moresexvideos.net keanni lei gets fucked so good from behind.
https://www.leakedpornvideos.com
porn-spider.top

Kakule Faydaları ve Zararları: Kakule Bitkisi ve 8 İnanılmaz Faydası

İçindekiler

Kakule faydaları konulu bu yazımızda sizlere sadece kakulenin faydaları hakkında değil, kakule nedir, kakule nasıl kullanılır, kakule yetiştiriciliği, kakule çayı tarifi, kakuleli kahve tarifi, kakulenin yemeklerde kullanımı gibi başlıklar altında da detaylı bilgiler derledik.

Kakule Nedir?

Kakule bitkisi pek aşina olmasak da özellikle de aromalı kahve içmeyi sevenlerin mutlaka bileceği bir bitkidir. Çünkü özellikle de Türk kahvesinin içerisinde yaygın olarak kullanılmakta ve aromalı kahve şeklinde satışa sunulmaktadır.

Kakule nedir? diye merak edenler için detaylı bir inceleme yaptığımızda ise, zencefilgiller familyasına ait olan bir bitki şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle Hindistan ile Güneydoğu Asya‘da yetişmekte olan kakule bitkisi, 50 cm‘e kadar uzayabilen boya sahip, yaprakları koyu yeşil olan ve çiçekleri ise sarımsı renkte bir şekle sahiptir.

Kakule bitkisinin kullanımı ise genellikle meyvelerinin kurutulmuş haliyle gerçekleşmektedir.

Kurutulan kakule meyvesinin tohumları, aromatik tadı sayesinde yemeklerde, tatlılarda, kahve ve çayların içerisinde kullanıma uygun hale gelir.

Tropikal iklimlerde daha kolay yetişen kakule bitkisi, ülkemize de dışarıdan gelmektedir. Özellikle aktarlarda sıklıkla bulunabilen kakule tozunu kahvelerde ve yemeklerde kullanmak uygundur.

En zor bulunan bitkilerden yani son haliyle baharatlardan biri de diyebileceğimiz kakule, dünya üzerinde de en zor bulunan tatlardan biridir.

Öyle ki, bu özelliği onu safran ve gerçek vanilya özünden sonra en pahalı bitkiler sınıfına sokmuştur.

Kakuleyi ülkemiz aktarlarında genellikle toz haliyle bulmak mümkün olsa da, en faydalı halinin meyve şeklinde olan halidir.

Kakulenin toz hali zamanla bozulmaya ve tadını kaybetmeye elverişli olduğundan, satın alırken meyve halinde kakule almak ve kullanılacağı zaman meyvesinin içerisindeki tohumları ayıklayıp havanda döverek taze bir şekilde kullanmak, kakule faydaları açısından en doğru tercihtir.

Kakule Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kakule nedir? sorusundan sonra özellikle de bu bitkinin ne kadar değerli ve pahalı olduğunu bilenlerin en merak ettiği sorulardan biri de kakule yetiştiriciliği nasıl yapılır? sorusu olmuştur.

Ancak yazımızın yukarıdaki bölümünde de bahsettiğimiz üzere, kakule yetiştiriciliği açısından ülkemiz uygun bir bölge değildir. Çünkü kakule genellikle tropikal iklimlerde rahatça yetişmektedir.

Bu nedenle de dünyada Hindistan ve Güneydoğu Asya‘da yetişir, diğer bölgelere de genellikle buralardan dağılır.

Kakule yetiştiriciliğinde, bataklık ortamı olması uygundur. Uygun iklimde ve koşullarda, 3-4 m’ye kadar boylanabilen, büyük yeşil yapraklı, meyveleri 2 mm’ye kadar olan kakuleler yetişir.

Kakule meyvesinin içerisindeki tohumlar ise koyu kırmızıya yakın bir renkte ve yeşilimsi bir kılıf şeklinin içerisinde yer almaktadır.

Kullanımında da bu kılıfın içerisindeki tohumların ayıklanıp öğütülmesi sonucu kullanıma uygun hale getirilir.

Kakule Faydaları Nelerdir?

Kakule
Kakule Faydaları

Zencefilgiller familyasına ait bir bitki olan ve ülkemizde de genellikle öğütülmüş halde bulunan kakule faydaları aslında tozundan değil meyve şeklinde bulunan haliyle daha olumlu etkiler yaratır.

Kakule faydalarından en etkin şekilde yararlanmak için meyvesinin satın alınması ve kullanılacağı zaman taze taze öğütülerek yani havanda dövülerek kullanılması tavsiye edilir. Kakule bu haliyle oldukça olumlu sağlık faydalarına sahiptir.

