moresexvideos.net keanni lei gets fucked so good from behind.
https://www.leakedpornvideos.com
porn-spider.top

Avokadonun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Seçilir ve Yenir

İçindekiler

Avokado, ılık iklimlerde yetişen kremsi dokusu olan bir meyve. Potansiyel avokadonun faydaları arasında sindirime yardımcı olmak, depresyon riskini azaltma ve kansere karşı koruma sağlamaktadır.

Timsah armudu veya tereyağı meyvesi olarak da bilinen Avokado, sağlıklı tekli doymamış yağ asidi (MUFA) içeren tek meyvedir. Avokado besin değeri açısından zengindir ve 20 vitamin ve mineraller içerir.

Avokado Nerede Yetişir?

Avokado Nerede Yetişir?
Avokado hangi ülkelerde yetişiyor.

Genel olarak armut şeklinde, yeşil kabuklu, içi ise beyazdan kreme dönük ve ortasında büyükçe bir çekirdeği olan sıcak iklimlerde yetişen bir meyvedir.

Avokado, ana vatanı Orta Meksika olan bir meyvedir. Meksika’nın ardından sırasıyla Endonezya, Amerika Birleşik Devletleri, Kolombiya, Brezilya ve Şili ülkeleri üretimi en fazla yapılan yerlerdir.

İlklim şartları olarak soğuk iklimden uzak sıcak kıyı bölgeleri yetiştiği için ülkemizde daha çok Antalya, Adana, Mersin, Muğla ve Hatay illerinde üretimi yapılmaktadır.

Ülkemizde daha çok Akdeniz kıyılarında yetişen avokado meyvesi, Türk mutfağında özellikle yerel halk tarafından çok tüketilmese de, genellikle yemeklerin yanında sos olarak tüketilir.

Avokado nerede yetişir ve nasıl yetiştirilir konularını farklı bir yazımızda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Şimdi merak edilen bir diğer konu olan Avokado kalori miktarı ve Avokado besin değerlerini inceleyelim.

Avokado Kalori

Avokado besin değeri aşağıdaki listedeki gibi olup tam anlamıyla potasyum kaynağıdır. 100 gr’lık bir muza göre kıyaslandığında %35 daha fazla potasyum içermektedir.

100 gr Avokado kalori ve avokado besin değeri aşağıdaki gibidir:

 • 160,1 kcal (100gr Avokado kalori miktarı )
 • 7 mg Sodyum
 • 485 mg Potasyum
 • 9 gr Karbonhidrat
 • 7 gr Lif
 • 0,7 gr Şeker
 • 2 gr Protein
 • 15 gr Yağ
 • 29 mg Magnezyum içeren Avokado, aynı zamanda A, B12, C, D ve B6Vitaminleri bakımından da zengin bir meyvedir.

Şimdi birazda avokado nasıl yenir ve avokado nasıl tüketilir inceleyelim.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado Nasıl Tüketilir?
Avokadonun olgunlaşmış olup olmadığını anlamak.

Özellikle son yıllarda popülerliği hızla artan avokado, sağlıklı beslenen kişilerin ve kilo kontrolü sağlamaya yönelik beslenenlerin oldukça sık tükettiği bir besin haline gelmiştir. Bu sebeple avokado nasıl yenir ve tüketilir sorularının arttığını söyleyebiliriz.

Avokado nasıl yenir sorusunda önce bilmeniz gereken satın alacağını avokadonun tüketilebilmesi için ham olmaması önemlidir. Çünkü sert avokadonun tadı tüketilmeye uygun değildir bu nedenle olgunlaşmasını yani yumuşamasını beklemek gerekir.

Sebze olarak salatalarda da kullanabileceğiniz avokadoyu, olgunlaşmış hali ile ortadan ikiye bölerek ve çekirdeğini çıkartarak, kaşıkla tüketmeniz de makbuldür. İçeriğinde bir çok vitamin barındırır.

Marketlerde satılan avokadolar genellikle sert olduğundan, çoğu kişi bunları hemen yedikleri için tadını sevmez ve bir daha avokado yemek istemezler. Ancak avokadonun bu haliyle yenmesi mümkün değildir.

