moresexvideos.net keanni lei gets fucked so good from behind.
https://www.leakedpornvideos.com
porn-spider.top

Karabaş Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

İçindekiler

Keşiş otu, gargan otu ya da yabancı lavanta olarak adlandırılan karabaş otu faydaları ve zararları nelerdir konusunu incelemeden önce karabaş otu nedir konusunda biraz bilgi verelim.

Karabaş Otu Nedir?

Öncelikle karabaş otuna yabancı lavanta denmesinin sebebi lavanta ile aynı aileden yani  Ballıbabagiller ailesinden olmasıdır.

Ülkemizde yaygın olarak bulunmakta olan karabaş otu özellikle Batı Anadolu ve Ege bölgesinde yetişmektedir. Dünya da ise Güney Avrupa ve Güneybatı Asya bölgeleri ve Tunus, Kanarya Adaları, Cezayir ve Suriye gibi ülkelerde yetiştirilmektedir.

Maki olan bölgelerde kendiliğinden yetişen mor çiçekleri olan bir bitkidir. Çiçeklerini genellikle Mayıs ve Haziran ayında açmakla beraber Temmuz ve Ağustos ayları gibi toplanmaya başlamaktadır.

Her ne kadar güzel rengi ile göz boyasa da toplama sırasında çiçeklerinin ezilmesi sonrasında kötü bir koku yaymaktadır.

Son zamanlarda faydaları ile gündeme gelse de tarihi çok eski yıllara kadar dayanmaktadır. Osmanlı zamanında kolera hastalığına karşı ve Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralanan askerlerin mikrop kapmasını önlemek için kullanılmıştır.

Karabaş Otunun Besin Değerleri

C ve A vitaminleri ile demir, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller bakımından zengin bir bitkidir. 100 gram tüketiminde günlük C Vitamini ihtiyacının %20’sini ve günlük A Vitamini ihtiyacının %6’sını karşılamaktadır.

Ayrıca kalori olarak ta 100 gramında 72 kalori içermektedir.

 • 300 mg potasyum
 • 45 mg kalsiyum
 • 38 mg magnezyum
 • 54 mg fosfor

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otunun Faydaları
Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Karabaş otu faydaları ülkemizde ruh ve sinir hastalıklarının tedavisi ile mikrobik hastalıklarını tedavisi için kullanılmaktaydı ama gelişen teknoloji ile yapılan son araştırmalar sigara bağımlılığı tedavisi ve kanser gibi ağır hastalıklara da şifa dağıttığını tespit etmiştir.

Kansere Karşı Mücadele Eder

Karabaş otunun kanser hastalığına karşı etkili olmasını iki önemli sebebi bulunmaktadır. Bunlar içeriğinde bulunan peril alkol ve geraniol maddeleridir.

Geraniol maddesi kansere yakalanma riskini düşürdüğü oluşan tümörün ilerlemesini engellediği, peril alkol maddesinin ise hücre bölünmesini engelleyerek hastalığın yazılmasını azalttığı bilinmektedir.

Karabaş otu çiçekleri karaciğer, dalak ve göğüs kanseri gibi bazı kanser hastalığı çeşitlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Karabaş otu yağı ise kolon kanseri ve prostat kanseri gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Uykusuzluk Problemini Giderir

Karabaş otu faydaları içerisinde en çok bilinenler arasında uyku problemine karşı etkili olması bulunmaktadır. Tüketimi sonrasına vücudu rahatlatarak depresyon ve stres kaynaklı uykusuzluk problemlerine iyi gelmektedir.

Bu bitkinin tüketimi sonrasında sıkıntı ve stres gibi olumsuz duyguları azaltır ve vücudunuzu zinde hissetmenizi sağlar.

Karabaş otunu tek seferde tüketerek uyku problemine çözüm sağlanması beklenmemelidir. Düzenli kullanımı sonrasında ve herhangi bir sağlık probleminiz bulunmaması durumunda etkili olacaktı

Hastalıklara Karşı Korur

Karabaş otu faydaları arasında soğuk algınlığından kansere kadar bir çok hastalığa kadar koruyucu görevi gören antioksidan bakımında iyi bir kaynak olması bulunmaktadır.

Dış etkenlerden ve beslenme şeklimizden dolayı vücudumuzda oluşan serbest radikaller vücudumuzu zehirler. Vücudumuz antioksidan üretmektedir ayrıca C vitamini, E vitamini ve beta karoten içeren gıdalarla dışarıdan da antioksidan temin etmiş oluruz.

Tüketmiş olduğumuz antioksidanlar vücudumuzu daha dirençli tutar ve hastalıklara karşı daha dayanıklı oluruz.

Karabaş bitkisi de iyi bir antioksidan kaynağı olup hastalıklara karşı koruma görevi görmesi için tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olur

Maalesef günümüzdeki en büyük sorunlardan biri sigara. Bağımlıları için verdiği zararların yanı sıra bırakması da bir o kadar zor gerçekten.

