moresexvideos.net keanni lei gets fucked so good from behind.
https://www.leakedpornvideos.com
porn-spider.top

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları, Kullanımı ve Sağlıklı mı Sorusunun Cevabı?

İçindekiler

Hindistan cevizi yağı faydaları ve besin değerini bilgisinin olarak inceledik. Ayrıca Hindistan cevizi yağı sağlıklı mı sorusunun bilimsel incelemesi.

Hindistan cevizi yağı, yüzde 90 doymuş yağ içeriğine sahip. Doymuş yağları içeren yağlar, kardiyovasküler hastalık ve diğer hastalıkların riskini arttırır.

Fakat Hindistan cevizi yağı, kilo vermeyi destelemesinden Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmasına kadar birçok alanda popülerlik kazandı.

Üreticiler, paketlenmiş ürünlerde diğer yağları Hindistan cevizi yağıyla değiştirdi ve birçok evde Hindistan cevizi yağı, yemek pişirmede kullanılıyor. Sadece kızartma yaparken değil aynı zamanda tatlılarda, şampuanlarda, kahvede ve smoothielerde bile kullanılıyor.

Haziran 2016 tarihinde yapılan bir anket, insanların yüzde 72’sinin Hindistan cevizi yağını sağlıklı bulduğunu ortaya koydu. Fakat beslenme uzmanlarının sadece yüzde 37’si bu fikre katıldı.

Sonuçta Hindistan cevizi yağı, doymuş bir yağ ve Amerika Kalp Birliği (AHA) ve ABD Tarım Bakanlığı (USDA), tüketicileri Hindistan cevizi yağı ve diğer tropik yağlara karşı uyarıyor.

Hindistan cevizi yağı hakkında şaşırtan gerçekler:

Hindistan cevizi yağı hakkında bazı kilit noktalar şu şekilde. Ana yazımızda daha fazla detay var.

  • Hindistan cevizi yağı, sağlık faydalarından dolayı son yıllarda popülerlik kazandı.
  • Genel olarak araştırmalar, Hindistan cevizi yağı dahil olmak üzere doymuş yağların tüketiminin arttırılmasını desteklemiyor.
  • Tariflere lezzet katsa da bu yağların dikkatli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Hindistan cevizi yağı, doymuş bitkisel yağdır. Sağlık üzerine faydaları olsa da dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Hindistan cevizi yağı, diğer yağlara göre yüzde 2,6 daha az kalori içeriyor. Farklı sağlık faydaları sunduğu da söyleniyor.

Bazıları şu şekilde:

“İyi” kolesterolü arttırıyor: Hindistan cevizi yağındaki bileşenlerden birinin, “iyi” HDL kolesterolünü desteklediği görüldü.

Kan şekerini kontrol etme: İnsülin hareketini destekliyor ve insülin direncini engelliyor.

Stresi azaltma: Stres karşıtı ve antioksidan özelliklere sahip ve bu nedenle kemirgenler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre antidepresan olarak kullanılabilir.

Parlak saçlar: Mineral yağlarından daha iyi nüfuz ettiği için saçın daha parlak görünmesini sağlar.

Sağlıklı cilt: Yüksek koruyucu bariyer işlevi olduğu ve insan cildinde anti-enflamatuvar etkisi olduğu bulunmuştur.

Karaciğer hastalıklarını önler: Kemirgenlerde, yağlı karaciğer hastalığı olarak bilinen hepatosteyatozu tersine çevirdi.

Astım semptomlarını azaltır: Hindistan cevizi yağını koklamak, tavşanlarda astım semptomlarını azaltmaya yardımcı oldu.

Kandida ile savaşma: Hindistan cevizi yağı, farelerde Candida albicans oluşumunu azalttı ve kandida için olası bir tedavi olabileceğini gösterdi.

Doygunluk hissi yaratma: Hindistan cevizi yağının, insanlarda doygunluk hissi yarattığı ve çok fazla yemedikleri öne sürülmüştür. Fakat bazı araştırmalar ise bunun geçerli olmadığını ifade ediyor.

Kilo verme: Farelerde obeziteyi azalttı ve kilo kaybını destekledi.

Dikkat
Birçok araştırma Hindistan cevizi yağı ve olası faydalarını incelese de faydalarını destekleyen çalışmalar insanlar üzerinde gerçekleştirilmedi.