İpucu: Eğer avokadonun faydaları yazısında ki bilgileri zaten biliyorum diyorsanız “Avokado ile Ne Yapılır?” isimli yazımızı ziyaret ederek mükemmel tariflerimize göz atabilirsiniz.
[irp posts=”543″ name=”Avokado ile Ne Yapılır?”]

Avokado Nasıl Seçilir?

Avokadonun faydalarından tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız iyi bir seçim yapmanız gerekmektedir. Satın aldığınız avokadonun dış kabuğuna bastırarak, olgun olup olmadığını anlamanız mümkündür. Eğer Avokado, kabuğuna bastırdığınızda şeftali gibi yumuşaksa, olgunlaşmış ve hemen yemeye müsait demektir. Ancak sert ise, onu da 1 hafta kadar bekletip yemeniz gerekir.

İpucu: Avokadonuzun hızlı olgunlaşmasını isterseniz, yanına elma koyup bekletebilirsiniz.

İpucu: Avokadoyu seçtik ve şimdi nasıl keseceğim diyorsanız aşağıda linkini verdiğimiz “Avokado Nasıl Kesilir?” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

[irp posts=”561″ name=”Avokado Nasıl Kesilir?”]

Şimdi sıra avokadonun faydaları listemizde…

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Meyve ve sebzeden oluşan bir beslenme tarzı, yaşam tarzıyla ilişkili sağlık sorunu risklerini azaltmakla ilişkilendirilmiştir.

Birçok çalışma, avokado içeren bitkisel beslenmenin obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve mortaliteyle ilgili riskleri azaltırken genel sağlığını, saç uzamasını ve kilo vermesini desteklediğini göstermektedir.

Avokadonun faydaları için belirttiğimiz listedeki maddelerin detaylı açıklamalarını yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kolon, mide, pankreas ve serviks kanserine karşı korur.
 • Göz bozuklukları riskini azaltır.
 • Kabızlık sorunlarına oldukça iyi gelir.
 • Bağırsak hareketlerini hızlandırarak, sindirim sistemini dengeler.
 • Gaz sorunlarına karşı sizi korur.
 • Osteoporozu engeller.
 • Depresyon riskini azaltır.
 • Mide hastalıklarına, mide ülserine oldukça iyi gelir.
 • Kalp ve damar hastalıklarında, etkili ilaç görevini üstlenmektedir.
 • Kalp hastalıklarını azaltarak, kalp krizi gibi olası tehlikelerin önüne geçer.
 • Vücutta bulunan toksinleri dışa atarak, yaşlanmayı durdurur.
 • Çocukların gelişimini hızlandırır.
 • İçeriğinde yüksek miktarda, mineral, protein, kalsiyum, vitamin, bulunmaktadır. Bu yüzden bu meyveyi hem çocuklarınıza hem de kendinize yedirin. Bu sayede daha çok güçlü olacak ve gerekli vitamin ve diğer besin takviyelerinden de yararlanmış olacaksınız.

Avokado Zengin Besin Değerine Sahiptir

Avokado, vitamin ve mineral açısından zengindir.

Ulusal Besin Veri Tabanına göre bir porsiyon avokado besin değeri (avokadonun beşte biri, yaklaşık 40 gram) şunları içerir:

 • 64 kalori
 • Yaklaşık 6 gram yağ
 • 3.4 gram karbonhidrat
 • Bir gramdan az şeker
 • Yaklaşık 3 gram lif

Avokado C, E, K ve B-6 vitaminleri, riboflavin, niyasin, folat, pantotenik asit, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Aynı zamanda lütein, beta-karoten ve omega-3 yağ asidi içerir.

Avokadodaki kalorilerin çoğu yağ olsa da merak etmeyin! Avokado doygun hissetmenizi sağlayan sağlıklı ve faydalı yağ içerir.

Yağ tükettiğinizde beyniniz doygunluk hissetmeniz için işaret gönderir. Yağ tüketmek, karbonhidratların yakmayı yavaşlatır ve kan şekeri dengenizi korur.

