Avokado

Avokadonun faydaları ve zararları

Avokadonun faydaları ve zararları kısımlarını incelemeden önce nedir bu Avokado biraz inceleyelim.

Avokado Nerede Yetişir?

Avokado Nerede Yetişir?
Avokado hangi ülkelerde yetişiyor.

Genel olarak armut şeklinde, yeşil kabuklu, içi ise beyazdan kreme dönük ve ortasında büyükçe bir çekirdeği olan sıcak iklimlerde yetişen bir meyvedir.

Avokado, ana vatanı Orta Meksika olan bir meyvedir. Meksika’nın ardından sırasıyla Endonezya, Amerika Birleşik Devletleri, Kolombiya, Brezilya ve Şili ülkeleri üretimi en fazla yapılan yerlerdir.

İlklim şartları olarak soğuk iklimden uzak sıcak kıyı bölgeleri yetiştiği için ülkemizde daha çok Antalya, Adana, Mersin, Muğla ve Hatay illerinde üretimi yapılmaktadır.

Ülkemizde daha çok Akdeniz kıyılarında yetişen avokado meyvesi, Türk mutfağında özellikle yerel halk tarafından çok tüketilmese de, genellikle yemeklerin yanında sos olarak tüketilir.

Avokado nerede yetişir ve nasıl yetiştirilir konularını farklı bir yazımızda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Şimdi merak edilen bir diğer konu olan Avokado kalori miktarı ve Avokado besin değerlerini inceleyelim.

Avokado Kalori

Avokado besin değerleri yukarıdaki listedeki gibi olup tam anlamıyla potasyum kaynağıdır. 100 gr’lık bir muza göre kıyaslandığında %35 daha fazla potasyum içermektedir.

100 gr Avokadonun kalori ve besin değeri aşağıdaki gibidir:

 • 160,1 kcal (100gr Avokado kalori miktarı )
 • 7 mg Sodyum
 • 485 mg Potasyum
 • 9 gr Karbonhidrat
 • 7 gr Lif
 • 0,7 gr Şeker
 • 2 gr Protein
 • 15 gr Yağ
 • 29 mg Magnezyum içeren Avokado, aynı zamanda A, B12, C, D ve B6Vitaminleri bakımından da zengin bir meyvedir.

Şimdi birazda avokado nasıl yenir ve avokado nasıl tüketilir inceleyelim.

Avokado Nasıl Tüketilir?

Avokado Nasıl Tüketilir?
Avokadonun olgunlaşmış olup olmadığını anlamak.

Özellikle son yıllarda popülerliği hızla artan avokado, sağlıklı beslenen kişilerin ve kilo kontrolü sağlamaya yönelik beslenenlerin oldukça sık tükettiği bir besin haline gelmiştir. Tüketilebilmesi için ham olmaması önemlidir. Çünkü sert avokadonun tadı tüketilmeye uygun değildir bu nedenle olgunlaşmasını yani yumuşamasını beklemek gerekir.

Sebze olarak salatalarda da kullanabileceğiniz avokadoyu, olgunlaşmış hali ile ortadan ikiye bölerek ve çekirdeğini çıkartarak, kaşıkla tüketmeniz de makbuldür. İçeriğinde bir çok vitamin barındırır.

Marketlerde satılan avokadolar genellikle sert olduğundan, çoğu kişi bunları hemen yedikleri için tadını sevmez ve bir daha avokado yemek istemezler. Ancak avokadonun bu haliyle yenmesi mümkün değildir.

İpucu: Eğer avokadonun faydaları yazısında ki bilgileri zaten biliyorum diyorsanız “Avokado ile Ne Yapılır?” isimli yazımızı ziyaret ederek mükemmel tariflerimize göz atabilirsiniz.

Avokado Nasıl Seçilir?

Satın aldığınız avokadonun dış kabuğuna bastırarak, olgun olup olmadığını anlamanız mümkündür. Eğer Avokado, kabuğuna bastırdığınızda şeftali gibi yumuşaksa, olgunlaşmış ve hemen yemeye müsait demektir. Ancak sert ise, onu da 1 hafta kadar bekletip yemeniz gerekir.

İpucu: Avokadonuzun hızlı olgunlaşmasını isterseniz, yanına elma koyup bekletebilirsiniz.