Ayrıca, yüksek yağ içeren gıdalar ve yağlar, yüksek kalori değerine sahiptir. Yüksek kalori içeren beslenme düzeninize kalori açısından zengin besinler eklemek, kilo vermenizi sağlamaz.

Besin Değerleri

Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Beslenme Veri Tabanına göre bir yemek kaşığı veya 15 mililitre (mL) Hindistan cevizi yağının içeriği şu şekilde:

  • 120 kalori
  • 0 g protein
  • 14 g yağ – 12 gramı doymuş yağ, 1 gramı mono doymamış yağ ve 0,5 gramı çoklu doymamış yağ
  • 0 miligram (mg) kolesterol

Lif, vitamin veya mineral içermiyor.

Hindistan cevizi yağı yüzde 100 yağdır ama Hindistan cevizi yağının yapısı, hayvansal ürünlerin çoğunda bulunan doymuş yap yapısından farklıdır. Hindistan cevizi yağı, uzun yağ asidi zincirlerinden meydana gelir.

Hindistan cevizi yağı, oldukça fazla orta zincirli trigliserit (MCT) içerir. Bunlar, vücudun yağ depolamak için dönüştürmekte zorlandığı yağ türleridir ve uzun zincirli trigliseritlere (LCT) göre daha kolay yakılırlar.

Hindistan cevizi yağının öne sürülen faydalarının birçoğu, içerdiği yüksek orta zincirli trigliseritten kaynaklanmaktadır.

Türleri

Tüm Hindistan cevizi yağıları aynı değildir ve bazıları diğerlerine göre daha sağlıklıdır.

Kısmi hidrojenize edilmiş Hindistan cevizi yağı, trans yağ içeren diğer işlenmiş yağlar kadar zararlıdır. Bunlar sağlıklı değildir.

Rafine Hindistan cevizi yağı, kimyasal olarak ağartılan ve kokusu giderilmiş Hindistan cevizinden çıkarılır.

Natürel Hindistan cevizi yağı, yüksek sıcaklık veya kimyasal kullanılmadan taze, oldun Hindistan cevizinden elde edilen yağdır. Ham olarak kabul edilir ve sağlık faydaları sunar.

İncelemeler

Hindistan cevizi yağına karşı geliştirilen ana argüman, yüksek doymuş yağ içeriğidir.

Haziran 2015 tarihinde Cochrane makalesi, doymuş yağların eskiden inandığımız kadar zararlı olmayabileceğini öne sürdü.

Fakat yazarlar şu sonuca vardı: “Beslenme düzeninde doymuş yağların azaltılmaya devam ederek bu yağların bir bölümü yerine doymamış yağların kullanılması.

Haziran 2017 tarihinde, AHA Hindistan cevizi yağı dahil olmak üzere doymuş yağlar karşısında yeni bilimsel öneriler sundu. Öneriler, 1950’lerde bu yana yapılan 100’den fazla akademik çalışmanın bulgularına dayanmaktadır.

Sonuç olarak, Hindistan cevizi yağı ve diğer tropik yağlar, yüksek doymuş yağ içeriğine sahip ve Hindistan cevizi yağı “kötü” LDL kolesterol seviyesini yükseltiyor.

İnsanların, sağlık risklerini azaltmak adına doymuş yağlardan doymamış yağlara geçmeleri öneriliyor.

Öneri raporunda yer alan uzmanlar, doymuş yağlardan uzaklaşmanın, statinler kadar kardiyovasküler hastalık riskini azaltacağına inanıyor.

Çalışmaların Yorumlanması?

Columbia Üniversitesinden Prof. Marie-Pierre St-Onge’nin 2008 yılında yayınladığı çalışmaya göre, insanların Hindistan cevizi yağı tüketmesinin sağlıklı olabileceğini düşündü.

Çalışma, 16 haftalık kilo verme programı boyunca hindistan cevizi yağı veya zeytin yağı tüketen 31 erkek ve kadın içeriyordu.

Araştırmacılar, Hindistan cevizi yağının dahil olduğu orta zincirli trigliserit yağlarının, diğer yağlara göre vücutta farklı bir şekilde işlendiğini buldu.