Kakule faydaları nelerdir? diye baktığımızda özellikle de yetiştirildiği bölgelerde geçmişten günümüze kadar ilaçtan daha etkili bir alternatif şifa kaynağı olarak kullanıldığını görüyoruz.

Özellikle de kanser hastalığını önleyerek kanser hücrelerini yok etme özelliği bulunduğu bilinen kakule daha başka şu faydaları sağlıyor:

 • Sindirim sistemi açısından oldukça faydalı olan kakule, ciddi bir sindirim hastalığı olan dizanteriyi önlemeye yardımcı olur.
 • Vücudumuza zararlı hücrelerin konumlanmasını önleme özelliği ile özellikle de kanserle savaşmada oldukça etkin rol oynar.
 • Manganez içeriği yüksek olan kakule sayesinde diyabetin vermiş olduğu olumsuz etkiler azalır. Kan şekeri dengelenir.
 • Astım ve bronşit ile mücadele konusunda etkili bir doğal şifa kaynağıdır.
 • Kakule yüksek oranda antioksidan deposudur ve bu sayede kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.
 • Antibakteriyel özelliği bulunan ve aromatik güçlü bir tadı olan kakule sayesinde ağız sağlığını da korumak mümkündür.
 • C vitamini içeriği yüksek olan kakule bitkisi, aynı zamanda bakır ve demir mineralleri açısından da zengindir. Bu sayede kansızlıkla mücadelede etkin rol oynar.
 • İştahsızlık sorununu çözmeye yardımcı olur.

Kakulenin Sindirim Sistemine Faydaları

Keşfedildiği zamanlardan beri, özellikle yetiştirildiği ülkelerde dizanteri gibi ciddi bir sindirim hastalığını tedavi amacıyla kullanılmış olan kakule, sindirim sistemine oldukça olumlu etkileriyle bilinir.

Bunun yanı sıra hazmı kolaylaştıran ve mide gazını önleyen etkisi de kakulenin sindirim sistemine faydaları arasındadır.

Kakulenin Kansere Faydaları

Kakulenin kansere faydaları vücudumuzda kötü hücrelerin yerleşmesini engelleme özelliğinden gelir.

Serbest radikallerle savaşmada ve kanserle mücadelede oldukça etkili olan kakule sayesinde, kanserli hücrelerin vücudumuzda konumlanması engellenir.

Kakulenin Diyabete Faydaları

Kakule faydaları arasında diyabete olan faydası da önemli olanlarından biridir. Kakule yüksek miktarda manganez içermektedir ve bu içeriği sayesinde diyabetle mücadele için en etkili doğal şifa kaynağı olmuştur.

Kakule tüketiminden sonra vücudumuzdaki manganez değeri normale döndüğünden, manganez eksikliğinin vermiş olduğu kan şekeri dengesizliği ortadan kalkar.

Kakulenin Astım ve Bronşite Faydası

Kakule faydaları arasında özellikle uzun zamandır şikayet ediliyorsa, insana oldukça rahatsız edici etkileri bulunan astım ve bronşit hastalığı da yer alır.

Astımın ve bronşitin neden olduğu öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi problemlere karşı kakule kullanımı tavsiye edilir.

Kakulenin Kalbe Faydaları

Kakule faydaları araştırıldığında, en dikkat çekenlerden biri de kakulenin kalbe faydaları olmuştur. Çünkü kakule kalp sağlığı için olmazsa olmaz denilen antioksidanlar bakımından oldukça zengindir.

Potasyum, magnezyum ve kalsiyum minerallerini de içeriğinde bolca barındıran kakule, kanın pıhtılaşma sorununu çözer.

Kan basıncını dengeleyerek kalp atış hızını kontrol altında tutar. Bu sayede de kalp krizi, felç gibi ani gelişen kalp hastalıklarına karşı korunma mekanizması oluşturur.

Kakule faydaları açısından özellikle de kalbe faydası konusunda destek alacaklara, düzenli olarak kakule çayı tüketmeleri tavsiye edilir.

Ağız Kokusuna Çözüm: Kakule!

Kakule faydaları arasında ağız ve diş sağlığını koruması da yer alır. Özellikle de ağız kokusunu giderici etkisi kakulenin ağız sağlığına faydalarından en etkilisidir.

Kakulenin anti-bakteriyel özelliği sayesinde ağzımızın içerisine yerleşen ve hem diş eti rahatsızlıklarına hem de ağız kokusuna neden olan bakteriler temizlenir.