İpucu: Avokadoyu seçtik ve şimdi nasıl keseceğim diyorsanız aşağıda linkini verdiğimiz “Avokado Nasıl Kesilir?” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Şimdi sıra avokadonun faydaları listemizde…

Avokadonun Faydaları

Avokadonun Göz Sağlığına Faydası

İçerisinde barındırdığı antioksidan maddeler yardımıyla göz sağlığına faydalıdır. Gözlere iyi gelir. Yaşlanmanın etkisiyle ortaya çıkan katarakt gibi göz problemlerinin de önüne geçer.

Kemikler için Faydası

Avokadonun faydaları arasında bilinen en yaygın faydalarından biridir. Avokado içerisinde bulunan fosfor, çinko, bakır gibi mineraller sayesinde, ülkemizde de yaygınca görülen kemik erimesi gibi kemik hastalıklarının oluşumunu engeller.

Kolesterol Seviyesi

Avokado kolesterol için faydalıdır çünkü kolesterol seviyesini sağlıklı bir dengede tutmaya yardımcı olduğundan, kalp hastalıkları riskini azaltır.

Avokadonun Kansere Faydası

Düzenli tüketildiğinde kanserle savaşma özelliği gösteren avokado, zararlı hücrelerin vücudumuzdan temizlenmesini sağlar. Bu nedenle kansere yakalanma riskini de ortadan kaldırır.

Çocuklar için Faydası

Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için düzenli avokado tüketmeleri önemlidir.

Hatta avokado ile hazırlanan bebek mamaları son zamanlarda oldukça yaygındır. Avokado, içerisinde bolca protein bulundurması açısından, çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmelerine yardımcı olur. Kemikleri güçlendirir ve büyümeyi hızlandırır.

Dikkat: Ancak avokado özellikle bebeklerin sağlıklı gelişimi için uzmanlar tarafından da tüketilmesi önerilen besinlerin başında gelir. Belirli bir aydan sonra, doktor kontrolünde avokadoyu bebeğinize de rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Avokadonun Sindirim Sistemine Faydası

Avokadonun faydaları arasında en çok tercih edilmesinin sebeplerinden biride sindirim sistemine olan faydasıdır.

Bunun nedeni ise, diyet lifleri açısından zengin bir besin olmasıdır. İçerisinde bulunan sağlıklı lifler sayesinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Kilo kontrolünde de sıkça kullanılmasının başlıca nedenlerinden biri de budur.

Avokado kilo aldırır mı? Sorusu oldukça sık karşılaşılan sorulardan biridir. Kesinlikle kilo vermeye yardımcı olan bu besin, hem içeriğindeki sağlıklı lifler hem de sağlıklı yağlar sayesinde metabolizmayı canlandırıp, metabolizma hızını arttırarak kilo verme üzerinde olumlu etkiler sağlar.

Avokadonun Cilde Faydaları

Ciltte meydana gelen kuru ve hasarlı görünümü azaltmaya yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Bu nedenle avokado kabuğunun iç tarafıyla cildinize masaj yaptığınızda, nemlendirici etkisini görebilirsiniz. Avokado sayesinde parlak ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşabilirsiniz.

Avokado, yukarıda da belirttiğimiz üzere kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan maddeler arasındadır.

Avokadonun faydaları sadece  insan sağlığına fayda sağlamamakta olup çok sayıda besin bulunduran avokado, kozmetik sektöründe de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Bunun nedeni ise avokadonun içeriğindeki yararlı maddelerin cilt sağlığı üzerinde oldukça faydalı etkileri olması, yaşlanmayı geciktirmesidir. Bu nedenle avokadoyu evde doğal cilt bakımı ürünü olarak da kullanabilmeniz mümkündür.

Avokadonun Saça Faydası

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde saçlar için de besleyici özelliğe sahip olan avokado, harika bir saç maskesidir. Kuru ve yıpranmış saçları güçlendirerek parlaklık kazanmasına yardımcı olan avokado meyvesini saç maskesi olarak da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İçerdiği E Vitamini sayesinde saçı besler, dökülmenin önüne geçer.

Yukarıda saydığımız faydalarının dışında, meyvesini tüketmek haricinde yağı da oldukça sık kullanılan avokado, akne görünümünü azaltır.

Avokado yağı içeren bakımlarla cildinize doğal maskeler, bakımlar ve kremler hazırlayabilirsiniz. Ayrıca avokado yağı, mükemmel bir güneş koruyucudur. Güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korur ve güneşten kaynaklanan koyu lekelenme ve kararmaların önüne geçer.

