moresexvideos.net keanni lei gets fucked so good from behind.
https://www.leakedpornvideos.com
porn-spider.top

Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Elma sirkesinin faydaları ve zararları konusuna ek olarak cilde ve saça faydası olan ev yapımı elma sirkesi nasıl yapılır araştırması.

Elma sirkesinin faydaları ve zararları konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağımız bu yazımızda, ilk olarak belirtmemiz gereken husus, sağlığımıza faydalı olan elma sirkesinin marketlerde satılan hazır elma sirkesi değil, doğal yöntemlerle elde edilen elma sirkesi olduğudur.

Çünkü doğal yöntemlerle katkı maddesi içermeden hazırlanan elma sirkesi, içerisinde çokça C vitamini bulundurur. Ayrıca sodyum, potasyum ve kalsiyum bakımından da zengindir.

Elma sirkesi geçmişten günümüze çok sayıda alanda şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Hatta ev temizliği için de doğal yöntemlerden biri olarak kullanılan elma sirkesinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Gittikçe kullanımı yaygınlaşan elma sirkesinin faydaları için hazırladığımız yazımızda ayrıca ev yapımı elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna da cevap bulabilirsiniz. Fakat önce biraz tarihte elma sirkesi nasıl kullanıyormuş biraz inceleyelim.

Elma Sirkesinin Tarihçesi

Elma sirkesi binlerce yıldır farklı coğrafyalarda yaşayan binlerce insan tarafından tüketiliyor. Aslında, tarihi kayıtlara baktığımızda elma meyvesinin fermente edilerek sirke şeklinde kullanılması M.Ö. 5.000 tarihinde bile görülüyor.

Tarihsel olarak elma sirkesi, birçok bölgede birçok kişi tarafından farklı amaçlar için kullanılmış.

Bu amaçlar arasında karaciğerin temizlenmesi, kanın temizlenmesi, lenf bezlerinin arındırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yer alıyor.

Antik Yunanda Hipokrat, öksürük ve soğuk algınlığını tedavi etmeye yardımcı olmak adına elma sirkesini balla karıştırarak hastalara vermiş.

17. yüzyıla geldiğimizde ise Avrupalılar sirkeyi ilaç şeklinde kullanmaya başladı. Sirkeyi, şurup ve antiseptik olarak hazırlamaya başladılar. Bakterileri ve mikropları öldürmek için gargara olarak kullandılar.

Günümüzde elma sirkesi yeniden popülerlik kazandı. Böylece sağlığı destekleyen önemli özellikleri sayesinde hak ettiği şöhreti yeniden elde ediyor.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Doğal yollarla elde edilmiş ve içerisinde hiçbir katkı maddesi bulundurmadan hazırlanan elma sirkesinin faydaları, tarihin ilk zamanlarından beri insanlar tarafından kullanılmıştır.

Hem mikrop öldürücü etkisi olması nedeniyle sebze ve meyvelerimizi yıkamak için kullandığımız, hem ev temizliğinde doğal bir temizleme ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Elma sirkesinin faydaları yanı sıra saçlarımızdan cildimize kadar vücudumuzun her bölümünde bizlere fayda sağlayan mucize etkili doğal bir üründür.

 • Vücudun alkali seviyesini dengeler.
 • Serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan şekeri seviyesini dengeler.
 • Tip 2 Diyabete karşı etkilidir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Göbek yağlarını yakılmasını destekler.
 • Sivilce oluşumunu engeller.
 • Cilt sağlığını korur.

Vücudunuzun Sağlıklı Alkali pH Seviyesini Korumasına Yardımcı Olur

Birçok kişinin bünyesi, asidik özelliklerden çok alkali özellikler gösterir. Daha sağlıklı olmanın ilk adımlarından biri ise vücudun daha alkali hale gelmesini sağlamaya yardımcı olmaktır.