Yazımızın başlarında da söylediğimiz gibi karabaş otunu nikotin ihtiyacınızı bastırmak için kullanabilirsiniz. Yazının ilerleyen kısımlarında paylaşacağımız karabaş otu çayı tarifi ile gargara yaparak sigara içme ihtiyacınız azaltabilirsiniz.

Hazırlayacağınız çayla gargara yapmak sigara isteğini azalttığı gibi ayrıca sigara kaynaklı balgamları atmanıza ve sigaradan tiksinmenizi sağlayacaktır.

Karabaş Otunun Cilde Faydaları

Rahatlama hissi sağlayan ve dezenfekte etkisi olan karabaş otu cilt bakımında da oldukça yaygın bir şekilde kozmetik ürünlerinde etken madde olarak kullanılmaktadır.

Karabaş otunun cilde faydaları için aşağıda belirttiğimiz maddelere göz atabilirsiniz.

 • Egzama sonrasında ciltte oluşan izlerinde tedavisinde kullanılır.
 • Cildinizde oluşan kaşıntı hissini bastırdığı gibi kaşıntı sonrası oluşan kızarıkların tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır.
 • Ciltte oluşan sivilcelerin tedavisinde ve sivilcelerin çoğalmasının engellenmesi için kullanılır.
 • Dudakta ve ellerde oluşan çatlakların tedavisi için kullanılır.
 • Böcek ısırıklarında şişliklerin inmesi için kullanılır.
 • Ciltte oluşan kırışıklıkları azaltması için kullanılır.
 • Cilt üzerinde oluşan yaraların iyileşme sürecinin hızlandırılması için kullanılır.

Karabaş Otunun Saça Faydaları

Karabaş otunun cilde faydaları olduğu kadar saça faydaları da bulunmaktadır. Saçların daha güçlü olmasını ve bakımlı görünmesini sağlamaktadır.

Karabaş otunun saça faydaları için aşağıdaki maddelerde göz atabilirsiniz.

 • Saç dökülmesini azaltır.
 • Kepek sorununu giderir.
 • Uyuz ve bit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Saç derisinde oluşan yara izlerinin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Saçları yumuşatır ve nemlendirir.
 • Saçları nemlendirerek daha parlak görünmesini sağlar.
 • Saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar.

Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

Karabaş otu faydaları listemizde belirtilen sağlık, cilt ve saç bakımı için farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır.

En yaygın kullanım şekli çayının yapılarak içilmesidir. Karabaş otu çayını isterseniz kurutulmuş karabaş otu ile ya da tohumu ile yapabilirsiniz.

Tavsiye: Karabaş otu çayını akşam yemeğinden 2 saat sonra ya da hafif yapılacak bir sabah kahvaltısı sırasında tüketilmesi tevsiye edilmektedir.

Bir diğer kullanım şekli ise karabaş otunu yağ olarak kullanmaktadır.  Genellikle saç ve cilt bakımı için yağ olan şekli kullanılmaktadır. Karabaş otu yağını egzama, kızarıklık ve çatlak izleri gibi yerlere sürerek kullanabilirsiniz.

Eğer çayının tadını sevmiyorsanız ağız bakımı ve sigara isteğini azaltmak için karabaş otu çayını gargara yaparak da kullanabilirsiniz.

Dikkat: Karabaş otu hamilelikte kullanımı ve bebekler üzerindeki cilt problemlerinde kullanımı için mutlaka doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir.

Karabaş Otu ile Yapabileceğiniz Tarifler

karabaş otu çayı
Karabaş otu ile yapabileceğiniz çay tarifleri

Bu bölümümüzde uyku problemi için, sigara isteğini azaltmak için ve genel sağlık etkilerininden faydalanabilmeniz için 3 farklı karabaş otu ile yapabileceğiniz paylaşacağız.

Karabaş Otu Çayı Tarifi

Karabaş otu çayı fazla kullanımında yan etkileri oluşabileceği için mutlaka vücudunuzda vereceği tepkiler takip edilmeli ve belirli aralıklarla tüketilmelidir.

Örneğin aşağıda vereceğimiz tarifi günde bir bardak içerek 10 gün boyunca kullandıktan sonra bir hafta ara vererek tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 gram kurutulmuş karabaş tohumu ya da kurutulmuş karabaş otu bitkisi
 • 1 bardak su

Hazırlanışı

Hazırlanışı oldukça kolay olan karabaş otu çayını ağzı kapalı olacak şekilde kısık ateşte kaynatarak 3-4 dakika demleyin.  Demlendikten sonra 2 dakika kadar dinlendirin ve iyice süzerek tüketebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmak İçin Tarif

Sigara isteğiniz oluştuğunda yukarıda belirttiğimiz tarifi gargara yaparak kullanabilirsiniz. Fakat vücudunuzu toksinlerden arındırarak nikotin ihtiyacınızı minimuma indirmek için aşağıdaki tarifi de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 5 dal kurutulmuş karabaş otu
 • 1 tatlı kaşığı karanfil
 • 1 yemek kaşığı papatya
 • 1-2 tatlı kaşığı kekik
 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 4 bardak su

Hazırlanışı

Karışımı bir cezve yerine ağzı kapatılabilen bir çaydanlıkta hazırlamanız gerekmektedir. Çaydanlığa tüm malzemelerinizi koyduktan sonra su kaynayana kadar bekletilir. Su kaynadıktan sonra 2-3 dk demleyerek tekrar ısıtılır.