Karışan saçlarınızı kolay yolla taramak için de avokado yağından faydalanabilirsiniz. Avokado yağı saçınızın kolay açılmasını sağlamanın yanı sıra, saça parlaklık da kazandıracaktır.

Dikkat: Avokadonun ne kadar faydalı olduğunu okudunuz. Fakat Avokadonun faydaları olduğu kadar avokado yağının ve avokado çekirdeğinin de farklı faydaları bulunuyor. Bu sebeple “Avokado Yağının Faydaları” ve “Avokado Çekirdeğinin Faydaları” yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Avokadonun Zararları Nelerdir?

Avokado, her yaştan insanın tüketebileceği faydalı besin değerlerine sahip bir meyvedir. Ancak avokadonun faydaları  olduğu gibi avokadonun da bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar kişiden kişiye değişiklik gösteren yan etkilerdir.

Aşırı tüketime bağlı olarak da ortaya çıkabilen bu yan etkiler baz alındığında, avokadoyu da diğer tüm besinler gibi kontrollü tüketmekte fayda vardır.

 • Avokadoyu cildinizde kullanacaksanız, öncelikle doktorunuza danışmanız yararınıza olacaktır. Eğer hassas bir cilt yapısına sahipseniz, cildinizde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
 • Eğer kan hastalığınız varsa ve düzenli kan ilaçları kullanıyorsanız, bu ilaçların etkisini azaltabileceği için, avokado tüketiminde yine doktorunuza danışmalısınız.
 • Emzirme döneminde kullanılmaması tavsiye edilmiştir. Çünkü yapılan araştırmalar anne sütünü kestiği yönündedir.
 • Hassas ve alerjik bir bünyeye sahipseniz ve uzun zamandır bu nedenle kontrollü besleniyorsanız, avokado vücudunuzda alerjik belirtilere neden olabileceğinden tüketmeden önce uzman yardımı almanızda fayda vardır.
 • Alerjik astım rahatsızlığı olan kişilerde astımı tetikleyici etki gösterebilir. Bu nedenle astım rahatsızlığı olan kişilerin avokado tüketiminden kaçınması, ya da doktor kontrolünde tüketmesi önerilmektedir.
 • Besin değeri her ne kadar sağlıklı olsa da, avokadonun da aşırı dozda tüketilmesi, hem bünyenize zarar verir hem de ağız içi yaralarına neden olabilir.
 • Hamilelerin avokado tüketmesi uzmanlar tarafından çok sık önerilmese de, anne adaylarının bu konuda beslenme uzmanlarına danışarak tüketmelerinde yarar vardır.
 • Avokado meyvesi, özellikle karaciğer rahatsızlığı yaşayan insanların tüketmemesi gereken bir besindir. Karaciğerinde problem olan kişilerin, avokado tüketimlerini doktor tavsiyesi ile gerçekleştirmesi gerekir.
 • Her ne kadar kolesterol dengeleyen bir besin olsa da, yüksek kolesterol ile savaşan kişilerin avokado tüketim miktarlarını uzman tavsiyesiyle belirlemesi gerekir. Aşırı tüketimi kolesterol üzerinde ters tepkileri neden olabilir.

Kahvaltı İçin Diyet Avokado Tarifi

Avokado tüketmek istiyor ancak nasıl hazırlayacağınızı bilemiyorsanız, sizin için en pratiğinden kahvaltılık diyet avokado tarifimiz var.

Malzemeler

 • Yarım avokado
 • 1 tatlı kaşığı light labne (Krem peynir de kullanabilirsiniz.)
 • Yarım limon suyu
 • Tuz ve karabiber

Hazırlanışı

Olgunlaşmış avokadonuzu ortadan ikiye bölün ve çekirdeğini çıkarın. Yarısını dolapta saklayabilirsiniz. Kalan yarısını ise kaşıkla kabuğundan ayırıp, bir kasenin içerisine koyun ve çatal yardımıyla iyice ezin.

İçerisine 1 tatlı kaşığı labne ya da krem peynir, yarım limon suyu, çok az tuz ve karabiber ekleyip tekrar iyice ezerek karıştırın.

Hazırladığınız bu karışımı kahvaltılarınızda ekmeğe sürerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Kaynak MedicalnewsToday University of California BBC Good Food

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.