Yağ, vücudun tüm hücreleri için gereklidir. Sağlıklı yağları tüketmek cilt sağlığını destekler, yağda çözünen vitaminlerin, minerallerin ve diğer besin maddelerinin emilmesini arttırır ve bağışıklık sistemini destekler.

Gözlere Faydalı

Avokadonun faydaları içinde göze olan etkileri de bulunmaktadır. Ultraviyole ışınları dahil olmak üzere ışığın verdiği hasarlara karşı koruma sağlayan antioksidanlar içerir ve göze faydalı iki fitokimyasal olan lütein ve zeaksantin içerir.

Avokadonun içindeki tekli doymamış yağ asitleri, yağda çözünen beta-karoten gibi antioksidanların emilmesini desteklediği için beslenme düzeninize avokado eklemek, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek göz bozuklukları riskini azaltabilir.

Yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan katarakt gibi göz problemlerinin de önüne geçer.

Osteoporozu Engelleme

Avokadonun faydaları içinde K vitamini içermesi yer almaktadır.K vitamini kemik sağlığı için gereklidir.

Bir avokadonun yarısı, günlük K vitamini alımının yaklaşık yüzde 25’ini karşılar. Bu besin maddesi göz ardı edilir ama kemik sağlığı için gereklidir.

K vitamini kemik sağlığını koruma açısından genellikle Kalsiyum ve D vitamini tarafından gölgelenir. Fakat yeterli miktarda K vitamini içeren bir beslenme düzenine sahip olmak, kalsiyum emilimini arttırarak ve idrarla kalsiyum atımını azaltarak kemik sağlığını destekler.

Avokado, soya ve diğer bitkisel besinlerde bulunan saponin maddesi diz osteoaterit semptomlarını rahatlatabilir.

Kalp için Sağlıklı

Avokado faydaları arasında kalp sağlığı üzerindeki etkileri yer almaktadır.Avokado, 25 miligram/ons beta-sitosterol adı verilen doğal bitkisel sterol içerir.

Düzenli olarak beta-sitosterol ve diğer bitkisel sterolleri tüketmek, sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olmaktadır.

Avokado kolesterol için faydalıdır çünkü kolesterol seviyesini sağlıklı bir dengede tutmaya yardımcı olduğundan, kalp hastalıkları riskini azaltır.

Kansere Karşı Korur

Yiyeceklerden yeterli miktarda folat almak kolon, mide, pankreas ve serviks kanserine karşı koruma sağlar.

Riski azaltmanın altında yatan mekanizma bilinmese de araştırmacılar, folatın hücre bölünmesi sırasında istenmeyen DNA ve RNA mutasyonuna karşı koruma sağladığına inanıyor.

Avokadonun faydaları üzerine yapılan bazı araştırmalar avokadodan çıkarılan fitokimyasalların kanser öncesi ve kanser hücrelerini engellediğini ve kanser hücrelerinin ölümüne neden olarak lenfosit adı verilen bağışlık sistemi hücrelerini desteklediğini göstermektedir.

Bu fitokimyasalların kemoterapi ilaçlarından biri olan siklofosfatamitin neden olduğu kromozom hasarlarını da azalttığı gösterilmiştir.

Depresyon Riskini Azaltır

Avokadonun faydaları listesinde float bakımından zengin olması yer almaktadır..

Yüksek miktarda folat içeren besinler, depresyon riskini azaltabilir. Çünkü folat, dolaşımı engelleyen ve beyne besin maddelerinin gitmesini engelleyen homosisteyin maddesinin birikmesini engeller.

Aşırı homosisteyin, serotonin, dopamin ve nöropinefrin üretimini engelleyebilir.

Sindirimi Kolaylaştırır

Kremsi dokuna rağmen avokado lif açısında zengindir ve yarısı yaklaşık 6-7 gram lif içerir.

Doğal lifli besinler tüketmek kabızlığı engeller, sindirim sisteminin sağlığını korur ve kolon kanseri riskini azaltır.

Yeterli miktarda alınan lif, toksinlerin atılmasına yardımcı olarak şekilde bağırsak hareketlerini düzenler.