Asit ve alkali dengesi, vücudun doğru bir şekilde işlemesi için gereklidir. Buna ek olarak vücudun birçok fonksiyonu sadece belirli asit veya alkali seviyesinde meydana gelir.

Bu nedenle vücudunuz sürekli olarak denge durumunu yakalamaya çalışır. pH seviyelerinde yaşanan en ufak bir değişim, vücudun tüm işlevlerini önemli ölçüde etkileyebilir.

Sağlıklı olmanın ilk adımı ise vücudun daha alkali olmasına yardımcı olmaktır.

Asit ve alkali dengesi önemlidir. Çünkü vücut fonksiyonlarının birçoğu sadece belirli asit veya alkali seviyesinde gerçekleşir. Vücuttaki birçok enzim ve kimyasal reaksiyon belirli bir pH seviyesinde en iyi şekilde gerçekleşir.

Araştırmalara göre, yüksek asit seviyeleri enerji eksikliğine neden olur ve daha fazla enfeksiyon olayının görülmesine yol açar.

Birçok kişi ham organik elma sirkesinin asidik olduğunu düşünse de tüketildiği zaman elma sirkesi aslında alkali hale gelir.

Asit oluşturan yiyecekler arasında işlenmiş yiyecekler, alkol, şeker ve diğer basit karbonhidratlar yer alır.

Vücudunuzu daha alkali tutmak, doğal yöntemlerle enerji seviyelerinizi yükseltmeye ve hastalıklara karşı daha iyi savaşmaya yardımcı olacaktır.

Serbest Radikal Hasarlarına Karşı Savaşmaya Yardımcı Olur

Büyük ihtimalle “serbest radikal” terimini daha önce duydunuz. Peki ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Teknik tanım yapacak olursak serbest radikaller, dış yörüngesine eşleşmemiş elektrona sahip olan molekül veya atomlara verilen isimdir. Serbest radikaller, vücudun metabolik aktivitelerinin devam etmesi için sürekli olarak oluşturulur ve yaşam için gereklidir.

Enfekte olduğumuz birçok mikrop türünü öldürerek enfeksiyonlara karşı savaşırlar. Serbest radikaller çok sayıda üretilirse, birçok farklı soruna yol açabilirler.

Enzimler veya antioksidan besin maddeleri tarafından ele alınabilecekten daha fazla serbest radikal olursa, hücre membranlarına, dokulara, proteinlere ve hatta DNA’ya bile zarar verebilecek oksidatif hasara yol açabilirler.

Bu hasarlar ise ülser, amfizem, arterit ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir. Aslında, aklınıza gelen tüm hastalıkların nedeni serbest radikallerdir.

Ve bu serbest radikallerin yarattığı hasar sadece vücudunuz içiyle sınırlı değildir. Serbest radikaller dış görünüşü de etkiler ve kırışıklıklara ve yaşlı görünmeye yol açar.

Serbest radikallerden tamamen kaçınmak imkansız olsa da serbest radikallerin aşırı hasar vermesini engellemeye yardımcı olmak için bu bileşenleri durduran antioksidanları daha fazla tüketerek oluşturdukları olumsuz etkileri en aza indirilebilir ve yok edebiliriz.

Birçok meyve ve sebze türüne ek olarak elma sirkesi gibi diğer gıdalarda da bol miktarda bulunan antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olur.

Bu sebeple elma sirkesinin faydaları arasında serbest radikallerle savaşarak vücudunuzu koruması yer almaktadır.

Kan Şekeri Seviyelerini Azaltır ve Diyabete Karşı Savaşır

Şimdiye kadar elma sirkesinin faydaları için yapılan araştırmaların en başarılı sonuçları, tip 2 diyabet olan hastalarda elde edilmiştir.

Tip 2 diyabet, insülin direnci veya insülin üretememe ile ilişkili yüksek kan şekeri seviyeleriyle karakterize edilmektedir.

