moresexvideos.net keanni lei gets fucked so good from behind.
https://www.leakedpornvideos.com
porn-spider.top

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Faydaları ve Kullanım Alanları

İçindekiler

Soğuk Pres Zeytinyağı Ne Demek  ?

Soğuk presleme, ısı veya kimyasal madde kullanmadan zeytinyağı yapmanın yaygın bir yoludur.

Zeytinin bir macun içine ezilmesini ve daha sonra yağı hamurdan ayırmak için mekanik bir presle kuvvet uygulanmasını içerir. Avrupa gıda standartlarına göre, sıcaklıklar 81’i geçemez°F (27°C) (1).

Soğuk presleme, zeytinyağının besin değerini korumasına yardımcı olabilir, çünkü besinler ve faydalı bitki bileşikleri yüksek ısı altında parçalanabilir (2, 3).

En yüksek dereceli zeytinyağı – sızma ve sızma – her zaman soğuk preslenir.

İşte soğuk preslenmiş zeytinyağının 13 faydası ve kullanımı.

Hemen hemen tüm yağlar olduğu gibi, soğuk preslenmiş zeytinyağı kalorilerde yüksektir.

Bununla birlikte, ana yağ türü – doymamış yağ – inanılmaz derecede sağlıklı (4).

Doymuş yağda yüksek diyetlerle karşılaştırıldığında, doymamış yağda yüksek diyetler, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kanser ve diğer kronik hastalıklar riskinde azalma ile ilişkilidir (5).

Zeytinyağı ayrıca E ve K vitaminlerine sahiptir. E vitamini bağışıklık fonksiyonunda rol oynayan güçlü bir antioksidandır, K vitamini ise kan pıhtılaşması ve kemik sağlığında önemli bir rol oynar (6, 7).

Soğuk Pres Zeytinyağının Kalorisi

Sadece 1 yemek kaşığı (15 ml) soğuk preslenmiş zeytinyağı temini (8):

 • Kalori: 119
 • Toplam yağ: 13.5 gram
  • Doymuş yağ: 2 gram
  • Tekli doymamış yağ: 10 gram
  • Doymamış yağ: 1,5 gram
 • E Vitamini: Günlük Değerin% 12,9’u (DV)
 • K Vitamini: DV’nin% 6.8’i

Soğuk preslenmiş zeytinyağı, çoğu anti-enflamatuar etkileri olan güçlü antioksidanlar olan en az 30 faydalı bitki bileşiği içerir (9).

Önemli

Soğuk preslenmiş zeytinyağı sağlıklı yağlar, düzinelerce güçlü bitki bileşiği ve E ve K vitaminleri bakımından zengindir.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) kalorilerinizin% 20-35’ini yağdan, özellikle doymamış türden (10).

Soğuk preslenmiş zeytinyağı hemen hemen tüm yağları içerir,% 71’i oleik asit adı verilen doymamış bir yağdan gelir (8).

Çalışmalar, oleik asit ve diğer doymamış yağların, doymuş yağlar yerine kullanıldığında LDL (kötü) kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (11, 12).

Soğuk preslenmiş zeytinyağındaki yağın% 11’i omega-6 ve omega-3 yağ asitlerinden gelir. Bu iki doymamış yağ, kan basıncı regülasyonu, kan pıhtılaşması ve bağışıklık sistemi yanıtı gibi büyük bedensel süreçlerde yer alır (8, 13).

Zeytinyağı her yemek kaşığı (15 mi) başına 2 gram doymuş yağ içermesine rağmen, bu, çoğu sağlık otoritesi tarafından standart 2.000 kalorilik bir diyet için önerilen 13-22 gram günlük sınırın içindedir (5).

özet

Soğuk preslenmiş zeytinyağı esas olarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek bir yağ olan oleik asit içerir. Ayrıca sağlığınız için gerekli olan omega-6 ve omega-3 yağları sağlar.

Soğuk preslenmiş zeytinyağı, ısı ile işlenmediği için düşük dereceli zeytinyağlarından daha fazla antioksidan tutabilir (14).

Antioksidanlar vücudunuzu serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllere karşı korur. Buna karşılık, bu, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik durumların önlenmesine yardımcı olur (15).

Yemek kaşığı (15 ml) başına, zeytinyağı E vitamini için% 12,9 DV içerir – temel bir besin maddesi ve güçlü bir antioksidan (8, 16).

Ayrıca, hayvan ve test tüpü çalışmalarında güçlü antioksidan özellikler gösteren oleuropein ve hidroksitirosol gibi bitki bileşikleri bakımından da zengindir (17, 18, 19).

Araştırmacılar, bu bileşiklerin, daha güçlü kemikler ve azalmış kalp hastalığı, beyin koşulları ve bazı kanserler de dahil olmak üzere Akdeniz diyetinin faydalarından kısmen sorumlu olabileceğine inanıyorlar (20).

özet

Soğuk preslenmiş zeytinyağı, vücudunuzu çeşitli hastalıklara karşı koruyabilecek güçlü antioksidanlar içerir.

