moresexvideos.net keanni lei gets fucked so good from behind.
https://www.leakedpornvideos.com
porn-spider.top

Enginarın Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Temizlenir ve Tüketilir?

İçindekiler

Enginarın faydaları, Türk mutfağında genellikle de Ege Bölgesi’nde meşhur zeytinyağlı haliyle tüketilen, faydaları saymakla bitmeyen sağlıklı bir sebzedir. Genellikle yapraklarının içerisinde yer alan ve enginar kalbi denilen haliyle, zeytinyağlı yemek olarak yaygın bir şekilde tüketilse de, yapraklarından elde edilen suyunun da insan sağlığı açısından faydaları yadsınamaz özelliktedir.

Enginarın tarihi 16. yy’a kadar dayanmaktadır. İlk olarak Mısır’da başlayan hikayesi, sonrasında Avrupa’ya yayılmış ve geçmişten günümüze mutfaklarda yerini almıştır.

Hatta tarihinin ilk zamanlarında soylu bir bitki olarak kabul edilmiş olan ve Kraliyet sofralarında vazgeçilmez bir yemek olan Enginar, günümüzde ise herkesin ulaşabileceği, makul fiyatlı, bolca bulunan bir sebzedir.

Enginar Kalori ve Besin Değeri

Enginar Kalori Piramidi
Enginarın besin değeri ve kalori piramidi

Orta boy bir 128 gr.’lık Enginarın besin değerleri ve kalori miktarı aşağıdaki gibidir:

 • 60Kcal (128 gr enginar kalori miktarı)
 • 0,2 gr Yağ
 • 13.5 gr Karbonhidrat
 • 10,76 gr Lif
 • 4.2 gr Protein
 • 120 mg Sodyum
 • 76.8 mg Magnezyum
 • 56.3 mg Kalsiyum
 • 474 mg Potasyum
 • 1.6 mg Demir

Enginar çiğ haliyle ve yaprakları da dahil olmak üzere ele alındığında, vücudumuzdaki günlük almamız gereken C Vitamininin %20‘sini, Protein miktarının %7‘sini, K Vitamininin %18‘ini karşılayan, fosfor, demir ve çinko gibi besin değerleri bakımından da zengin bir yiyecektir.

Enginar Mevsimi Ne Zamandır?

Enginarın vücudumuza faydalı bir şekilde alınmasını sağlamak için öncelikle doğru mevsimde tüketmek gerekir. Mevsiminde tüketilen enginarlar hem lezzet açısından daha zengindir, hem de besin değerleri mevsimsiz ya da dondurulmuş enginarlara göre kat kat daha güçlüdür.

Enginar, Akdeniz iklimini seven, sıcak ortamlarda yetişen bir bitkidir. Enginar mevsimi ülkemizde genellikle Nisan ayı sonlarına doğru taze enginarlar raflarda ve pazar tezgahlarında yerini alır.

Asıl olgunlaştığı ve en lezzetli olduğu dönemler ise Mayıs-Haziran aylarıdır. Bu aylarda tüketilen enginarların tadı kesinlikle fazlasıyla lezzetlidir.

Ayrıca İzmir’de yetişen ve Sakız Enginarı olarak tabir edilen enginarı Kasım ayında da görmek mümkündür.

Enginar mevsimi ne zamandır sizlerle paylaşmış olduk. Şimdi biraz da enginar nasıl seçilir inceleyelim.

Enginar Nasıl Seçilir?

Enginar nasıl seçilir konusu özen isteyen bir iştir. Rastgele seçerseniz, haddinden fazla olgunlaşmış, sert enginarlara rastlamanız mümkündür.

Enginar seçerken en önemli adımlardan biri, yapraklarının canlı ve yeşil görünmesidir. İkinci adım, enginarı sapından tutmak suretiyle sallayıp, baş kısmının hareket edip etmediğini kontrol etmektir. Eğer salladığınızda baş kısmı hareket ediyorsa, bu enginar lezzetli ve taze demektir.

Enginar genellikle ülkemizdeki pazarlarda, kararmasını engellemek için, limonlu su dolu kaplarda bekletilerek halka sunulur. Ancak size tavsiyemiz enginarı bu şekliyle satın almamanız, mümkünse ayıklanmamış enginar alıp, evde kendiniz ayıklamanızdır.

Ayıklama işlemi sizlere zahmetli geliyorsa da, yine ayıklanmamış enginar seçip, bunu satın aldığınız yerde ayıklatıp daha sonra da kararmaması için orada limonlayıp evinize götürmenizdir.

Enginar Nasıl Temizlenir?

Enginar Nasıl Temizlenir?
Enginar nasıl temizlenir / soyulur / ayıklanır?

