Limonlu Su

limonlu suyun faydaları

En bilinenin zayıflama üzerinde etkili olduğunu düşünürsek, bunun dışındaki faydalarını sizlere anlatmak da yine bize düştü. Bu yazımızda limonlu suyun faydaları konusunu tam anlamıyla sizlere açıklamaya çalışacağız.

Eminim herkes sabahları aç karnına ılık bir limonlu su tüketmek gerektiğini mutlaka duymuştur.

Limonlu su içmek gerektiğinin bu kadar duyulmasına rağmen, ne kadar çok faydası olduğunu ise çoğumuz tam anlamıyla bilmiyordur.

Öncelikle içeriğine bakalım; neden limonlu su?

Limonlu Su

Limonlu suyun faydaları konusundan önce, limonlu suyun içeriğinden bahsetmek isteriz. Hepinizin bildiği üzere, limon tam bir C vitamini deposudur.

İçerdiği folik asit, E vitamini, bakır, magnezyum, potasyum içerikleri sebebiyle de oldukça zengindir diyebiliriz.

Yani sabahları özellikle de aç karnına limonlu su içmenin faydaları, içerdiği bu zengin minerallerden gelmektedir.

Limonlu su, içerisinde asit barındırmasından kaynaklı olarak, mide problemi olanlar tarafından doktor kontrolünde tüketilmesi tavsiye edilir.

Ancak her hangi bir mide rahatsızlığınız yoksa, her sabah aç karnına tüketeceğiniz oda sıcaklığında limonlu su, pH ve alkali değerlerinizi düzenlemeye oldukça etkilidir.

Limonlu suyu tüketirken en dikkat etmeniz gereken nokta ise, içeceğiniz suyun mutlaka ılık olmasıdır.

Eğer soğuk olursa vücuda yayılma işlemi hemen gerçekleşmez. Bu nedenle tavsiye edilen, oda sıcaklığında tüketmektir.

Bunun yanı sıra miktarından bahsedecek olursak da, her sabah aç karnına tüketeceğiniz limonlu su miktarı, bir bardak ılık suya yarım taze sıkılmış limon şeklindedir.

Önemli Uyarı: Limonlu suyun faydaları için tam anlamıyla kendinize olumlu etkiler sağlamak istiyorsanız, her sabah aç karnına limonlu su tüketmeyi alışkanlık haline getirmeden önce mutlaka doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.

Çünkü eğer midenizin aside hassasiyeti varsa, bu alışkanlık sizlere faydadan çok zarar sağlayabilir.

Limonlu Suyun Faydaları Nelerdir?

Limonlu Su
Sabahları limonlu su içmenin faydaları nelerdir?

Başlıkta belirttiğimiz soruyu yani limonlu suyun faydaları nelerdir? sorusunu durmadan kendinize soruyorsanız şimdi arkanıza yaslanın ve gönül rahatlığı ile yazının devamını okuyun deriz.

Çünkü yazımızın bu kısmında alışkanlık haline getirildiğinde vücudumuza oldukça etkili faydalar sağlayan limonlu suyun tüm bu faydalarını tek tek anlatacağız.

Cildi güzelleştirmesi mi dersiniz, kilo kaybını hızlandırması mı dersiniz, yoksa vücuda inanılmaz bir enerji vermesi mi dersiniz hepsi sırayla yazımızın devamında başlıklar halinde sizi bekliyor.

Limonlu Suyun Kilo Vermeye Faydası

Limonlu suyun faydaları arasında herhalde en çok bilineni, limonlu suyun kilo vermeye faydasıdır.

Özellikle de sabahları aç karnına ılık bir bardak limonlu su içmeyi alışkanlık haline getirmiş hanımların çoğu da sırf bu faydası nedeniyle içiyorlar desek yanılmış olmayız elbette.

Şöyle söyleyelim o zaman, öyle düşünenler fazlasıyla haklılar. Çünkü sabahları aç karnına bir bardak ılık limonlu su tüketmenin zayıflama üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunmakta.

Özellikle de bunu düzenli bir alışkanlık haline getirmiş olan kişilerde, uzun vadede özellikle de göbek bölgesi yağlanmasının azaldığı gözlemlenmiştir.

Limonlu suyun faydaları arasında, sindirim sistemini düzenlediği, ödem atmaya yardımcı olduğu, idrar söktürücü özelliği ve hazımsızlığa iyi gelmesi hep zayıflama üzerinde ne kadar da etkili bir yardımcı görevi gördüğünün kanıtı adeta!