Fakat yüksek kan şekeri seviyeleri, diyabet olmayan kişilerde de önemli bir sorun olabilir. Yüksek kan şekeri seviyelerinin, yaşlanma ve birçok kronik hastalığın ana nedeni olduğuna inanılmaktadır.

Nerdeyse herkes, kan şekeri seviyelerini normal aralık içerisinde tutmaya çalışmalıdır. Bunun yapmanın en etkili ve sağlıklı yolu ise rafine karbonhidrat ve şekerlerden kaçınmaktır. Ayrıca elma sirkesinin de oldukça güçlü etkileri vardır.

Sirkenin, kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde elma sirkesinin faydaları olduğu gösterilmiştir:

 • Yüksek karbonhidrat içeren bir öğünde insülin hassasiyetini %19-34 oranında arttırır, kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azaltır ve insülin tepkisini önemli ölçüde azaltır.
 • 50 gram beyaz ekmek yedikten sonra kan şekerini %34 oranında azaltır.
 • Yatmadan önce tüketilen 2 yemek kaşığı elma sirkesi, sabahları açlık kan şekerini %4 oranında azaltır.
 • İnsanlar üzerinde yapılan birçok diğer çalışma, sirkenin insülin fonksiyonlarını iyileştirdiğini ve yemek yedikten sonra kan şekeri seviyelerini azalttığını göstermiştir.

Bu nedenlerden dolayı sirke, diyabet veya ön diyabet olan kişiler veya kan şekeri seviyelerini diğer nedenlerden dolayı düşük seviyelerde tutmak isteyen kişiler için faydalı olabilir.

Eğer mevcut durumda kan şekerini düşüren ilaçlardan birini kullanıyorsanız, herhangi bir sirke türünü kullanmadan veya kullanımı arttırmadan önce doktorunuza danışın.

Elma sirkesi, insülin hassasiyeti geliştirme ve yemek yedikten sonra kan şekeri seviyelerini azaltma konusunda umut vaat eden sonuçlar sunmaktadır.

Kilo Vermeye ve Göbek Bölgesinde Yağların Azalmasına Yardımcı Olur

Şaşırtıcı bir şekilde yapılan çalışmalar elma sirkenin faydaları içerisinde kilo vermeye yardımcı olmasınında yer aldığını belirtmektedir.

İnsanlar üzerine yapılan birçok çalışma, sirkenin tokluk hissini arttırdığını, daha az kalori alımına yardımcı olduğunu ve gözle görülür kilo kaybını desteklediğini göstermektedir.

Örneğin eğer insanlar yüksek miktarda karbonhidrat içeren bir öğünle birlikte sirke tüketirlerse, tokluk hisleri artar ve günün kalan kısmında 200-275 kalori daha az tüketirler.

Obezite olan 175 kişi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre,  günlük olarak elma sirkesi tüketimi  göbek bölgesinde yağları azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı oldu.

 • 15 mL (1 yemek kaşığı): 1,2 kilo kaybı
 • 30 mL (2 yemek kaşığı): 1,7 kilo kaybı
Yine de bu çalışmanın 3 ay boyunca uygulandığı unutulmamalıdır. Bu nedenle verilen kilolar düşük seviyelerdedir.

Bununla birlikte, beslenme düzenine tek bir yiyecek veya besin maddesinin eklenmesi veya çıkarılması, kilo verme üzerinde nadiren gözle görülür farklar yaratır.

Genellikle genel yaşam tarzı ve beslenme tarzı önemlidir ve sonuçları görmek için birden fazla etkili yöntemin doğru bir şekilde birleştirilmesi gerekir.

Genel olarak elma sirkesinin faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olduğu ve temelde tokluk hissi yarattığı, kan şekeri ve insülin seviyelerini azalttığı yer almaktadır.

Ama tek başına mucizeler yaratmaz.

Çalışmalara göre, sirke tokluk hissini arttırabilir, insanların daha az kalori almasını destekleyebilir ve bu da kilo vermeye yol açabilir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesinin faydaları arasında özellikle de hanımlar tarafından en sık başvurulanı elma sirkesinin cilde faydaları konusudur.