Not: İkinci ısıtma işleminde suyu kaynatmayın.

İkinci ısıtma işleminden sonra süzürek tüketebilirsiniz. Eğer hepsini tüketmeyecekseniz mutlaka ağzı kapalı bir termos benzeri bir kapta iyice süzmüş olarak sakladığınızdan emin olun ve 24 saati aşmadan tüketmeye özen gösterin.

Uyku Problemi İçin Çay Tarifi

Yazımızda karabaş otu faydaları arasında uyku probleminin giderilmesine yardımcı olacağını belirtmiştik. Bu tarifi düzenli uygulayarak iyi bir uyku çekebilir ve sabah uyandığınızda uyku sersemliğini çabuk atlatabilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı karabaş otu
 • 1 yemek kaşığı ada çayı
 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 yemek kaşığı melisa
 • 1.5 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı

Bal ve su hariç tüm malzemeleri bir demliğe alarak üzerine daha önceden kaynattığımız temiz içme suyu dökülür. 8-10 dakika boyunca kısık ateşte demlenmesi beklenir. Demleme işleminden sonra iyice süzerek içerisine bal eklenir ve gece yatmadan önce içilir.

Uyarı: Verdiğimiz tarifleri gebelik dönemindeki anneler ve ciddi bir rahatsızlığı olanlar kullanmadan önce mutlaka doktoruna başvurması gerekmektedir.

Karabaş Otunun Zararları

Karabaş otu faydaları olduğu kadar her besin kaynağında olabileceği gibi zararları da bulunmaktadır. Karabaş otunun zararları yani yan etkileri arasında en yaygın olarak görülen problem yanlış kullanım şekildir.

Karabaş otunun zararları aşağıdaki gibidir.

 • Eğer çiğneyerek tüketilmeye çalışılırsa baş ağrısı ve kabızlık gibi yan etkilere maruz bırakabilir.
 • Cilt bakımı için kullanılacağı zaman alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu sebeple alerjik bir bünyeniz varsa kullanımından önce doktorunuza başvurmanız ve alerjik tepkilerden şüphe ediyorsanız öncelikle cildinizin bir kısmında test yaparak kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Eğer verdiğimiz tarifleri kür olarak kullanıyorsanız tüketimine ara vererek kullanmanız gerekmektedir. Örneğin 10 gün kullanırsanız 1 hafta ara vermeniz gerekmektedir. Aşırı tüketiminde mide bulantısı ve kusma gibi etkilerle karşılaşılabilir.
 • Hamilelik döneminde mide bulantısını arttırabileceği için doktor onayı alınmadan kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Karabaş otu faydaları ve zararları yazımıza ek olarak hazırlayabileceğiniz bir kaç faydalı tarif paylaştık. Eğer aklınıza takılan herhangi bir sorun olursa alt kısımda buluna yorum kısmından iletebilirsiniz.

Kaynak Gardenia Wikipedia
3 Yorumlar
 1. Ahmet ALTAY diyor

  karabaş otu mide ağrısına sebep olur mu?SELAMLAR.

 2. Fatma GÖKÇE diyor

  İyi günler hocam benim kaynımda vitiligo karabaş otu yulaf samanı ve lavanta yapıyorum her akşam. Lavanta ve karabaş otunu süzüyorum vr ılık içiyor yulaf samanını da sürüyor krem gibi.. Sizce ara vermem gerekir mi 10 günde bir hafta mesela

 3. Maver KIZILKAYA diyor

  İyi günler hocam ben 22 yıldır diyabet hastasıyım şekerden dolayı göz tansiyonu için 2 damla kullanıyorum ve gözlerde ödem oluştuğu için 1 yıldır gözlere iğne yapılıyor.Şimdide Böbreklerde şekere bağlı 1.23 değerinde sıkıntı olduğu yani Böbrek yetmezliği tanısı kondu.Bu rahatsızlığından dolayı sırtımda batmalar oluşuyor .Karabaş otu’nundan bir bardak içince 1 hafta rahatlıyorum.Şimdi 10 gün içip 1 hafta ara veriyorum bu btki çayının böbreklerime zararı vy başka bir organlarıma her hangi bir zararı varmıdır.CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Yorum Alanı

https://hubofxxx.net seth bond tops kyle adams. alison tyler rubs her pussy. snapxxx.monster