Karbonat

Karbonatın faydaları ve zararları

Karbonat genellikle evlerimizde hamur işlerinde kabartma tozuna muadil olarak kullanılsa da bu yazımızda karbonatın faydaları hakkında verdiğimiz bilgilerden sonra, eminiz kullanım alanını daha da genişleteceksiniz.

Karbonat Nedir?

Karbonat “sodyum bikarbonat” olarak adlandırılan ve aslında kimyasal içeriği olan bir maddedir. Halk arasında ise yaygın olarak “karbonat” adı ile anılır.

Karbonatın içeriğinde etkin kimyasallar bulunduğundan, evlerde temizlik amaçlı da kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bunların yanı sıra eczanelerde satılan İngiliz karbonatı ise daha çok alkali değeri nedeniyle kullanılmakta ve özellikle de su ile karıştırılıp içildiğinde kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır.

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

Karbonatın sağlık faydalarından yararlanmak isteyenlere, önce önemli bir uyarı yapmak istiyoruz. Eğer karbonatın faydaları hakkında kendinize sağlıklı bir şekilde etki sağlamasını istiyorsanız, mutlaka kullanım dozunu kontrollü bir şekilde ayarlamalısınız.

İçeriğinde kimyasal bulunduğunu unutmamalı ve kullanım miktarında aşırıya kaçmamalısınız.

Şimdi ise karbonatın faydalarını maddeler halinde sıralayalım ve sonrasında detaylı bir şekilde inceleyelim.

  • Diş ve diş eti sağlığını iyileştirmek amacıyla kullanılır.
  • Mide ağrılarına iyi gelir.
  • Cilt bakımında yaygın olarak kullanılır. Özellikle de sivilce ve sivilce izlerinin giderilmesinde etkilidir.
  • Ayak bakımında etkili rol oynayan karbonat, özellikle de ayak kokusuna doğal bir çözüm sunar.
  • Tırnakların beyazlaması için kullanılır.
  • Cilt bakımında olduğu kadar saç bakımı için de oldukça faydalıdır.

Karbonatın Dişlere Faydası

Karbonatın dişlere faydası hem diş beyazlatıcı etkisinden hem de diş ve diş etlerindeki bakterileri temizleyici özelliğinden gelmektedir.

Kullanımı: Daha beyaz ve parlak dişlere sahip olmak için çileği ezip karbonat ile karıştırarak dişlerinize sürebilirsiniz. Bakterilerden kurtulmak için de, diş ve diş etlerinize biraz su ile kıvamlandırılmış karbonat ve deniz tuzu karışımı ile masaj yapabilirsiniz.

Ancak bu uygulamaların diş minenize zarar vermemesi ve dişlerin aşınmaması için çok uzun süre yapılmaması gereklidir.

Mide Ağrısına Karbonat

Karbonatın mide ağrısı için kullanımı eski zamanlardan beri uygulanan bir yöntemdir. Bazı araştırmalar ve uzman görüşleri bunun yanlış bir yöntem olduğunu savunsa da, uygulayan kişilerin mide ağrılarını anlık dindirdiği bilinmektedir.

Kullanımı: Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı kadar karbonat ekleyip içmenin, mide ağrılarını hafiflettiği bilinir.

Karbonatın Cilde Faydası

Karbonatın faydaları arasında en etkili olanlarından biri de cilde olan faydasıdır. Hem yanık ve böcek ısırması gibi yara izlerinde, hem sivilce ve sivilce izlerine karbonatın iyi geldiği bilinmektedir.

Kullanımı: Bir tutam karbonat ile biraz su karıştırılıp macun kıvamına gelince cilde sürülür ve bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

Bu uygulamanın cildi ölü deriden arındırdığı ve sivilce izlerini iyileştirdiği bilinmektedir.

Ayak Kokusuna Karbonat ile Çözüm!

Karbonatın faydalarından biri de ayak bakımı için kullanılabilme özelliğidir. Özellikle de ayak kokusu şikayetiniz varsa, karbonatlı su ile düzenli olarak ayaklarınızı ovun.

Bu uygulama sayesinde hem ayak mantarı gibi bakteriyel rahatsızlıklardan kurtulmuş olursunuz hem de ayak kokusunu engellersiniz.

Tırnak Sararmalarına Karşı Karbonat

Karbonatın tırnaklara faydası da oldukça etkili olan faydaları arasındadır. Özellikle de hanımlarda sürekli oje sürmekten ve tırnakların havasız kalmasından kaynaklanan tırnak sararmalarına, karbonat sayesinde doğal çözüm bulabilirsiniz.

Kullanımı: Karbonat ve suyu karıştırıp düzenli olarak bu karışımla tırnaklarınızı ovarsanız, tırnaklarınızın beyazladığını göreceksiniz.

Karbonat ile Saç Bakımı

Karbonatın cilde olduğu kadar saça da oldukça etkili faydası vardır. Karbonat ile saç bakımı yapmak, düzenli kullanımda hem saçların sağlıklı uzamasına hem de saç derisinde meydana gelen yaraların ve kepek görünümünün iyileşmesinde etkilidir.

Kullanımı: Karbonatı su ile seyreltip saç derinize bu karışımla masaj yapıp durulayabilirsiniz.

Ancak derinizin zarar görmemesi adına, bu uygulamayı her gün yapmaktan kaçınmalısınız.

Karbonatın Zararları Nelerdir?

Karbonatın faydaları kadar zararları da tartışma konusu olmuştur. Özellikle de çoğu uzman görüşü karbonatın su ile karıştırılıp içilmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Eğer karbonatı sağlık faydaları için kullanacaksanız, mutlaka doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir. Kullanım miktarında aşırıya kaçmamak da sağlık açısından önemlidir.

  • Dişler için kullanılacaksa uzun vadede kullanımı önerilmez çünkü diş minesine zarar verir.
  • Cildinizde iltihaplı sivilceler var ise, karbonat sürmemelisiniz. Aksi halde yüzünüzde istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda mutlaka bir cilt uzmanına danışın.
  • Karbonatı kilo vermek adına özellikle de sabahları aç karnına her gün tüketmemelisiniz. Bu durum uzun vadede kalp ve mide hastalıklarına neden olabilir.

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.