Ayrıca kakulenin oldukça keskin ve aromatik tadı ağız kokusunu gidermede oldukça etkilidir.

Bunların yanı sıra sadece ağız içerisinden değil, mideden gelen bir ağız kokusu şikayetiniz varsa, düzenli olarak kakule çayı tüketimi yapabilirsiniz. Bu sayede midede oluşan bakteriler de temizlenecek ve içten gelen rahatsız edici koku ortadan kalkacaktır.

Anemiye Doğal Çözüm: Kakule!

Kakule faydaları arasında yine önemli bir kan rahatsızlığı olan anemi de nasibini almıştır. Bunun en önemli nedeni ise, kakulenin C vitamini bakımından zengin, bakır ve demir mineralleri açısından da oldukça yüksek bir değere sahip olmasıdır.

Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sorununa iyi gelen kakule, bu eksikliği karşılayarak, anemi ile mücadeleyi kolaylaştırır.

Kakule İştah Açar

Kakule ile ilgili merak edilen sorulardan biri kakule zayıflatır mı? sorusu olmuştur. Bu sorunun cevabı tam tersi kakulenin iştah açıcı özelliği ile açıklanır.

İştahsızlık sorunu yaşayanlara özellikle de tatlıların üzerine kakule baharatı serperek yemeleri tavsiye edilir.

Ancak diyet yapan kişilerin kakule tüketiminde aşırıya kaçmamaları gerektiği söylenmektedir.

Kakule Hamilelere Zararlı mı?

Kakule faydaları konusundan bahsettikten sonra, bu mucize bitki ile alakalı merak edilen soruları cevaplandırarak devam edelim. Bu sorulardan ilki de kakule hamilelere zararlı mı? sorusu.

Hamilelik dönemi hem anne hem de bebeğinin sağlığı açısından beslenme düzenine en dikkat edilmesi gereken dönemdir.

Hamilelikte yapılan besinlerin, çayların, baharatların tüketimine de uzman kontrolünde karar verilip, dikkatli bir şekilde uygulamak en önemli adımdır.

Nasıl ki, hamilelik döneminde çok keskin bitki çaylarının tüketiminden uzak durmak öneriliyorsa, kakule tüketiminin de mutlaka kontrollü gerçekleştirilmesi veya kişiden kişiye farklı yan etkileri olacağından mutlaka doktor tavsiyesi ile tüketilip tüketilmeyeceğine karar verilmesi sağlık için önem taşır.

Kakule Zayıflatır mı?

Kakule faydaları yazımızda diğer merak edilen sorulardan birine, kakule zayıflatır mı? sorusuna değineceğiz bu kısımda.

Kakulenin baharat şeklinde tüketiminin iştah açtığını yazımızın yukarıdaki kısımlarında anlatmıştık.

Uzmanlar özellikle de iştah sorunu olanlara, tatlı gibi besinler tüketirken üzerine kakule tozu serperek tüketmelerinin iştah açtığını önermektedir.

Ancak kakulenin zayıflatıp zayıflatmadığı konusunda kesin ve net bilgiler yer almamaktadır. Bu noktada kakule tozundan değil kakule çayından yardım almak uygun olabilir.

Yani eğer diyet yapıyorsanız, özellikle de ara öğünlerinizde bitki çayı tüketimi yaparken, kan şekerinizin dengelenmesi ve tatlı ihtiyacınızı bastırmak için kakule çayı tüketebilirsiniz.

Bu sayede hem kilo verme hızınız normal bir şekilde ilerleyecek, hem de tatlı ihtiyacınızı doğal bir besinden karşılamış olacaksınız.

Aynı şekilde yine diyet döneminde günde bir bardak sade Türk kahvesi tüketme hakkınızı, kakule aromalı kahveden yana kullanabilirsiniz. Değişik tatlar deneyerek diyetinizi sıkıcı olmaktan kurtarır ve tatlı isteğini bastırmış olursunuz.

Kakule Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Kakule baharat haliyle özellikle Hint yemeklerinin vazgeçilmez baharatlarından biridir. Hindistan’a özgü masala çayının da temel baharatlarından olan kakule, tatlılarda, et yemeklerinde, kahve ve çayların içerisinde kullanılmaktadır.

Aromatik ve keskin tadı sayesinde yemeklere ve tatlılara lezzet katmaktadır.

Hindistan’a özgü bir baharat olan ve tavuk yemeklerinde bizim de sıklıkla kullandığımız köri baharatının ana bileşenlerinden biri de kakule baharatıdır. Diğer baharatlar ile karıştırılıp kullanılacağı gibi kakuleyi tek başına kullanmak da mümkündür.