Ayrıca limonlu suyun faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olmasının en önemli nedenlerinden biri de, sabah uyanır uyanmaz, kahvaltıdan yarım saat önce limonlu su tüketmenin, kişiye tokluk hissi vermesi ve hatta verdiği bu tokluk hissinin gün boyu devam etmesi.

Limonlu Suyun Cilde Faydaları

Limonlu suyun faydaları arasında en bebeksi duranı da tabi ki cildimize olan faydası.

Cilt için bulunmaz bir nimetsin limonlu su! Hem doğalsın hem ucuzsun hem de pratiksin canımız limonlu su!

Limonlu suyun cilde faydaları konusunu biraz daha detaylandıracak olursak, ister içerek ister de cildinize topikal olarak uygulayabileceğiniz limonlu su, cildi serbest radikallerden arındırıyor.

Özellikle siyah nokta ve sivilce oluşumunu azaltıyor ve hatta cildin sıkılaşıp, kırışıklıkların da azalmasında etkin bir rol oynuyor. E daha ne olsun ?

Bakın Bu Önemli: Limonlu Su Ağız Kokusunu Giderir!

Arkadaşlar geldik limonlu suyun faydaları arasında bize göre en ama en önemli olanına! Kesin bilgidir yayalım diyoruz ve söylüyoruz; limonlu su ağız kokusunu giderir bunu yayalım arkadaşlar!

Özellikle sabahları aç karnına hemen hemen herkesin ağzının içerisinde hoş olmayan bir koku oluşabilir.

İşte bu kokunun giderilmesinde, önce düzenli olarak diş fırçalamak ve ağız bakımı yapmak ne kadar önemli ise limonlu su içmek de o kadar önemli.

Çünkü sabahları aç karnına tüketilen limonlu su sayesinde, ağızdaki bakteriler yok oluyor ve diş ağrısı, diş eti iltihabı gibi sorunlar azalıyor.

Önemli Uyarı: Sabahları limonlu su içmeden yarım saat önce dişleri fırçalamak ya da tam tersi limonlu su içtikten yarım saat sonra dişleri fırçalamak, diş minenizin asitten zarar görmemesi adına oldukça önemlidir!

Yarım saat fazla diyorsanız, limonlu su içmek ile diş fırçalamak arasına az da olsa bir mesafe koymanız tavsiye ediliyor. Örneğin, en az 15 dakika gibi…

Limonlu Suyun Bağışıklık Sistemine Faydaları

Limonlu suyun bağışıklık sistemine olan etkin faydaları da asla hafife alınamaz faydaları arasındadır.

Hastalıklara yakalanma riskini en aza indiren limonlu su, düzenli tüketildiğinde C vitamini ihtiyacımızı fazla fazla karşılamamızı ve vücut direncimizin artmasına olanak sağlıyor.

Demir emilimini arttırması, bağışıklık sistemini oldukça güçlendiren limonlu suyun faydaları arasında, grip döneminde meydana çıkan mikroplarla savaşması da en önemli faydasıdır diyebiliriz.

Limonlu Suyun Strese Faydaları

Limonlu suyun faydaları arasında en sevdiğimiz, bu içeceğin de strese ve moralsizliğe iyi geliyor oluşu. Malum stres çağımızın vebası arkadaşlar.

Yapılan bilimsel araştırmalar, güne ılık limonlu su içerek başlamayı alışkanlık haline getirmiş kişilerde vücut enerjisinin daha yüksek oluğunu ve stresin azaldığını gösteriyormuş.

Limonlu Suyun Zararları Nelerdir?

Limonlu suyun faydaları konusunu bitirdiğimize göre, bir diğer merak edilen soru, limonlu suyun zararları nelerdir? sorusuna cevap vermek istiyoruz. Şöyle ki,

Eğer mide probleminiz varsa, asit içeriği size zarar verebilir. Bu nedenle limonlu su tüketiminizi doktor kontrolünde yapınız.

Ağız yaralarında limonlu su tüketimi pek tavsiye edilmez çünkü yine asit içeriği yaranın sulanıp yayılmasına neden olabilir.

Özellikle tansiyon hastalarının limonlu su tüketimini mutlaka ama mutlaka doktora danışmaları gerekir.

Limonlu su tüketim miktarında aşırıya kaçmamak tavsiye edilir. Çünkü fazla asit mideye zarar verir, midede ülser, gastrit gibi sorunlara yol açabilir.

Kaynak Edisoninst Stylecraze

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.