıştır.”

Biberiye Yağı Faydaları Nelerdir?

biberiye yağı
Biberiye yağının faydaları

Esans yağlar arasında en keskin kokuya sahip olan biberiye yağı, doğru ve dozunda uygulandığında sağlığa pek çok alanda fayda sağlamasıyla bilinir. Biberiye yağı faydaları nelerdir maddeler halinde göz atacak olursak,

 • Baş ağrısına iyi geldiği bilinir. Özellikle migrenin şiddetli etkilerini azaltması ile meşhurdur.
 • Saç dökülmesini azaltır ve dökülen saçların yeniden çıkmasında etkili olur.
 • Solunum yolu iltihaplarını kurutur.
 • Ağız kokusunu giderir.
 • Kilo vermeyi hızlandırır.
 • Kansere faydalı olduğu bilinir.
 • Sindirime yardımcı olarak gaz, hazımsızlık, şişkinlik, mide krampları, kabızlık gibi durumlarını giderir.
 • Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar ve saç dökülmesini engeller.
 • Dişlerde plak ve çürük oluşumunu engeller.
 • Egzama, dermatit ve akne gibi cilt sorunlarla baş etmeye yardımcı olur.
 • Zihinsel aktiviteleri uyararak unutkanlık, depresyon, zihinsel yorgunluk durumların engellenmesinde etkilidir.
 • Kronik stres durumunun önüne geçer.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Kas ağrısı ve romatizma gibi ağrıların azalmasını sağlar.
 • Genital bölgede oluşan uçukların yayılmasını engeller.
 • Solunum yolunda oluşan enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Ağrılara Karşı Doğal Çözüm: Biberiye Yağı!

Biberiye yağı faydaları hakkında inceleme yaptığımızda en etkili faydaları arasında ağrı kesici özelliği olduğunu gördük.

Biberiye yağı özellikle migren şikayeti olan bireylerde, migrenin neden olduğu şiddetli baş ağrılarının hafifletmede önemli bir rol oynuyor.

Biberiye yağının ağrı kesici etkisinden yararlanmak için, bu yağı sıcak su dolu bir kaba 2-3 damla damlatıp sonrasında kafanıza havlu kapatarak (yüzünüz açık kalacak şekilde) buharını soluyabilirsiniz. Bunun yanı sıra biberiye yağı ile ağrıyan bölgeye masaj uygulayabilirsiniz.

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Biberiye yağının saça faydaları, onun doğal içerikli şampuanlarda sıkça kullanılmasının da nedeni olmuştur. Çünkü biberiye yağı, saç dökülmesini engelleyen ve dökülmüş saçların yeniden çıkmasını hızlandıran doğal saç bakım yağlarından biridir.

Saçınıza biberiye yağı ile bakım yapmak için bu yağı saç tipinize ve sorununuza iyi gelecek diğer doğal yağlarla karıştırıp saçınıza sürebilirsiniz.

Biberiye yağı ve biberiye çayı, şampuan ve losyonlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Düzenli olarak biberiye yağı kullanmak, saçları uzatan ve güçlendiren foliküllerin üretilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda biberiye yağı faydaları arasında erken aşamadaki saç dökülmesini ve saç beyazlamasını da yavaşlattığı düşünülmektedir.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Biberiye esans yağı, cilt bakımında saç bakımı kadar yaygın kullanılmaz. Fakat bu yağ, antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir ve egzama, dermatit, yağlı cilt ve akne gibi sorunlarla baş etmeye yardımcı olur.

Esans yağının haricen uygulanması veya düzenli olarak masajla uygulanması, cildi besler ve kuruluğu engeller.

Aynı zamanda düzenli kullanımda veya nemlendirici kremler birlikte uygulandığında cildin sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Bu nedenle kel kişiler veya erkek kelliği göstermeye başlayan kişiler için mükemmel bir saçım bakım toniği kullanılabilir.

Biberiye esans yağı, kuru ve kepekli saç derisi için faydalıdır. Düzenli olarak kafa derisinde biberiye yağıyla masaj yapmak, kafa derisini besler ve kepeği azaltır.

Ayrıca çağ ağacı yağı ve fesleğen yağıyla karıştırılarak kafa derisi sorunlarının tedavisinde kullanılır. Uzun yıllardır, biberiye yağı zeytin yağıyla karıştırılarak saçların koyu renkli ve güçlü olmasını sağlar

Bunun haricinde saç dökülmesini engellemek için, içeriği kimyasallardan arınmış, biberiye yağı katkılı saç ürünleri, şampuanlar kullanabilirsiniz.

Bilişsel Fonksiyonlar Geliştirme

Biberiye yağı faydaları içinde beyin ve sinirler için mükemmel bir bitkidir. Konsantrasyonu arttırdığı ve çalışmayı desteklediği için sınav dönemlerinde öğrenciler tarafından kullanılır.

