Ihlamur Çayı

Ihlamur çayının faydaları

Ihlamur çayının faydaları dendiği zaman, hiç şüphesiz en etkili bilgileri annelerimizden öğrenmişizdir. Çünkü hemen hemen herkesin evinde, özellikle de kış mevsimi boyunca, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için mutlaka ıhlamur çayı demlenmiştir.

Çocukluğumuzdan bu yana boğaz ağrısından kurtulmak, hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için içtiğimiz ıhlamur çayının faydaları bunlarla sınırlı değil tabi ki…

İşte biz de bu yazımızda ıhlamur çayının bilmediğimiz faydalarına değinmek istedik.

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur ağacının dallarındaki o mis kokulu çiçekler, geçmişten günümüze kadar şifa kaynağı olmuş ıhlamur çayı olarak bilinmektedir. Ağacın çiçeklerinin toplandıktan sonra kurutularak demlenmesi ile elde edilen ıhlamur çayı, aktarlarda en sık rastladığımız bitki çaylarından biridir.

Hoş kokusu ve dem aldıkça güzelleşen kıvamı ile ıhlamur çayının faydalarını inceleyecek olursak, sırasıyla aşağıdaki faydaları görmekteyiz:

  • Burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısına iyi gelir.
  • Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi sayesinde baş ağrılarından kurtulmada etkilidir.
  • Mide rahatlatıcı etkisi sayesinde, şişkinlik veya gaz problemine iyi gelir.
  • İçerdiği antioksidanlar sayesinde, vücudu kanser hastalıklarından korumaya yardımcıdır.
  • Vücudumuzda biriken fazla miktarda su ve tuzu terleme yoluyla vücudumuzdan atmaya yardımcı olan detoks etkisine sahiptir.
  • Solunum yollarımızda ya da damarlarımızda oluşan iltihaplanmayı gidermeye yardımcıdır.

Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelir

Ihlamur çayının faydaları arasında en yaygın olarak bilineni, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelmesidir.

Özellikle kış mevsiminde yaşanan grip enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığını ve boğaz ağrısını geçirmede oldukça etkilidir.

Ihlamur çayının aynı zamanda ateş düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle hastalandığımız zaman ıhlamur çayı tüketmek, terleme yoluyla ateşimizin düşmesine ve hastalığın kötü etkilerini vücudumuzdan atmaya olanak sağlar.

Depresyona ve Migrene Karşı Ihlamur Çayı!

Ihlamur çayının en etkili faydalarından biri de ıhlamur çayının zihin sağlığına olan faydasıdır.

Sakinleştirici ve ağrı kesici özelliği bulunan ıhlamur çayı, yoğun baş ağrısı şikayeti yaşayan migren hastaları için tavsiye edilen bir bitki çayıdır.

Ayrıca zihnimizi yatıştıran ve sakinleştirici etkisi bulunan ıhlamur çayı, depresyonun olumsuz etkilerinden kurtulmaya yardımcı olur. Zihni rahatlatır ve daha zinde, enerjik hissetmemize olanak sağlar.

Ihlamur Çayı Mideyi Rahatlatır

Ihlamur çayının mideyi rahatlatıcı etkisi vardır. Bu nedenle yemeyi fazla kaçırdığımız dönemlerde, yemekten 15 dakika kadar sonra bir fincan ıhlamur çayı içilmesi tavsiye edilir.

Böylece midede yaşanan şişkinlik, hazımsızlık, gaz gibi şikayetlerin oluşumu engellenir.

Ihlamur Çayının Kansere Faydaları

Ihlamur çayının kansere faydaları içerdiği antioksidanlardan kaynaklanır.

Antioksidan bakımından oldukça zengin olan ıhlamur çayını düzenli olarak tüketmek, vücudumuzda kansere neden olabilecek kötü hücrelerin varlığını azaltır.