Cildi güzelleştiren ve ciltte meydana gelen sivilce, lekelenme gibi cilt problemlerini iyileştirme özelliği bulunan elma sirkesi, içerdiği doğal asitler sayesinde cildimiz için eşsiz bir doğal bakım ürünüdür.

İpucu: Elma sirkesinin cilde faydalarından yararlanmak için, bu doğal mucizeyi bal ya da su ile karıştırıp yüzünüze bakım yapabilmeniz mümkündür.

Eğer problemli bir cildiniz varsa ve leke sorunu ya da akne gibi cilt problemlerinden şikayet ediyor olabilirsiniz. Bu durumda elma sirkesini bir miktar su ile seyreltip, her gece yatmadan önce cildinize pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.

Antibakteriyel özelliği bulunan elma sirkesi, ciltte meydana gelen yara ve sivilcelerin iyileşmesini hızlandırarak, daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Kuru cilde sahip olan kişiler bu uygulamadan sonra bir süre bekleyip yüzüne nemlendirici sürerlerse, ciltte aşırı kuruma sorunu yaşamazlar.

Benim cildimde akne ve lekelenme yok, sadece ölü derilerden arınmak ve gözeneklerimden kurtulmak istiyorum diyorsanız da, elma sirkesi ve bal mucizesi tam size göre bir doğal bakım olacaktır.

Söylediğimiz gibi ölü deriyi arındırmak ve gözenekleri sıkılaştırmak isterseniz, yapmanız gereken tek şek elma sirkesi ile 1 çay kaşığı kadar balı karıştırıp yüzünüze masaj yaparak yedirmektir.

İpucu: Bu karışımı yüzünüzde 15 dakika kadar bekletip sonrasında ılık su ile durulayın ve ışıl ışıl parlayan cildinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.
Yukarıda bahsi geçen bakımları düzenli olarak yapmazsanız olumlu bir fayda sağlamanız mümkün değildir. Cilt tipinize göre ayda bir ya da haftada bir bakım yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca alerjik etkilere maruz kalmamak için, uzman tavsiyesi almayı ihmal etmeyiniz.

Cilt Sağlığını Arttır

Elma sirkesinin faydaları sadece vücudun içini etkilemez. Aynı zamanda akne tedavisinde ve yaraların azaltılmasında da kullanılmaktadır.

Bazı bakteri suşları, akne oluşumuna neden olur. Sirke, anti bakteriyel özelliklere sahiptir ve birçok zararlı bakteri suşu karşısında etkili olduğu gözlenmiştir.

Sirke aynı zamanda asetik asit, laktik asit, suksinik asit ve sitrik asit gibi özel bileşenlere sahiptir.

Bu bileşenlerin hepsi, akneye neden olan özel bir bakteri suşu olan Propionibacterium gelişimini engellemeye yardımcı olur.

Elma sirkesinin faydaları içerisinde yer alan bu bileşenler aynı zamanda yara izlerini de azaltır.

Kozmetik Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, üç ay boyunca akne izlerinin laktik asitle tedavi edilmesi, cildin dokusunu, pigment yapısını ve genel görüntüsünü iyileştirerek yara görüntüsünü azaltmıştır.

Beslenme düzeninize probiyotik yiyecekler eklemek, iyileştirici maskeler ve tonikler kullanmak ve cildinizi iyi bir şekilde nemlendirmek de akne tedavisine evde uygulayabileceğiniz diğer etkili yöntemler arasında yer alır.

Elma Sirkesinin Saça Faydaları

Yine elma sirkesinin faydaları arasında en popüler olanı ve özellikle de kadınlar tarafından sıklıkla kullanılanı, elma sirkesinin saça faydaları olmuştur.