Uzun süreli, düşük dereceli inflamasyonun kalp hastalığı, diyabet, kanser, artrit ve Alzheimer hastalığı gibi birçok durumu etkilediğine inanılmaktadır (21, 22, 23).

Çalışmalar, zeytinyağının yüksek konsantrasyondaki sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve oleocanthal gibi bileşikler nedeniyle iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (24, 25).

Oleocanthal doğal bir anti-enflamatuar ajandır. Test tüpü çalışmaları, bir anti-enflamatuar ilaç olan ibuprofen’e benzer şekilde hareket ettiğini gösterir – insan çalışmalarına ihtiyaç duyulmasına rağmen (26, 27).

Diyetinize daha fazla bitki bazlı seçenek eklemenin, iltihabı tek bir bileşiğe, besine veya yiyeceğe güvenmekten daha etkili bir şekilde azaltabileceğini unutmayın (28, 29).

Yine de, tereyağı, kısalma ve domuz yağı gibi doymuş yağ oranı yüksek gıdaları soğuk preslenmiş zeytinyağı ile değiştirmek başlamak için mükemmel bir yerdir.

özet

Sağlıklı yağların, antioksidanların ve faydalı bitki bileşiklerinin yüksek konsantrasyonundan dolayı, soğuk preslenmiş zeytinyağı iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kalp hastalığı, dünya çapında hem erkekler hem de kadınlar arasında önde gelen ölüm nedenidir ve her yıl 17 milyondan fazla ölümden sorumludur (30).

Çok sayıda çalışma, doymuş yağ oranı yüksek gıdaların zeytinyağı ile değiştirilmesinin yüksek LDL (kötü) kolesterol ve kan basıncı seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor – kalp hastalığı için iki ana risk faktörü (31, 32, 33).

84.000’den fazla kadında yapılan bir çalışmada, zeytinyağı da dahil olmak üzere tekli doymamış yağları yüksek gıdalar için doymuş yağların% 5’inin ikame edilmesinin kalp hastalığı riskini% 15 azalttığı bulunmuştur (34).

Ana yağ kaynağı olarak zeytinyağına dayanan Akdeniz diyetinin, kalp krizi ve inme riskinizi% 28’e kadar azalttığı gösterilmiştir (35).

özet

Doymuş yağ kaynaklarının soğuk preslenmiş zeytinyağı ile değiştirilmesi kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Soğuk preslenmiş zeytinyağlı diyetlerin beyin sağlığını desteklediği gösterilmiştir (36).

Bir örnek, öncelikle zeytinyağı ile pişirmeyi öneren MIND (Nörodejeneratif Gecikmeye Akdeniz-DASH Müdahalesi) diyetidir. Geleneksel Akdeniz diyetini, Hipertansiyonu Durdurmak İçin Diyet Yaklaşımları (DASH) diyetiyle birleştirir.

Nüfus çalışmalarında, MIND diyetini izleyen bireyler, inme sonrası olduğu gibi, yaşla birlikte zihinsel keskinlik ve hafızada daha yavaş düşüşler gösterir (37, 38, 39, 40).

923 kişide yapılan 4,5 yıllık bir çalışma, diyete en sıkı bağlı olanlarda Alzheimer hastalığı oranında% 53 azalma buldu (41).

Diyetin beyin güçlendirici gıdalar kombinasyonu da aynı şekilde faydalarından sorumlu olabilir. Zeytin yağının yanı sıra, MIND diyeti sebze, çilek, fındık, kepekli tahıllar ve balıklarda yüksektir. Sodyumda da düşüktür.

Ayrıca, hayvan ve test tüpü araştırmaları, zeytinyağında bir bileşik olan oleocanthal’ın Alzheimer hastalığı ile ilişkili beyin plaklarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Aynı şekilde, insan araştırmasına ihtiyaç vardır (42).

özet

Zeytinyağlı diyetler yaşlanmayla ilişkili zihinsel gerilemeyi önlemenin yanı sıra Alzheimer hastalığı riskinizi de azaltabilir.

Zeytinyağı Şekere İyi Gelir Mi ?

Araştırmalar sınırlı olmakla birlikte, soğuk preslenmiş zeytinyağı başka potansiyel sağlık yararları da sunabilir. Bunlar:

 1. Azalan tip 2 diyabet riski. İnsan çalışmaları, zeytinyağında en yüksek diyetleri – günde 1,5 yemek kaşığı (20 ml) -% 16 daha düşük tip 2 diyabet riskiyle (43).
 2. Kan şekeri seviyelerinde iyileşme. Küçük bir çalışmada, zeytinyağında bir bileşik olan 20 mg konsantre oleuropein alan insanlar, bir yemekten sonra plasebo alanlara göre% 14 daha düşük kan şekeri artışı yaşadılar (44).
 3. Kabızlıkğın Tedavisi: Bazı küçük çalışmalara göre, günde 1 çay kaşığı (5 ml) kadar az zeytinyağı almak kabızlığı tedavi edebilir (45, 46).
 4. Gecikmiş Kireçlenme (osteoartrit ) ilerlemesi. Hayvan araştırmaları, zeytinyağı ve bileşiklerinin, eklemlerde koruyucu yastıklama (kıkırdak) hasarını önleyerek osteoartritle savaşabileceğini belirtiyor.47).