Kakulenin Tatlılarda Kullanımı

kakule meyvesinin içerisindeki tohumlar ile yapılabilir. Mesela, sütlaç yaparken sütün içerisine vanilya çubuğu atmak yerine kakule tohumu eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu, sütlaca aromatik ve lezzetli bir tat verecektir. 

Ayva tatlısı, kabak tatlısı gibi meyve tatlıları hazırlarken de kakule tohumlarını şerbetin içerisine ekleyebilir, tatlıların lezzetini arttırabilirsiniz.

Kakulenin Yemeklerde Kullanımı

Kırmızı ve beyaz et yemeklerine aroma vermek için de kakulenin baharat olarak satılan toz şeklinden yararlanabilirsiniz.

UYARI: Ancak kakule kullanırken  çay kaşığından bile daha az miktarda kullanmaya özen gösterin. Çünkü çok keskin bir tada sahip olduğundan fazlası yemeklerin tadını bozabilir.

Kakulenin İçeceklerde Kullanımı

Özellikle ülkemizde en yaygın olan kullanım şeklidir.

Aromatik çay ve kahvelerin içerisinde kakuleye sıkça rastlanmaktadır. Hatta kakule aromalı Türk kahvesinin paket olarak satışı bile yapılmaktadır. 

Kakuleli Çay Tarifi: Kakule Aromalı Çay Nasıl Yapılır?

Kakule Kullanımı
Kakuleli Çay Tarifi

Antioksidan bakımından zengin olması sebebiyle sağlığa pek çok faydası olan kakule çayı, son dönemlerde ülkemizde de giderek popüler hale gelmiş bir bitki çayıdır.

Özellikle sindirimi rahatlatması ve mide sorunlarına iyi gelmesi nedeniyle yeşil çaya alternatif olarak tüketilmekte olan kakule çayının kanserle mücadelede, toksinleri vücuttan hızlı bir şekilde atmada, ağız kokusunu gidermede de oldukça etkin rolü vardır.

Bu sebeple kafe menülerine de yavaş yavaş girmeye başlamıştır. Ancak bu çayı denemek için illa ki dışarıdaki mekanlara gitmeniz gerekmiyor. Tadını merak ettiğiniz kakule çayını evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

İşte yapımı oldukça basit, kakule çayı tarifi:

Malzeme Listesi

 • Toz kakule kullanılacaksa 1 yemek kaşığı kadar kakule, kakule meyvesi kullanılacaksa da 3-4 adet kabuğundan ayrılmış kakule çekirdeği
 • Yarım litre içme suyu
 • 1 çay kaşığı bal

Kakule Çayı Yapılışı

 1. Kakule çayını hazırlamaya öncelikle suyu demlik içerisinde kaynatarak başlıyoruz.
 2. Demlikteki su kaynamaya başladığında içerisine kakuleleri ekliyoruz ve altını kısarak 5-6 dakika kadar demliyoruz.
 3. Çayınızı süzdükten sonra bardağa alıp, ılık bir şekilde içebilirsiniz. Dilerseniz içerisine tatlandırmak amacıyla bal ekleyebilirsiniz.

Ayrıca kakule çayını tek başına demleyebileceğiniz gibi, farklı bitkilerle karıştırıp demlemek de mümkündür. Örneğin, rezene ve taze nane ile demlediğiniz kakule çayı midenizi rahatlatmak için idealdir.

Bunun yanı sıra melisa, lavanta, papatya, ada çayı gibi bitkilerle karıştırıp demlenen kakule çayı da rahatlatıcı etkisi ile uykuya kolay dalmanıza yardımcı olur.

Tavsiye: Bir de cinsel gücü arttırmak için yapılan kakuleli çay karışımları vardır. Bu çay ise, kakuleye ek olarak ısırgan yaprağı, gül yaprağı ve çubuk tarçın eklenerek demlenir.

Kakuleli Kahve Tarifi: Kakule Aromalı Kahve Nasıl Yapılır?

Özellikle Ortadoğu ülkelerinde oldukça popüler olan kakuleli kahve, son yıllarda ülkemizde de duyulmaya başlanmıştır. Aromalı kahve sevenler için güzel bir tercih olan kakuleli kahveler, gerek restoranların menülerine girmiş, gerekse kahve zincirleri tarafından paket satışa sunulmuştur.

Kakuleli kahvenin aromatik tadının yanı sıra, sağlığa da olumlu etkileri vardır. Kakule aromalı kahve özellikle sindirim sistemi açısından oldukça faydalıdır. Çünkü kakulenin mideyi iyileştirici, sindirimi kolaylaştırıcı ve mide gazını giderici etkisi vardır.