Ihlamur Çayı ile Detoks Etkisi

Özellikle de diyet yaptığımız dönemlerde, vücudumuzda biriken fazla tuz ve sudan çabucak kurtulmayı hedefleriz. Bunun için de çeşitli detoks içeceklerine yöneliriz.

İşte bu noktada en etkili detoks içeceklerinden biri de ıhlamur çayıdır. Hem de en ucuz maliyetli olanı.

Çünkü ıhlamur çayı, terlemeyi hızlandırır. Bunun sonucunda da tuz, su ve yağı vücudumuzdan terleme yoluyla atmamızı sağlar.

Ihlamur Çayı Zayıflatır mı?

Tüm bitki çaylarında olduğu gibi ıhlamur çayının faydaları arasında da ıhlamur çayı zayıflatır mı? sorusu yer almaktadır.

Zayıflamak isteyen kişilere özellikle metabolizmalarını hızlandırmak için tavsiye edilen bitki çayları, aslında tek başına zayıflatma etkisi göstermez. Zayıflama döneminde bitki çayı tüketilmesi, metabolizmayı harekete geçirmek, aromatik tatları sayesinde tatlı ve yeme isteğini azaltmak için kullanılmaktadır.

Sonuç olarak diyet dönemlerinizde çok fazla olmaksızın kontrollü bir şekilde tüketeceğiniz ıhlamur çayı, kilo kontrolünüzde yardımcı olacaktır. Ancak tek başına zayıflatma gibi bir etkisi yoktur.

Bebeklerde Ihlamur Çayı Kullanımı

Ihlamur çayının faydaları konusunda bebeklere ıhlamur çayı verilir mi? sorusu da gündeme gelmiştir. Bu konuda en doğru bilgiyi bebeğinizin rutin kontrollerini gerçekleştiren uzmandan alabilirsiniz.

Çünkü her bebeğin beslenme düzeni özellikle de besinlere karşı alerjik reaksiyonu farklı olabilir. Bitki çaylarının da alerjik etkisi yüksek olduğundan, bebeğinize ıhlamur çayı içirmeden önce mutlaka uzman görüşü almalısınız.

Bunun haricinde, 6 aydan itibaren gaz ve uykusuzluk gibi problemleri olan bebekler için ıhlamur çayının faydalı olduğu tavsiye edilmektedir. Uzmanlar eğer alerjisi yoksa ve doktor kontrolünde ise, ıhlamur çayının 6 aydan sonra bebeklere verilebileceği yönünde açıklamalar yapmıştır.

İltihap Önleyici Etkisi Vardır

En faydalı bitki çayları arasında yer alan ıhlamur çayının faydalarından biri de iltihap önleyici etkisidir.

Gerek soğuk algınlığına bağlı solunum yolu iltihaplarından, boğaz enfeksiyonlarında ya da kalp damarlarımızdaki iltihaplanmalardan kurtulmada ıhlamur çayının etkisi oldukça büyüktür.

Düzenli tüketildiğinde her türlü iltihabı iyileştirici etkisi ile bilinir.

Ihlamur Çayının Zararları Nelerdir?

Ihlamur çayının zararları da faydaları kadar merak edilen bir konudur. Ancak herkes için ciddi bir zararı yoktur. Sadece bazı hastalıklarda veya hamilelikte tüketimine dikkat edilmesi önerilir.

Örneğin, vücutta demir emilimini hızlandırdığı için, anemi hastalığı olan kişilerin ıhlamur tüketmesi tavsiye edilmez.

Bunun yanı sıra hamilelik döneminde de ıhlamur tüketimi kesinlikle yasaktır. Çünkü ıhlamur çayının kan sulandırıcı etkisi vardır. Bu da yoğun kanamalara neden olabilir.

Bunların dışında ciddi rahatsızlığı olan ve ilaç kullanan kişilerin, ilacın etkileşimine bir zararı olmaması açısından, ıhlamur çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışmaları tavsiye edilir.

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.