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu unutmayın.

özet

Erken araştırmalar, zeytinyağı ve bileşiklerinin tip 2 diyabet riskinizi azaltmaya, kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye, kabızlığı hafifletmeye ve osteoartritle savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Zeytinyağının Kullanım Alanları ?

Zeytinyağının topikal uygulamasını desteklemek için sınırlı bilimsel kanıt olmasına rağmen, birçok sabun, vücut yıkama ve losyonda yaygın bir bileşendir.

Zeytinyağı için bazı popüler kozmetik kullanımlar:

 • Saç Bakımı. Bölünmüş uçları tedavi etmek için 1-2 yemek kaşığı (15-30 ml) zeytinyağı kullanın veya kuruluğu hafifletmek için kafa derinize hafifçe masaj yapın. Daha sonra şampuanlayın ve iyice durulayın.
 • Nemlendirici. Cildinizi nemlendirmek için duştan sonra ince bir tabaka uygulayın veya kullanmadan önce normal losyonunuza dime büyüklüğünde bir miktar karıştırın. Fazla yağı bir havluyla lekelemeniz gerekebilir.
 • Kütikül saç kremi. Çatlamış, çatlamış veya kuru tırnak etlerini tedavi etmek için her parmak ucuna bir damla zeytinyağı masaj yapın.

Düşük dereceli zeytinyağları potansiyel cilt tahriş edici maddeleri barındırabileceğinden, her ikisi de soğuk preslenmiş sızma ve sızma zeytinyağlarına yapışmak en iyisidir.

Hassas cilde sahip insanlar, özellikle bebeklerde ve çocuklarda zeytinyağının kuru cildi daha fazla tahriş ettiği gösterildiğinden dikkatli olmalıdır.48, 49).

özet

Zeytinyağı saç, cilt ve tırnaklar için etkili bir nemlendirici olsa da, bu kullanımları destekleyen çok az bilimsel kanıt vardır. Dahası, hassas cildi olan insanlar için uygun olmayabilir.

Soğuk preslenmiş zeytinyağı sadece sote, kavurma ve pişirme için mükemmel bir yemeklik yağ değil, aynı zamanda salata sosları, soslar ve marinatlar için de ideal bir maddedir.

Doymuş yağın bu yağla değiştirilmesi sağlığınız için özellikle yararlı olabilir. Bu kolay yiyecek değiş tokuşlarını düşünün (50):

 • Pişirirken, tereyağı, kısalma, domuz yağı veya domuz pastırması gresini soğuk preslenmiş zeytinyağı ile değiştirin.
 • Kremalı salata sosları satın almak yerine, zeytinyağı ile yapılmış olanları deneyin – ya da kendiniz yapın.
 • Krema veya peynir bazlı olanlara pesto gibi zeytinyağı bazlı sosları tercih edin.
 • Sebze sosu için, mavi peynir veya çiftlik sosu yerine zeytinyağı ile yapılmış humus deneyin.
 • Ekmeğinizi yağlamak yerine soğuk preslenmiş zeytinyağına ve baharatlara batırın.

Soğuk preslenmiş zeytinyağı da derin kızartma için çalışır, ancak sağladığı aşırı kaloriler nedeniyle bu pişirme yöntemini kullanımınızı sınırlandırmalısınız.

Ayrıca, zeytinyağı hala kaloridir. Kalori alımınızı izlerseniz, istenmeyen kilo alımını önlemek için bu yağı günlük olarak ayırdığınızdan emin olun.

özet

Soğuk preslenmiş zeytinyağı günlük yemek pişirmek için kalp-sağlıklı bir yağdır ve özellikle soslar, soslar ve soslarda iyi çalışır.

Soğuk preslenmiş zeytinyağı, ısıyla işlenmiş zeytinyağlarından daha fazla besin maddesi tutabilir.

Sağlıklı yağlar, E ve K vitaminleri ve çeşitli antioksidanlar ve antienflamatuar bileşiklerle yüklüdür. Bu besinler, diğer yararların yanı sıra beyin ve kalp sağlığını da destekleyebilir.

Ayçiçek yağı, tereyağı veya margarin gibi diğer yağların yerine soğuk preslenmiş zeytinyağı kullanırsanız en fazla kazancı elde edebilirsiniz.

Summary
Soğuk Pres Zeytinyağının Faydaları - Kullanım Alanları
Article Name
Soğuk Pres Zeytinyağının Faydaları - Kullanım Alanları
Description
Soğuk Pres Zeytinyağının Faydaları - Kullanım Alanları
Author
Publisher Name
Faydalarizararlari.net
Publisher Logo

Yorum Alanı

https://hubofxxx.net seth bond tops kyle adams. alison tyler rubs her pussy. snapxxx.monster