Yakın tarihli avokadonun faydaları üzerine yapılan bir araştırma avokadoda yer alan liflerin bağışıklık sistemini düzenleme ve enflamasyonu azaltmada etkin rol oynadığını göstermiştir.

Kemikler için Faydası

Avokadonun faydaları arasında bilinen en yaygın yararlarından biridir. Avokado içerisinde bulunan fosfor, çinko, bakır gibi mineraller sayesinde, ülkemizde de yaygınca görülen kemik erimesi gibi kemik hastalıklarının oluşumunu engeller.

Anti-mikrobiyal Hareket

Avokadonun faydaları içinde gıda zehirlenmesine engel olması yer almaktadır.

Avokado gıda zehirlenmesin neden olan Escherichia coli başta olmak üzere koruyucu anti-mikrobiyal özelliklere sahip maddeler içerir.

Kronik Hastalıklara Karşı Koruma

Kentucky Üniversitesi, Tıp ve Beslenme Bilimi Programına göre, yüksek lif alımı koroner kalp hastalıkları, inme, hipertansiyon, diyabet, obezite ve gastrointestinal hastalıklarla ilişkili riskleri azaltmaktadır.

Lif alımının artması tansiyonu ve kolesterol seviyelerini düşürür, insülin seviyesini düzenler ve kilo vermeyi destekler.

Avokado tohum kabuğu kalp hastalıklarını ve kanseri tedavi edebilir.

Avokadonun faydaları için yapılan araştırmalar, avokado tohum kabuğunun virüsleri öldürebileceğini, kalp hastalıklarına karşı savaşabileceğini ve kanseri tedavi edebileceğini bulmuştur.

Sağlıklı Çocuklar İçin

Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için düzenli avokado tüketmeleri önemlidir.

Hatta avokado ile hazırlanan bebek mamaları son zamanlarda oldukça yaygındır. Avokado, içerisinde bolca protein bulundurması açısından, çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmelerine yardımcı olur. Kemikleri güçlendirir ve büyümeyi hızlandırır.

Dikkat: Ancak avokado özellikle bebeklerin sağlıklı gelişimi için uzmanlar tarafından da tüketilmesi önerilen besinlerin başında gelir. Belirli bir aydan sonra, doktor kontrolünde avokadoyu bebeğinize de rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Avokadoda bulunan folat aynı zamanda folik asit olarak bilinir. Folat, sağlıklı bir hamilelik için gereklidir. Yeterli miktarda tüketim düşük ve nöral tüp defetki riskini azaltır.

McGill Üniversitesinde avokado faydaları konusunda yapılan bir araştırmaya göre folat eksikliği olan bebeklerin yüzde 30’unun yeterli folat seviyesine sahip olanlara göre doğuştan gelen hastalıkları olduğunu ortaya çıkmıştır.

Avokadonun Sindirim Sistemine Faydası

Avokadonun faydaları arasında en çok tercih edilmesinin sebeplerinden biride sindirim sistemine olan faydasıdır.

Bunun nedeni ise, diyet lifleri açısından zengin bir besin olmasıdır. İçerisinde bulunan sağlıklı lifler sayesinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Kilo kontrolünde de sıkça kullanılmasının başlıca nedenlerinden biri de budur.

Avokado kilo aldırır mı? Sorusu oldukça sık karşılaşılan sorulardan biridir. Kesinlikle kilo vermeye yardımcı olan bu besin, hem içeriğindeki sağlıklı lifler hem de sağlıklı yağlar sayesinde metabolizmayı canlandırıp, metabolizma hızını arttırarak kilo verme üzerinde olumlu etkiler sağlar.

Avokadonun Cilde Faydaları

Ciltte meydana gelen kuru ve hasarlı görünümü azaltmaya yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Bu nedenle avokado kabuğunun iç tarafıyla cildinize masaj yaptığınızda, nemlendirici etkisini görebilirsiniz. Avokado sayesinde parlak ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşabilirsiniz.

Avokado, yukarıda da belirttiğimiz üzere kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan maddeler arasındadır.

