Biberiye

Biberiyenin faydaları ve zararları

Güzel kokusu ve aromatik tadıyla, özellikle et yemeklerini lezzetlendirmek amacıyla kullandığımız biberiyenin faydaları ve zararları nelerdir? yazımızda detaylı inceleyeceğiz.

Biberiye Nedir?

Antik Yunan çağlarından beri alternatif şifa amaçlı kullanıldığı bilinen biberiye, nanegiller familyasına ait bir bitkidir.

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen biberiye, sıcak ve güneşli iklimlerde yetişebilmektedir. İğneyi andıran yeşil yaprakları sürekli yeşil kalabilme özelliği bulunan biberiye, toplanmadan önce mor çiçekli ve çalı gibi görünen bir görünüme sahiptir.

Yeşil ve çam ağacının iğneli yapraklarına benzeyen hali ile özellikle de yemeklerde aroma ve hoş bir koku katmak için kullanılmaktadır.

Biberiyenin taze olarak kullanılmasının yanı sıra ayrıca aktarlarda bulunan öğütülmüş biberiye tozu hali ile baharat olarak kullanımı da bulunmaktadır.

Aynı zamanda biberiyeden elde edilen aromatik ve uçucu yağı da kolonya ve parfüm yapımında da kullanılmaktadır.

Biz de yazımızın devamında biberiyenin faydaları konusuna detaylıca değinirken, temel olarak hem biberiye yağının hem biberiye çayının hem de genel olarak biberiyenin faydalarından bahsetmiş olacağız.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin faydaları genel olarak içeriğindeki değerli bileşenlerden gelmektedir. Biberiyenin besin değeri incelendiği zaman, içerisinde yüksek miktarda folik asit, kalsiyum, potasyum, manganez, demir ve A ile C vitaminleri bulunduğu gözlenmiştir.

Kalori miktarı da oldukça düşük olan biberiye, 1 çay kaşığı ölçüsü dikkate alındığında yalnızca 2 kalori olarak değerlendirilir.

Sinir Sistemine Faydası

Biberiyenin özellikle de hoş kokusunun sinir sistemine olumlu etki ederek, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi göze çarpar.

Uzman araştırmalarına göre, biberiyenin yalnızca kokusunun bile hafıza üzerinde olumlu etkisinin olduğu ve hafızayı büyük ölçüde canlandırdığı bilinmektedir.

Bunun yanı sıra konsantrasyonu arttırıcı etkisi bulunan ve beyin fonksiyonlarını güçlendiren biberiyenin içerisinde karnozik asit bulunması, sinir sistemine faydasının en temel nedenidir.

Ayrıca ağrı kesici ve yatıştırıcı etkisi bulunan biberiye sayesinde migren ve hafif baş ağrısı gibi rahatsızlıklardan kurtulmak da mümkündür.

Sinir sistemine faydasından yararlanmak için, bir tutam biberiye sıcak su içerisinde demlenerek biberiye çayı şeklinde tüketilebilir.

Biberiyenin Saça Faydası

Saç dökülmesi şikayetinden yakınanların da doğal şifa olarak kullandığı bitkilerden biri olan biberiye, bu özelliği sayesinde kozmetik sektörüne de girmiş ve şampuanların içerisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Biberiyenin saça faydası, özellikle de doğal içerikleriyle hizmet sunan saç bakım ürünü üreticileri tarafından gözden kaçmamıştır.

Özellikle de saçlarının çabuk yağlanmasından şikayet edenlerin ve daha hacimli saçlara sahip olmak isteyenlerin kullanımına uygun olan biberiye, saça faydası için ister yağ ister suda kaynatılıp biberiye suyu olarak saça uygulanabilir.

Biberiyenin saça faydaları için kullanımı nasıldır? diye soranlara uzmanlar, özellikle biberiye yağı ile kafa derisine masaj yapmanın kepek ve yağlanmayı durduracağı, ya da saçı banyodan sonra son durulama işlemi olarak biberiye suyu kullanmalarının ise daha hacimli saçlara kavuşmaya yardımcı olacağını tavsiye ederler.