Zihinsel aktiviteleri uyarır ve depresyon, zihinsel yorgunluk ve unutkanlık gibi durumların önüne geçmeye yardımcı olur.

Biberiye yağı koklamak, ruh halinizi düzeltir. Beyniniz yorulduğunda biraz biberiye yağı koklayın ve zihinsel enerjinizi yenileyin.

2003 yılında 144 katılımcı üzerinde yapılan bir araştırmada, sınav sırasında biberiye yağı koklayan kişilerin daha yüksek bilişsel işlevler gösterdiği bulunmuştur.

Bu nedenle bazı araştırmacılar, biberiye yağının Alzheimer hastalığının tedavisinde alternatif olarak kullanılmasını araştırmaktadır.

Stresi Azaltma

Biberiye yağı faydaları arasında yer alan Aromaterapinin rahatlatıcı doğası ve biberiye yağı koklamanın genel etkileri dışında, salyada ki kortizol seviyelerini azalttığı kanıtlanmıştır.

Kortizol, vücudun stres anında “kaç veya savaş” tepkisi vermesine neden olan ana stres hormonudur.

Kandaki aşırı kortizol, kronik strese neden olabilir ve hormon dengesini ve metabolizmanın verimli çalışmasını bozabilir.

2007 yılında yapılan bir çalışmaya göre beş dakika boyunca biberiye yağı ve lavanta yağı koklamak, katılımcıların salyasında ki kortizon seviyelerini ciddi oranda düşürmüştür. Bu ise kronik stres tehlikesini azaltabilir.

Sindirime Yardımcı Olma

Sıklıkla hazımsızlığı, gazı, mide kramplarını, kabızlığı ve şişkinliği rahatlatmak için kullanılması biberiye yağı faydaları arasındadır. Bu esans yağı aynı zamanda dispepsi semptomlarını rahatlatmak ve iştah açmak için kullanılır.

Ayrıca araştırmalar, esans yağının karaciğeri temizleyebileceğini ve sindirim sürecinin önemli bir bileşeni olan öd üretimini düzenleyebileceğini göstermektedir.

Aynı zamanda kan akışını ve dolaşımını destekler ve besinlerin besleyici maddelerinin emilmesine yardımcı olur.

Biberiye yaprakları et yemeklerine eklenir çünkü et, kuzu ve biftek sindirimini kolaylaştırır.

Sinüzite Doğal Çözüm: Biberiye Yağı!

Biberiye yağı faydaları arasında, tıpkı ağrı kesici etkisi gibi onu doğal bir ilaç haline getiren iltihap kurutucu etkisi de bulunuyor.

Özellikle solunum yolu iltihaplarında etkili bir iltihap önleyici görevi gören biberiye yağı, bu vesileyle özellikle sinüzit şikayetine ve sonrasında meydana gelen ağrılara savaş açıyor. Solunumu da kolaylaştırıyor.

Solunum Sorunları Tedavi Etme

Biberiye esans yağının solunum sorunlarını tedavi etme konusunda sağladığı faydalar detaylı bir şekilde araştırılmıştır ve destek bulmaktadır.

Yağın kokusu boğaz tıkanıklığını rahatlatır ve aynı zamanda alerji, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip tedavisinde de kullanılır.

Biberiye yağı faydaları içinde yer alan antiseptik özelliklere sahip olduğu için solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da etkilidir. Yağ antispazmotiktir ve bu nedenle bronşiyal astım tedavisinde kullanılır.

Ağız Sağlığına Faydaları

Biberiye yağının esansiyel yağlar arasında en keskin kokuya sahip olanlardan biri olduğunu yazımızın başında da belirtmiştik. İşte bu nedenle, biberiye yağı faydaları arasında ağız sağlığına faydası da bulunmakta.

Özellikle ağız kokusunu gidermede ve nefesi tazelemede gargara olarak kullanıma uygun olan biberiye yağı, ılık suyla karıştırılıp gargara yapıldığında ağız kokusunu önlerken, bir yandan da boğazdaki iltihaplanmaları giderir.

Diş Sağlığını Destekleme

Biberiye esans yağı dezenfektandır ve gargara olarak kullanılır. Kötü kokulu nefesin giderilmesine yardımcı olur.

Ağızdaki bakterileri ortadan kaldırarak gingivit, çürük, plak oluşumu ve diğer ağız hastalıklarını önleyebilmesi biberiye yağı faydaları içindedir.

Zayıflamak İçin Biberiye Yağı

Zayıflamak için biberiye yağı kullanımı da yine biberiye yağı faydaları arasında dikkat çeken bir özelliktir.