Avokadonun faydaları sadece insan sağlığına fayda sağlamamakta olup çok sayıda besin bulunduran avokado, kozmetik sektöründe de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Bunun nedeni ise avokadonun içeriğindeki yararlı maddelerin cilt sağlığı üzerinde oldukça faydalı etkileri olması, yaşlanmayı geciktirmesidir. Bu nedenle avokadoyu evde doğal cilt bakımı ürünü olarak da kullanabilmeniz mümkündür.

Avokadonun Saça Faydası

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde saçlar için de besleyici özelliğe sahip olan avokado, harika bir saç maskesidir. Kuru ve yıpranmış saçları güçlendirerek parlaklık kazanmasına yardımcı olan avokado meyvesini saç maskesi olarak da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İçerdiği E Vitamini sayesinde saçı besler, dökülmenin önüne geçer.

Yukarıda saydığımız faydalarının dışında, meyvesini tüketmek haricinde yağı da oldukça sık kullanılan avokado, akne görünümünü azaltır.

Avokado yağı içeren bakımlarla cildinize doğal maskeler, bakımlar ve kremler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca avokado yağı, mükemmel bir güneş koruyucudur. Güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korur ve güneşten kaynaklanan koyu lekelenme ve kararmaların önüne geçer.

Karışan saçlarınızı kolay yolla taramak için de avokado yağından faydalanabilirsiniz. Avokado yağı saçınızın kolay açılmasını sağlamanın yanı sıra, saça parlaklık da kazandıracaktır.

Dikkat: Avokadonun ne kadar faydalı olduğunu okudunuz. Fakat Avokadonun faydaları olduğu kadar avokado yağının ve avokado çekirdeğinin de farklı faydaları bulunuyor. Bu sebeple “Avokado Yağının Faydaları” ve “Avokado Çekirdeğinin Faydaları” yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Avokado Tarifleri ve Beslenme

Avokado ezilebilir, tereyağı yerine ekmeğe sürülebilir veya salata ve sandviçlere eklenebilir.

Dış kabuğuna hafifçe bastırarak avokadonun ne kadar olgun olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer avokado sertse, tüketmeden önce birkaç gün olgunlaşmasını beklemeniz gerekir.

Yumuşak avokadolar guacamole veya diğer soslarda kullanılırken daha sert olan avokadolar dilim şeklinde salataya veya sandviçe eklemek için idealdir. Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için avokadoları muz dolu kese kağıdına koyun.

İpuçları:

 • Tereyağı yerine sabahları ekmeğin üstüne avokado sürün.
 • Mayonez yerine tavuk veya yumurtalı salatalarda avokado kullanın veya sandviçe ekleyin.
 • Yumuşak, kremsi dokusu ve hafif tadıyla avokado bebekler için idealdir.

Avokado farklı şekillerde kullanılabilir ve avokado yağı şeklinde internetten alınabilir. Avokado yağı yemek pişirme veya cildi veya saçı nemlendirmek için kullanılabilir. Bu nedenle satın almadan önce ürün bilgilerine bakmak önemlidir.

Beslenmenize avokado katmaya ek olarak avokadoyu cilt bakımında da kullanabilirsiniz. Avokado online satılan yüz maskeleri gibi nemlendirici ürünlerde sıklıkla kullanılır.

Kahvaltı İçin Diyet Avokado Tarifi

Avokado tüketmek istiyor ancak nasıl hazırlayacağınızı bilemiyorsanız, sizin için en pratiğinden kahvaltılık diyet avokado tarifimiz var.

Malzemeler

 • Yarım avokado
 • 1 tatlı kaşığı light labne (Krem peynir de kullanabilirsiniz.)
 • Yarım limon suyu
 • Tuz ve karabiber

Hazırlanışı

Olgunlaşmış avokadonuzu ortadan ikiye bölün ve çekirdeğini çıkarın. Yarısını dolapta saklayabilirsiniz. Kalan yarısını ise kaşıkla kabuğundan ayırıp, bir kasenin içerisine koyun ve çatal yardımıyla iyice ezin.

İçerisine 1 tatlı kaşığı labne ya da krem peynir, yarım limon suyu, çok az tuz ve karabiber ekleyip tekrar iyice ezerek karıştırın.