Biberiyenin Cilde Faydası

Biberiyenin faydaları arasında özellikle de güzellik rutininde doğal ürün tercih edenlerin dikkatini çekecek bir faydası da cilde olan faydasıdır.

Alternatif tıp uzmanları ve bitki bilimcilere göre, cilt üzerinde biberiye yağı kullanımı cildi canlandırmaya ve ciltte meydana gelen şişkinliği ve yorgun ifadeyi azaltmaya yardımcı olur.

Hücre yenileyici etkisi bulunan biberiye yağının, yaşlanma karşıtı etkisi göstererek cildi erken yaşlanma belirtilerinden kurtarması da öneriler arasında yer alır.

Aynı zamanda antioksidan değeri ve vitamin içeriği zengin olan biberiye sayesinde, iltihaplanma sorununu çözmek de mümkündür. Cildinize böcek ısırması, yaralanma gibi durumlar nedeniyle meydana gelen iltihabı biberiye yağı kullanarak azaltmak mümkündür.

Ağız Sağlığı İçin Biberiye Kullanımı

Biberiyenin faydaları arasında ağız ve diş sağlığını koruması da yer almaktadır. Nanegiller familyasına ait bir bitki olan biberiye, kötü nefesi tazeleme konusunda oldukça etkilidir.

Bir tutam taze biberiye yaprağını sıcak suda demleyip, soğuttuktan sonra ağzınızı çalkalamak için kullanabilirsiniz. Doğal bir gargara olarak düzenli kullanımı sizi kötü ağız kokusundan kurtarır.

Sindirim Sistemine Faydası

Biberiyenin faydaları arasında sindirim sistemine olan faydası, özellikle de mide ülserine neden olan zararlı bakterileri temizlemeye yardımcı anti-bakteriyel özelliği ile alakalıdır.

Bunun yanı sıra hazımsızlık, kabız, gaz ve şişkinlik gibi hafif sindirim sorunlarını iyileştirmek için de biberiye kullanımı yapılabilir.

Biberiyeyi sindirim sistemine faydası için kullanacaksanız, biberiye çayı olarak tüketebilirsiniz.

Biberiye Kilo Verdirir mi?

Biberiyenin faydaları konusunu araştırırken, karşımıza en sık çıkan sorulardan biri de biberiyenin kilo verme üzerinde etkisi olup olmadığıydı.

Başta şunu söylemek gerekir ki, uzman görüşleri esas alındığında biberiye dahil hiç bir bitkinin veya besinin tek başına kilo verdirme gibi bir mucizesi yoktur.

Ancak bazı bitkiler metabolizma üzerinde olumlu etkileri bulunduğu için, kilo kaybını hızlandırabilir.

İştahı kesme etkisinin bulunduğu söylenen biberiye çayı, yemeklerden bir saat kadar önce tüketildiğinde, hem iştahı kestiği hem de metabolizma faaliyetlerini hızlandırdığı için kilo verme hızını arttırabilir.

Böbreklere Faydası

Biberiyenin faydaları arasında böbreklere faydası da idrar söktürücü etkisinden gelmektedir. Etkili bir idrar söktürücü olan biberiye sayesinde, böbreklerde biriken fazla su dışarı daha kolay atılır.

Vücudu temizleyen ve idrar söktürücü etkisi ile su ile birlikte fazla tuzu da atmaya yardımcı olan biberiye, böbrek sağlığını korumada etkili doğal şifa kaynaklarından biridir.

Biberiyenin Zararları Nelerdir?

Biberiyenin zararları araştırıldığına, insan sağlığına ciddi bir zararı olmadığı gözlemlenmiştir. Ancak aşırı ve yanlış kullanımının yan etkilere neden olabileceği aşikardır.

  • Bazı bitkiler veya bitki çayları hamilelikte hem anne hem de bebek sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle biberiyenin hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi önerilmemektedir.
  • Ciddi bir hastalığı olan ve düzenli ilaç kullanan kişilerin biberiye çayı ya da yağı kullanımını mutlaka doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.
  • Biberiyenin sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi bulunduğu için, epilepsi rahatsızlığı olanların uzak durması tavsiye edilir.

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TamamDaha Fazla Bilgi