Özellikle kurutulmuş biberiye yapraklarının çay şeklinde tüketilmesi kilo vermeyi hızlandırdığından, diyet döneminde de tercih edilmektedir. Biberiye yağı ile selülitli bölgelere masaj yapmanın, o bölgeyi incelttiği ve cildi daha da pürüzsüzleştirdiği söylenir.

Bunların yanı sıra bel ve basenlerdeki yağlanmayı engellemek için bu bölgelere biberiye yağı ile düzenli masaj yapılması da tavsiye edilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Önleme

Biberiye yağı faydaları üzerine yakın zamanda yapılan araştırmalar, biberiye esans yağının antimikrobiyal özelliklerinin cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu ve herpes virüsünün tekrarlamasını engellediğini göstermektedir.

Herpes virüsü, normal antiviral ilaçlara hızlı bir şekilde bağışıklık gösterdiği için alternatif yöntemler araştırılmaktadır.

Bir dizi çalışma, biberiye yağının Herpes virüsünden kaynaklanan semptomları azalttığını ve virüsün bulaşıcılık seviyesini de etkilediğini göstermiştir.

Kansere Faydaları

Biberiye yağının kansere faydaları, içeriğinde bulunan karnosal maddesinden kaynaklanır.

Anti-kanser olarak nitelendirilen karnosal bileşeni sayesinde, özellikle de prostat, meme, kolon ve cilt kanseri gibi çeşitli kanser türleri ile savaşmaya yönelik doğal bir yağdır.

Bağışıklık Sistemini Destekleme

Antioksidanlar, vücudumuzun enfeksiyon ve hastalıklara karşı en güçlü silahlarıdır. Bu nedenle antioksidan içeren gıdalar veya esans yağları, genel sağlık faydalarına sahiptir.

Aynı anda biberiye yağıyla yapılan masaj ve biberiye yağının koklanmasının kortizol seviyelerini düşürdüğünü gösteren araştırmada, katılımcıların vücutlarındaki serbest radikal yok eden aktivitelerin de önemli derecede arttığı gözlenmiştir.

Yani biberiye yağı faydaları içinde aromaterapi seanslarında düzenli kullanılırsa veya solunursa, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve kanser ve kalp hastalıkları gibi serbest radikallerden kaynaklanan hastalıklar baş etmesine yardımcı olabilir.

Biberiye Yağı Morluk ve Ağrı

Biberiye yağının faydaları sebebiyle, ağrı azaltma özelliği baş ağrıları, kas ağrılara, romatizma ve arteritte bile kullanılmasına neden olmuştur.

Ağrının olduğu bölgeye biberiye yağıyla masaj yapılarak ağrı kısa süre içerisinde giderilebilir. Biberiye yağıyla yapılan buhar banyoları, romatizma tedavisinde etkili olmuştur.

Belirli anti-enflamatuvar özellikler de burkulma kaynaklı ağrılar ve eklem ağrılarını rahatlatmaktadır.

Ayrıca, ağrıyı azaltacak şekilde kan dolaşımını tetiklediği ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Kötü Kokuları Giderme

Biberiye hoş bir aromaya sahiptir ve bu nedenle biberiye yağı faydaları içerisine iyi bir inhalan olduğu da yer almaktadır.

Yağ benzersiz ve çekici aroması nedeniyle oda kokusu, kozmetik, güzellik ürünleri, yiyecek, banyo yağları, mum ve parfümlerde kullanılmaktadır.

Yağ solunduğu zaman zihinsel enerjiyi arttırır ve solunum yolunu temizler. Birçok insan biberiye esans yağı ve suyu karıştırarak evdeki kötü kokuları giderir.

Diğer Faydalar

Biberiye yağının faydası bu kadarla da kalmamaktadır.

Biberiye yağı faydaları arasında yağın menstürasyon döngüsü, prostat, safra kesesi, bağırsak, karaciğer, katarakt, kalp, menstürasyon krampları, peptik ülser, idrar akışı, sperm hareketliliği, lösemi, böbrek taşları ve taşlardan kaynaklanan ağrılara yardımcı olması yer alır.

Mevcut durumda farklı kanser türlerini tedavi etme potansiyeli üzerinde yapılan araştırmalar bağırsak, mide, meme ve akciğer kanserini içermektedir.

Biberiye esans yağı, hoş aromasından dolayı genellikle aromaterapide kullanılır.

Biberiye Yağının Zararları Nelerdir?

Biberiye yağı faydaları olduğu kadar bilinçsiz kullanımında biberiye yağının zararları da söz konusu olabilmektedir.