Saçlara doğal parlaklık verdiği bilinen elma sirkesi, saçlar için eşsiz bir doğal bakım ürünü olmuştur. Hem güçlü saçlara sahip olmak, saç dökülmelerini engellemek hem de saç derisinde oluşan kaşıntı, kepek ve döküntüleri engellemek için elma sirkesinden faydalanabilirsiniz.

Elma sirkesi ile saç bakımı yapmak için, suyla karıştırdığınız elma sirkesini saçlarınızı yıkadıktan sonra son durulama suyu olarak kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, günlük kullandığınız şampuanınızın içerisine 10 damlaya kadar elma sirkesi eklerseniz rutin bakım yapmış olursunuz. Böylece daha sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmayı hızlandırmış olursunuz.

Elma sirkesinin saça faydaları için, bu sirkeyi suyla karıştırıp saçlarınıza uygulayabildiğiniz gibi ayrıca yine içtiğiniz suyun içerisine bir kaç damla elma sirkesi ekleyip tüketmeniz de mümkündür.

Elma Sirkesi ile Zayıflama

Çoğu alanda olduğu gibi elma sirkesinin zayıflama üzerinde de etkileri büyüktür. Elma sirkesinin faydaları arasında en çok baş vurulanlardan biri olan elma sirkesi ile zayıflama faktörü özellikle de metabolizma hızını arttırması nedeniyle en çok başvurulan yöntemlerden biridir.

Elma sirkesi ile zayıflama konusunda metabolizmanıza fayda sağlamak için,her sabah aç karnına ılık suya bir iki damla elma sirkesi karıştırıp içebilirsiniz. Bu yöntemin tıpkı limonlu suda olduğu gibi kilo verme hızını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Ağız Sağlığına Faydaları

Asidik özelliği sebebiyle mikrop öldürücü etkisi bulunan elma sirkesinin ağız kokusunu engellemesi, diş etlerinde oluşan iltihapları geçirmesi ve ağız içerisinde oluşan bakterileri engellemesi gibi olumlu etkiler nedeniyle, elma sirkesinin faydaları arasında en sık başvurulan faydası da ağız sağlığına faydasıdır.

Ağızda oluşan kötü kokuyu geçirmek için en doğal yöntemlerden biri olan elma sirkesi ile gargara yapmak kötü kokuları engellemeye yardımcı olur.

Soğuk Algınlığı ve Gribe İyi Gelir

Özellikle de kış mevsiminde soğuk algınlığı ve gribe bağlı olarak gelişen boğaz ağrısını hafifletmenin en etkili yollarından biri elma sirkesidir.

Elma sirkesinin faydaları arasında eski zamanlardan beri en yaygın olarak kullanılan faydası da budur desek yanılmış olmayız. Soğuk algınlığı ve gribe hatta bir üst seviyesi olan faranjit rahatsızlığına iyi geldiği bilinen elma sirkesi ile hastalık dönemlerinde etkili karışımlar yapmanız mümkündür.

Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar için elma sirkesinin faydalarına baş vuracaksanız, elma sirkesini su, bal, zencefil ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Boğaz ağrısını hafifletmek için sadece elma sirkesi ile gargara da yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Temizlik

Elma sirkesi ile temizlik son yıllarda en çok kullanılan doğal temizlik yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

İnsan vücuduna olduğu kadar evlerimiz için de olumlu etkileri gözlemlenen elma sirkesinin faydaları arasına elma sirkesi ile temizlik yapılabilmesi de eklenebilir. Hem antibakteriyel olması hem kireç çözücü özelliği bulunması nedeniyle mutfaklardan genel temizliğe ve banyo temizliğine kadar evinizin her köşesinde elma sirkesi kullanmak mümkündür.

Mesela çaydanlıkta oluşan kireç lekeleri için elma sirkesi içerisine 1 tatlı kaşığı kadar karbonat ekleyip sonra da bu karışımı çaydanlığınızın içine döküp kaynatın. İşlem tamamlanınca bol su ile durulayın ve kireçten eser kalmadığını kendi gözlerinizle görün.