Enginarın tadı güzel olduğu kadar temizlemesi de bir o kadar uğraştırıcıdır. Fakat bir kaç denemeden sonra eliniz alışacak ve kolayca temizlemesini yapabileceksiniz.

Şimdi maddeler halinde enginar nasıl temizlenir? inceleyelim.

 • Öncelikle enginarın üst kısmını bir bıçak yardımıyla 3-5 cm kadar kesiyoruz.
 • İkinci aşama ise üstteki resimdeki gibi pişmesi çok zor olan sert yaprak uçlarını kesiyoruz. İsterseniz komple yaprağı kopartabilirsiniz.
 • Sağlıklı ve lezzetli olmasından dolayı sap kısmını tamamen kesmeyerek üst kısmını soyuyoruz.
 • İlk aşamamızda üst kısmını kestikten sonra içinde yaprakları göreceksiniz. Yaprakları çıkardıktan sonra içerisinde ki yenmeyen pamuksu göbek kısmını bir kaşık yardımıyla soyuyoruz ve enginarı temizleme işlemini tamamlamış oluyoruz.
İpucu: Enginar dakikalar içinde çabucak sararan bir sebzedir. Bu sebeple her aşamada kestiğimiz yerlere limon sürerek sararmasını engelleyebilirsiniz.

Enginar Nasıl Tüketilir?

Türk Mutfağında yaygın olarak zeytinyağlı olarak tüketilen Enginarın aslında birçok şekilde tüketme yöntemi bulunmaktadır.

Özellikle Ege Mutfağında, yapraklarının iç kısmındaki enginar kalbi, üzerine garnitür konularak zeytinyağlı yemek olarak pişirilir. Yurdumuzun diğer bölgelerinde de bu şekilde tüketimi en yaygın enginar tüketme şeklidir.

Bunun dışında, enginarın püresi yapılabilir, sıcak tencere yemeklerine doğranarak ilave edilebilir, enginar dolması yapılabilir, salatalara eklenebilir.

Fakat uzmanların görüşleri göz önünde bulundurulduğunda, enginarı sağlığınız için tüketmeye özen gösteriyorsanız mutlaka yaprakları ile birlikte tüketmeniz gerekir.

Bunun için de yapmanız gereken, enginarın yalnızca dışında bulunan ve kocaman olan yapraklarını temizleyerek, kalan kısmını komple suda haşlamaktır. Enginarın faydaları arasında suyunun özellikle karaciğer sağlığı için olanı denenmiş ve tavsiye edilen en yaygın faydalarından biridir.

Enginarla ilgili bir çok bilgi edindik şimdi sıra ana konumuz olan enginarın faydaları incelememizde.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar, içerdiği besin değerleri bakımından sağlığa faydaları oldukça fazla olan bir bitkidir. Enginar kalorisi düşük, lif bakımından zengin ve yağ oranı da az olduğundan kilo aldırmayan, sindirim sistemine faydalı, antioksidan bakımından da zengin bir besin kaynağıdır.

Özellikle antioksidan bakımından zengin olması nedeniyle enginar da bu özellikteki diğer besinler gibi insan vücudu için olumlu etkiler taşır.

Enginarın Sindirim Sistemine Faydası

Enginar, sindirim sistemimiz için faydaları büyük olan besinler arasındadır. Bunun nedenlerinden en önemlisi, enginarın içerisinde bulunan yararlı diyet lifleridir. Artık herkes tarafından biliniyor ki, lif bakımından zengin gıdalar, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını hızlandırır ve mideyi zararlı asitlerden korur.

Bunların yanı sıra, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağladığından, enginar tüketimi hazımsızlık, kabızlık ve gaz gibi şikayetlerin önüne geçer. Ayrıca etkili bir idrar söktürücü olan enginar sayesinde, vücuttan ödem atılımını hızlı bir şekilde gerçekleştirmek de mümkündür.

Enginarın Karaciğere Faydaları

Yazımızın başlarında da bahsettiğimiz gibi, enginarın faydaları arasında karaciğer sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle dıştaki kaba yapraklarından ayıklanıp, bütün halinde haşlandığında elde edilen enginar suyu, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin de deneyimlediği tecrübeleri gösteriyor ki, enginar bu konuda adeta mucize etkisi yaratan bir besin kaynağıdır.

Ayrıca karaciğerin zaten kendi kendini yenileyen bir organ olması nedeniyle, enginar kürü uygulayan kişilerde bu yenilenmenin daha hızlı gerçekleştiği gözlemlenmiştir.

Enginarın Kolesterolü Olan Kişiler İçin Faydası

Kolesterol ile mücadele eden kişiler için, enginar oldukça faydalı bir besindir.

Çünkü enginarın içeriğindeki faydalı bileşenler, kötü kolesterolü düşürür, kolesterol seviyesini sağlık açısından olması gereken dengede tutmaya yardımcı olur.