 • Aşırı tüketimi beyin fonksiyonlarında uyarılara neden olabilir. Bu nedenle özellikle epilepsi hastalarının tüketmemesi gerekir. Aynı zamanda sinir rahatsızlığı olan kişilerin de biberiye yağı kullanımını öncelikle doktora danışması büyük önem taşır.
 • Hamilelikte ve emzirme döneminde biberiye yağı kullanımı önerilmez.
 • Tansiyon hastalığı olan kişilerin biberiye yağı kullanması önerilmemektedir. Bunun yanı sıra biberiye çayı tüketiminden de kaçınmaları tavsiye edilir.
DİKKAT: Biberiye yağı alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle sadece doktora danıştıktan sonra kullanılmalıdır. Biberiye yağı uçucu olduğu için kusma ve spazmlara neden olabilir. Bu nedenle doğrudan yenmemelidir. Biberiye esans yağı, hamileler ve emziren kadınlarda kullanılmamalıdır. Yağın aşırı kullanımı, düşüğe veya fetüste diğer hastalıklara neden olabilir.
KARIŞTIRMA: Yağ akgünlük, lavanta, adaçayı, sedir ağacı, fesleğen, kekik, sitronella, limon otu, elemi, sardunya, papatya, nane ve kakule yağı ile karıştırılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?
Biberiye Yağı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Biberiye yağı faydalarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Şimdi sıra sık sorulan sorularda…

Biberiye Yağı Nedir?

Biberiye yağı, aynı isimli bitkiden elde edilebilecek esans yağıdır. Biberiye bilinen en eski bitkilerden biridir ve Mısır mezarlarında bile bulunmuştur.

Sadece sakinleştiren ve zihinsel aktiviteleri destekleyen yapısından dolayı değil aynı zamanda sağlık faydalarından dolayı da tercih edilmektedir.

Biberiye Yağı Nerede Satılır?

Biberiye yağı aktarlarda ve büyük market zincirlerinde(migros marketlerde görmüştüm.) satılır.

Biberiye en popüler bitkiler arasındadır ve yağı da tüm dünyada yaygın olarak kullanılır.

Evde kendi Biberiye yağınızı yapmak oldukça kolaydır. Farklı türde ve kuvvette Biberiye yağı satılır. Bu nedenle satın almadan önce araştırma yapmanız önerilir.

Biberiye Yağı Nasıl Hazırlanır?

Biberiye yağı evde kolay bir şekilde hazırlanabilir.

Biberiye yapraklarını kök ve gövdesinden ayırın (yaklaşık 1 bardak) ve iki barda Ayçiçek yağını biberiye yapraklarıyla pişirin.

Kısık ateşte 5-6 saat pişirin. Yağ hazır olunca kokusunu alacaksınız. Soğumasını bekleyin ve yaprakları süzün. Bu kadar!

Biberiye Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Biberiye yağını suyla seyrelterek doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz. Saf Biberiye yağı kullanmak iyi bir fikir olmayabilir.

20-30 damla Biberiye yağını bir barda suyla karıştırın ve kafa derinize ve saçlarınızın ucuna bu karışımı uygulayın.

Biberiye yağının saç beyazlamasını azalttığı, kepeği önlediği, saç uzamasını arttırdığı ve kafa derisini enfeksiyona karşı koruduğu düşünülmektedir.

Biberiye Yağı Saç Uzaması için Nasıl Kullanılır?

Eğer saçınızın uzamasını desteklemek için Biberiye yağı kullanmayı düşünüyorsanız, evde kendi yağınızı yapabilirsiniz.

Biberiye yapraklarını ayçiçeği yağında pişirin ve 5-6 dakika bekleyin. Karışımın soğumasını bekleyin ve yaprakları süzün. Ferahlık hissi için karışıma nane de ekleyebilirsiniz.

Bu karışımı saçınıza uygulamak güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlayacaktır.

Biberiye Yağı Neye İyi Gelir?

Biberiye yağı zihinsel faydalara sahiptir ve bu nedenle aromaterapide kullanılır.

Ruh halini iyileştirir, stres seviyelerini azaltır, hafızayı destekler ve bilgilerin akılda kalmasına yardımcı olur. Fakat aynı zamanda fiziksel olarak da fayda sağlar.

Enflamasyon ve baş ağrılarını azaltır, bağışıklık sistemini destekler, hazımsızlığı ortadan kaldırır ve saçları canlandırır.

Kaynak:
‎Dr. Eric Yarnell
Prof. Dr. Jörg-Peter Schnitzler
Dr. Seyed A Astani
Dr. Juan Sotomayor

Güncelleme: Bu içerik 23.04.2019 tarihinde güncellenmiştir.

Kaynak OrganicFacts HealthLine Stylecraze

Yorum Alanı

https://hubofxxx.net seth bond tops kyle adams. alison tyler rubs her pussy. snapxxx.monster