Elma sirkesi ile temizlik yapmak evinizin her alanında mümkün olmakla birlikte bunlardan biri de parke temizliğidir. Parkeleri temizlemek için hazırladığınız suya bir miktar elma sirkesi ekleyip yerleri bununla silerseniz hem mikroplardan kurtulmuş olursunuz hem de daha temiz ve parlak parkelere kavuşursunuz.

Elma sirkesi ile banyo temizliği yapmak için yine karbonat ile karıştırdığınız elma sirkesini banyonuzda bulunan musluk, duş başlığı gibi materyaller üzerinde oluşan su ve kireç lekelerini çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi ile buzdolabı temizliği için de yine karbonatla karıştırdığınız sirkeyle dolabınızı temizleyip, hem mikroplardan arındırmış olursunuz hem de buzdolabının içerisinde oluşan kötü kokuları giderirsiniz.

Tüm bu genel temizlik yöntemlerinin yanı sıra elma sirkesi ile sebze ve meyve temizliği de elma sirkesinin faydaları arasında en sık kullanılanlardan biridir. Uzmanlar sağlık için, satın aldığımız sebze ve meyveleri sadece su ile yıkamanın yeterli olmadığını, sonrasında mutlaka sirkeli su ile de yıkanması gerektiğini belirtmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz faydalarının haricinde elma sirkesinin sağlığa faydalarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Elma sirkesi kolesterol seviyesini dengeler
 • Kan şekerini dengeli seviyelerde tutmaya yardımcı olur
 • Alkali değeri yüksektir
 • Kadınların menopoz dönemlerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir
 • Kanserle savaşır
 • Kalp sağlığı açısından faydalıdır
 • Kas ve kemik sağlığını korur
 • Gut hastalığına iyi gelir
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Enerji verir, stresle savaşır
 • Vücudumuza gerekli yararlı bakteriler olan probiyotiklerin çoğalmasını destekler

Ev Yapımı Doğal Elma Sirkesi Tarifi 1

Elma sirkesinin yukarıda saydığımız tüm faydalarından yararlanmak için unutmamanız gereken en önemli kural doğal olmasıdır. Market raflarında satılan elma sirkelerini değil ev yapımı doğal elma sirkesi kullanmanız gerektiğidir.

Bu nedenle sizlere yapması oldukça basit olan ev yapımı doğal elma sirkesi tarifi vermek istedik.

Malzemeler

 • 1 kilo elma
 • 3 litre su
 • Yarım çay bardağı kadar bulgur
 • 1 çay bardağı kadar nohut
 • 2 yemek kaşığına yakın bal
Not: Tarifte kullanılan bulgur, nohut ve bal elma sirkesi yapımında kullanılan sirke anası yerine geçer. Sirke anası bulmakta zorluk çekenler için bu şekilde de yapılabilir.

Ev Yapımı Elma Sirkesi Yapılışı

Elmaları güzelce yıkadıktan sonra küp küp doğrayın ve su ile karıştırıp cam bir kavanozun içerisine boşaltın.

Ardından kalan malzemeleri ekleyip plastik bir kaşık yardımıyla karıştırın. Sonrasında ağzını önce tülbent gibi bir bezle sonra da cam kavanozun kapağı ile sıkıca kapatın.

Bu kavanozu 20 gün kadar bekletin. Fermente olması için bekletme süresi önemlidir. Bekletme süresi boyunca ağzını açmayın.

Yalnızca gün sayısını yarıladığınızda bir kez karıştırmak için açabilirsiniz. 20 günlük bekletme süresi dolduktan sonra hiç açmadan bir 20 gün daha bekletin.

İşlem süresi dolduktan sonra sirkenizi iyice süzerek saklamak istediğiniz şişenin içine aktarın ve elma sirkesinin faydalarından yararlanmaya başlayın.