Enginarın Kansızlığa Faydaları

Enginarın faydalı olduğu rahatsızlıkların başında kansızlık da sayılabilir. Vücudumuzda en çok demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sorunları yaşarız.

Ancak enginarın demir bakımından zengin bir besin olduğu göz önünde bulundurulduğunda, özellikle de enginar yapraklarının kansızlık problemine çözüm olduğunu söylemek yanlış olmaz. Düzenli bir şekilde enginar tüketimi yapan kişilerde kansızlık problemlerinin de azaldığı gözlemlenmiştir.

Enginarın Kemik Sağlığı İçin Faydası

Kemik sağlığı için en önemli ihtiyaçlardan biri de K Vitaminidir. K Vitamini enginarda çokça bulunan bir vitamin olduğundan, enginar tüketimi, kemiklerin kuvvetlenmesi ve kemik sağlığını korumak için büyük önem taşır.

Gebelikte Enginarın Faydaları 

Uzmanlar, kadınların özellikle de hamilelik dönemlerinde enginar tüketmelerine özen göstermeleri gerektiğini bildirmektedir. Bunun nedeni enginarın folik asit bakımından zengin olmasıdır.

Zaten anne adayları yazımızı okuduklarında anlayacaklardır, hamilelik döneminde anne adaylarına folik asit takviyeleri verilir.

Bu takviyelerin yanı sıra doktorunuza da danışarak hamilelik döneminizde düzenli enginar tüketirseniz, kolay bir doğum geçirir ve bebeğinizin sağlığı için de olumlu yönde adım atmış olursunuz.

Enginarın Kalbe Faydaları

Kalbi en çok yoran sorunların başında kötü kolesterol gelir. Bu yüzden enginar kalp sağlığı için de oldukça faydalıdır.

Enginarın faydaları arasında kolesterol seviyesini olması gereken sağlıklı dengede tutmaya yardımcı olarak, hem kalp hem de damar rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olmak yer alır.

Enginarın Kansere Faydaları

Enginarın faydalı olduğu hastalıklardan biri de kanserdir. Kanser tedavisinde, en önemli adımların başında, vücudu daha önce ilaç ya da besin yoluyla alınmış kimyasallardan temizlemek gelir.

Enginar da içerdiği antioksidanlar sayesinde, vücudu serbest radikallerden kurtarmaya yardımcı olur. Kötü hücrelerle savaşmada etkin bir rol oynar.

Kilo Verme Açısından Faydaları

Enginar, kalorisi oldukça düşük olan bir besindir. İçerisinde sağlıklı yağlar ve diyet lifleri bulunan enginar, bu nedenle kilo verme sürecindeki bireyler için gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Özellikle enginar suyu tüketimi, ödem atmaya yardımcı olup, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağladığı için, kilo vermeyi de hızlandırır.

Enginarın Cilde ve Saça Faydaları

Antioksidan bakımından zengin olan Enginar, cilt ve saç sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Hem saçlara hem de cilde faydaları bulunan enginar, ciltte yaşlanma belirtilerini minimuma indirgerken, enginar suyu ile saça yapılan bakımlar sonucunda, saçların daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşarak, güçlendiği gözlemlenmiştir.

Enginarın Zararları Nelerdir?

Enginarın faydalarının bu kadar çok olmasına rağmen sağlığa bilinen ve olumsuz denecek kadar büyük bir zararı yoktur.

Ancak her besin gibi kişiden kişiye etkileri farklılık gösterebilir. Bu nedenle bünyesi hassas olan kişilerin enginar tüketmeden önce uzman yardımı almalarında fayda vardır.

Bir de aşağıdaki durumlarda enginarı dozunda tüketmeye ya da hiç tüketmemeye özen gösterebilirsiniz:

 • Enginar, vücuttan ödem (sıvı) atılımını hızlandırdığı için, eğer ishal problemi yaşıyorsanız, bu dönemlerde enginar tüketmemelisiniz.
 • Çoğu besinde olduğu gibi enginar tüketiminde de aşırıya kaçmamak önemlidir. Aşırı dozda enginar tüketilmesi, özellikle alerjik bünyelerde kaşıntı,deri döküntüsü, boğazda şişme gibi olumsuz etkiler gösterebilir.
 • Eğer safra kesesi rahatsızlıkları ile mücadele ediyorsanız, enginar tüketimini doktor kontrolünde gerçekleştirmeniz önem taşır. Bu dönemlerde aşırı enginar tüketimi safra rahatsızlıklarınızı tetikleyebilir.
Kaynak HUFFPOST Jamie Oliver

Yorum Alanı

https://hubofxxx.net seth bond tops kyle adams. alison tyler rubs her pussy. snapxxx.monster