Kakule aromalı kahveyi dışarıdan hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evinizde de kolaylıkla hazırlamak mümkündür. Kakuleli kahve yapılışı oldukça pratiktir.

İşte hem sağlıklı hem de lezzetli kakuleli kahve tarifi:

Malzeme Listesi

 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 4 adet kakule tanesi
 • Su

Kakuleli Kahve Yapılışı

 1. Kakule tanelerini bir havanın içerisinde iyice dövün.
 2. Ezilmiş kakule tanelerini küçük bir tavaya alın ve kavurun.
 3. Cezve içerisine su ekleyin, üzerine de Türk kahvesini ve kakule tozlarını koyun.
 4. Son olarak cezvedeki karışımı normal Türk kahvesi yapar gibi hazırlayıp pişince servis edin.

Kakulenin Zararları Nelerdir?

Kakule faydaları hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazımızı sonlandırırken, kakulenin zararları konusuna da değinmek istiyoruz.

Her ne kadar sağlık için bilinen ciddi bir zararı olmadığı söylense de, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilme ihtimali kakulenin yan etkileri arasındadır.

Bunun yanı sıra emziren annelere ve hamilelere de kakule tüketimi önerilmemektedir.

Ayrıca kakule kullanırken mutlaka miktarına dikkat etmek aşırıya kaçmamak gerektiği de uzman görüşleri arasındadır.

UYARI: Eğer ilk defa kakule tüketecekseniz ve size ne gibi bir yan etkisi olacağını bilemiyorsanız, kakule tükettikten sonra midenizde bir problem veya cildinizde alerjik bir reaksiyon olup olmadığına dikkat ediniz. Bu gibi durumlar geliştiğinde ise hemen tüketimi durdurunuz.

Kaynak Healthline WebMD Wikipedia
10 Yorumlar
 1. YineBenGeldim diyor

  Kakuleyi sadece kahvede seviyorum maalesef faydalarından ötürü tüketebileceğim bir tadı yok hele yemeklerde falan asla kullanamam sorry 🙂
  Ama sitenizdeki tüm yazıları severek takipteyim, zayıflama ile alakalı daha çok bilgi lütfen 😀

 2. jordanbey diyor

  Sitenizi sürekli takipteyim, ellerinize emeğinize sağlık, insanlar için faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz çok beğeniyorum =)

 3. Figen Tar diyor

  Kakuleyi yıllardır severek kullanırım. Burada da belirtildiği gibi sağlık için oldukça faydalıdır. Ev hanımlarına tavsiyem sütlü tatlıların içerisine de kakule karıştırmayı denesinler, çok hoş bir aroma veriyor…
  Elinize emeğinize sağlık faydalı bilgileriniz için.

 4. denizDEG diyor

  Kakule’yi daha önce hiç duymadım. Yazıyı okuduktan sonra faydalı bir şey demek ki diyerek en kısa zamanda alıp denicem mutlaka =)

 5. asiye denizli diyor

  Ben muhallebi yaparken ve iç pilav yaparken kakuleyi çok kullanırım. Ama bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum açıkçası sadece aromasını sevdiğim için kullanıyordum. Bilmeden iyi bişey yapıyormuşum demek ki 🙂 🙂

 6. sadenaz1 diyor

  Kakule yi ilk defa duydum sayenizde, sanırım aktarlardan alabiliyoruz. Ben de deneyeceğim ve gerçekten faydalı mı göreceğiz bakalım:)

 7. yeezy diyor

  Sayfanız çok başarılı, yazılarınızdaki anlatımınıza ayrı verdiğiniz bilgilere ayrı bayılıyorum
  elinize emeğinize sağlık…

 8. Şemsettin diyor

  Yazıyı okumadan önce kakulenin ne olduğundan bile haberim yoktu. Sayenizde öğrenmiş olduk valla, artık ben de alıp kullanacağım bunu 😉

 9. koalayımben diyor

  Kakule çok faydalı bir baharat, ayrıca aromatik olarak da çok lezzetli buluyorum. Teşekkürler bu faydalı bilgiler için…

 10. nermin-05 diyor

  Kakule’yi özellikle Türk kahvesine aroma versin diye kullanıyordum. Bu yazıdan sonra daha sık ve daha çeşitli kullanım yapabileceğim. Elinize sağlık.

Yorum Alanı

https://hubofxxx.net seth bond tops kyle adams. alison tyler rubs her pussy. snapxxx.monster