Hazırladığınız bu karışımı kahvaltılarınızda ekmeğe sürerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Avakadoyu Nasıl ve Nerelerde Kullanmamız Gerekir?

Avakado, iri görünen bir meyvedir. Özellikle çekirdeği oldukça büyüktür. Bu yüzden ilk yapacağınız işlem, avakadoyu ortadan ikiye bölmeniz olacaktır. Daha sonra içinde ki çekirdekleri çıkartıp temizleyin. Meyveyi temizledikten sonra ince ince dilimleyin.

Eğer bu meyveyi bir yemek gibi baharatlı yemeyi düşünüyorsanız göz ayarı ve yiyebileceğiniz şekilde, karabiber, tuz, pul biber, limon ekleyebilir salata gibi yiyebilirsiniz. Dilerseniz üzerine bir yemek kaşığı bal ekleyerek, tatlı niyetine de tüketebilirsiniz.

Avakado sağlıklı bir meyvedir. Avokadonun faydaları sizin daha güçlü bir yapıya sahip olmanıza vesile olacaktır. Bu meyve sadece yiyerek değil, cildinizde kullandığınız özel kürleri ile sizlere hayat kazandıracak, ipeksi bir cilde, dolgun bir saça kavuşmanıza da yardımcı olacaktır.

Suyu kaynatılıp saça sürüldüğünde, saçınız, gürleşecek ve daha çabuk uzayacaktır. Çoğu bakım losyonlarının avokado ile üretildiğinden haberiniz var mıydı? Sizin için kısa ve öz birkaç yazı daha hazırladık bu yazılar sayesinde, avakadonun mucizelerinden yararlanacak ve hayatınızda bir meyve ile neler yapılabiliyormuş onları öğreneceksiniz.

Avakadonun bir diğer cilt üzerine faydalarını anlatalım ne dersiniz? Örneğin, cilde faydaları, nasıl uygulanır gibi örnekler ile pratik yöntemler ile size bunları kısaca özetleyeceğiz.

Avakado İle Güzelleşmenin Sırları:

Vücuda ve cilde birden çok faydası olduğu bilinen bu meyveden çeşitli yağlar elde edilerek bu yağlarla bizi güzelleştiren bakım losyonları elde etmek mümkündür. Mineraller ve vitaminler yönüyle zengin olan bu meyvenin yağı sizin için güzellik kapısının anahtarlarından biri olabilir.

Cilde Olan Faydaları Nelerdir?

Faydalarının saymakla bitmediği bu meyve cilde ışıltı katar, kırışıklıkları giderir, ciltte oluşabilecek herhangi bir sarkmaya engel olur. Hücre yenilenmesi sağlar. Cildin nefes almasını sağlayarak canlılık katar. Bu ürünün kullanımı ise salt olarak cilde başka aromalarla karıştırılmadan günlük ve ya haftalık kürlerle uygulamaktır.

Nasıl Uygulanmalıdır?

Doğru bir yağ tercihi yapıldıysa bu yağın orijinal rengi koyu ve sarımtıraktır. Bu yağın uygulaması ekstradan bir karışım gerekmeksizin yapılabilir. Duş öncesi saç diplerine parmak uçlarıyla uygulanan bu yağ saçlardaki sorunları giderebilecek bir mucizedir.

Yüze ve Saça Alternatif Kullanım Şekilleri:

Yüze uygulanırken gönül rahatlığıyla kendinizi bu yağa teslim edebilirsiniz. Üstelik yaşınız ne olursa olsun mineral ve vitamin bakımından zengin olan bu yağ size fayda sağlayacaktır. Herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmayan bu yağ her yaş grubuna hitap eder. Önemli olan temiz bir cilde uygulanmış olmasıdır.

Aynaya baktığınız zaman koyu renk kıyafetlerinizin üstüne saçlarınızın kepekleri gölge düşürüyorsa, ışıltısı eksik, kırık saç uçlarına sahipseniz bu yağ saçlarınızı en muazzam kıvama getirerek sizin ve güzelliğinizin başyardımcısı olur. Avakado güzelleşmeniz için ideal bir besin kaynağıdır.