Araştırmacılar şu sonuca vardı: “Sonuçlarımız, orta zincirli trigliserit tüketiminin sağlık açısından faydaları olduğuna inanılan zeytin yağı gibi kardiyovasküler hastalık risk faktörleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösterdi.

Orta zincirli trigliserit yağları HDL ve genel kolesterol seviyesi üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu içi Hindistan cevizi yağının sağlıklı olması gerektiği öne sürüldü.

Fakat St-Onge, sonuçların Hindistan cevizi yağı yerine yüzde 100 orta zincirli trigliserit kullanmalarına rağmen, Hindistan cevizi yağı tüketimini desteklemek için çok açık fikirli bir şekilde kullanıldığını söyledi.

Hindistan cevizi yağlarının birçoğu sadece yüzde 13-14 oranında orta zincirli trigliserit içeriyor. İnsanların fayda sağlamak için günde 150 gram veya 10 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmesi gerekiyor. Bu kadar çok hindistan cevizi yağı tüketmek, sağlıklı olmayacaktır.

Amerikan Kalp Birliği (AHA), tüm doymuş yağ tüketiminin toplam kalori miktarının yüzde 5-6’sı oranında sınırlandırılmasını öneriyor. Bunlar arasında orta zincirli yağ içerip içermemesine bağlı olmaksızın tropik yağlar da dahil.

2015-2020 Beslenme Kılavuzu, konu hakkında daha yumuşak ve doymuş yağların, toplam kalori alımının yüzde 10’u kadar olmasını öneriyor.

Diğer eleştirmenler, Hindistan cevizi yağını destekleyen çalışmaların güvenilir olmadığını, kısa zaman aralıklarında, az sayıda katılımcıyla gerçekleştirildiklerini ve Hindistan cevizi yağı tüketiminin faydalarını kanıtlama konusunda yeterince bulgu sunmadığını ifade ediyor.

Doymamış yağ asitlerine geçmeyi öneren araştırmaların destekleri daha güvenilir.

Siz hindistan cevizinin faydalı olup olmadığı hakkında ne düşünüyorsunuz. Yorum atarak cevap verebilirsiniz.

İpuçları

Bu durum, Hindistan cevizi yağından tamamen kaçınmak anlamına gelmiyor. Ama eğer Hindistan cevizi yağını kullanırsanız, natürel olanları tercih edin ve aşırı tüketimden kaçının.

Hindistan cevizi yağı ürünleri alırken, kısmi hidrojene Hindistan cevizi yağı içeren paketli veya üretilmiş gıdalarda uzak durun.

Hindistan cevizi yağını serin ve karanlık bir yerde saklayın. Diğer doymuş yağlar gibi oda sıcaklığında katı halde bulunurken ısıtıldığında sıvı hale geçer.

Pişirirken Hindistan cevizi yağı, hafif ve tatlı “Hindistan cevizi” tadı verir. Tereyağı yerine geçerek tarifleri kısaltabilir ve vegan tariflerde bitkisel alternatif olarak kullanılabilir.

Harvard Sağlık internet sitesinde yazan Dr. Walter Willett, Hindistan cevizi yağının “muhteşem bir tadı” olduğunu ve arada bir kullanılabileceğini belirtiyor. Önerileri şu şekilde: “Dikkatli bir şekilde kullanırım.

Doymuş yağlar içerisinde Hindistan cevizi yağının “daha az kötü” olduğunu söylese de diğer yağların daha sağlıklı olabileceğini belirtiyor.

Belki de Hindistan cevizi yağının en umut vaat eden rolü, paketlenmiş ve işlenmiş ürünlerde trans yağların yerine geçmesi.

Tüketicilerin, bir yağdan diğerine geçmenin sağlık açısından faydalı olabileceğini ve herhangi bir yağı daha fazla kullanmanın kilo verme çabalarını veya genel sağlığı desteklemeyebileceğini hatırlaması gerekiyor.

Kaynak MedicalnewsToday
1 yorum
  1. Melissa diyor

    Tadını hiç sevemediğimden sadece bakım amaçlı kullandığım bir yağ. Hindistan cevizi yağını haftada bir saçıma sürerim ve yumuşacık olur. Aklınızda olsun 😉

Yorum Alanı

https://hubofxxx.net seth bond tops kyle adams. alison tyler rubs her pussy. snapxxx.monster