Genelde kış meyvesi olarak yetişir ama yazında satılmaya devam eder. Özellikle aktarlarda bitkisel yağları, çayları satılmaktadır. Eğer yağını tercih ederseniz, saç diplerinize derinlemesine masaj yaparak kullanmanızda yarar göreceksiniz.

Böylece saçlarınız daha hızlı uzayacak ve yağı ile güçlenecektir. Çoğu insan bu tür meyvelerin ne kadar faydalı olduğundan haberleri olmaz. Güçsüz saçlara sahip olanlar ve kaşlarını güçlendirmek isteyenler için ideal bir besindir.

Çayı ayrıca huzur verir. Sinir sistemini güçlendirerek, kişinin daha sakin olmasına yardımcı olur.

Avokadonun Zararları Nelerdir?

Avokado, her yaştan insanın tüketebileceği faydalı besin değerlerine sahip bir meyvedir. Ancak avokadonun faydaları olduğu gibi avokadonun da bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar kişiden kişiye değişiklik gösteren yan etkilerdir.

Aşırı tüketime bağlı olarak da ortaya çıkabilen bu yan etkiler baz alındığında, avokadoyu da diğer tüm besinler gibi kontrollü tüketmekte ve her zaman belirttiğimiz gibi tek bir yiyeceğe odaklanmak yerine farklı besinlerden oluşan bir beslenme tarzı tercih edilmelidir.

 • Avokadoyu cildinizde kullanacaksanız, öncelikle doktorunuza danışmanız yararınıza olacaktır. Eğer hassas bir cilt yapısına sahipseniz, cildinizde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
 • Eğer kan hastalığınız varsa ve düzenli kan ilaçları kullanıyorsanız, bu ilaçların etkisini azaltabileceği için, avokado tüketiminde yine doktorunuza danışmalısınız. Eğer kan sulandırıcı kullanıyorsanız, bir anda kan pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini içeren yiyecekleri fazla miktarda tüketmeyin.
 • Emzirme döneminde kullanılmaması tavsiye edilmiştir. Çünkü yapılan araştırmalar anne sütünü kestiği yönündedir.
 • Hassas ve alerjik bir bünyeye sahipseniz ve uzun zamandır bu nedenle kontrollü besleniyorsanız, avokado vücudunuzda alerjik belirtilere neden olabileceğinden tüketmeden önce uzman yardımı almanızda fayda vardır.
 • Alerjik astım rahatsızlığı olan kişilerde astımı tetikleyici etki gösterebilir. Bu nedenle astım rahatsızlığı olan kişilerin avokado tüketiminden kaçınması, ya da doktor kontrolünde tüketmesi önerilmektedir.
 • Besin değeri her ne kadar sağlıklı olsa da, avokadonun da aşırı dozda tüketilmesi, hem bünyenize zarar verir hem de ağız içi yaralarına neden olabilir.
 • Hamilelerin avokado tüketmesi uzmanlar tarafından çok sık önerilmese de, anne adaylarının bu konuda beslenme uzmanlarına danışarak tüketmelerinde yarar vardır.
 • Avokado meyvesi, özellikle karaciğer rahatsızlığı yaşayan insanların tüketmemesi gereken bir besindir. Karaciğerinde problem olan kişilerin, avokado tüketimlerini doktor tavsiyesi ile gerçekleştirmesi gerekir.
 • Her ne kadar kolesterol dengeleyen bir besin olsa da, yüksek kolesterol ile savaşan kişilerin avokado tüketim miktarlarını uzman tavsiyesiyle belirlemesi gerekir. Aşırı tüketimi kolesterol üzerinde ters tepkileri neden olabilir.

Kaynak
Dr. Sinatra
Dr. Michael Murray
Dr. Edward

Güncelleme: 19.03.2019 tarihinde güncellenmiştir.

Kaynak MedicalnewsToday University of California Health Line

Yorum Alanı

https://hubofxxx.net seth bond tops kyle adams. alison tyler rubs her pussy. snapxxx.monster