Ev Yapımı Doğal Elma Sirkesi Tarifi 2

Marketlerde satılan çoğu elma sirkesi gerek yapılış şekilleriyle gerekse içerisine katılan kimyasal maddelerden dolayı güven vermemektedir. Bu sebeple doğallığına güvendiğiniz ev yapımı elma sirkesi satan aktar ya da benzeri yerleri tercih edebilirsiniz.

Tabi eğer zamanınız varsa ev yapımı elma sirkesini kendiniz de yapabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz ev yapımı elma sirkesi tarifine göz atabilirsiniz.

Ev yapımı elma sirkesi nasıl yapılır?

Hazırlama süresi: 5 dakika

Toplam süre: 2-3 ay

Ev Yapımı Elma Sirkesi Malzemeleri

 • 3 küçük elma (Çekirdekleri ve kabuğu dahil olup sapı kesilecek)
 • 3 çay kaşığı işlenmemiş şeker (Ben esmer şeker kullanıyorum.)
 • 800 ml filtrelenmiş su (Elinizdeki kutunun boyuna, şekline ve kesilen elmaların yerleşimine göre daha az veya daha fazla suya ihtiyaç duyabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, elmaların üstünü kaplayacak kadar su ekleyerek elmaların su altında kalmasını sağlamak.)

Ev Yapımı Elma Sirkesi Yapılışı

 • Elmaları yıkayın ve orta büyüklükte parçalar elde edecek şekilde kesin (veya elmalı turta hazırladıktan sonra kalan 6-7 küçük elmanın kabuklarını ve çekirdeklerini kullanın). Temiz, yıkanmış ve steril hale getirilmiş, geniş ağızlı bir kaba yerleştirin.
 • Şekeri 1 bardak suyla karıştırın ve elmaların üstüne dökün.
 • Elmaların üstünü kaplaması için gerekliyse daha fazla su ekleyin.
 • Kabın ağzını kağıt havluyla kapatın ve lastik bantla bağlayın. Böylelikle zararlı bakteriler uzak kalacaktır ve kabın içerisindeki sıvı havalanacaktır.
 • Kabı ılık ve karanlık bir yere koyun ve 2-3 hafta boyunca bekleyin. Kilerinizi bu iş kullanabilirsiniz.
 • Sıvıyı süzün ve elma parçalarını atın.
 • Süzdüğünüz sıvıyı aynı kabın içine alın ve yine aynı kağıt havluyla tekrar kapatın.
 • Kavanozu aynı ılık ve karanlık yere yerleştirin ve yaklaşık 4-6 hafta arasında burada bekletin. Birkaç günde bir plastik veya tahta kaşıkla karıştırın. (Dürüst olmam gerekirse karıştırma işini unuttum ama yine de sirke tahmin ettiğimden daha iyi oldu.)
 • İlk 4 haftadan sonra sirkeyi tatmaya başlayabilirsiniz. İstediğiniz asitlik seviyesin

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları birçok insan için sağlıklı ve güvenli olsa da aşırı tüketim sağlık üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

Elma sirkesinin zararları arasında aşağıdaki durumlar yer almaktadır.

 • Elma sirkesi kesinlikle su ile karıştırılmadan direkt olarak tüketilmemelidir.
 • Hassas mide yapısına sahip olan kişilerde mide yanması, ishal, ağrı ve hazımsızlık gibi ciddi problemlere yol açabilir.
 • Düzenli ilaç kullanan kişilerde, kullanılan ilacın etkisini azaltabilir. Ayrıca ilaç ile birlikte kullanımı yan etkilere neden olabilir.
 • Ağız sağlığı için gargara olarak çok sık kullanılmaması tavsiye edilir. Haftada bir iki kez gargara yapmak yeterlidir. Aksi halde boğazda tahriş meydana gelebilir.
 • Aşırı dozda tüketilmesi durumunda ciddi zararlara yol açabilen elma sirkesi, kan basıncını düşürerek kalp ritmi bozukluklarına neden olabilir. Her gün aşırı miktarda elma sirkesi tüketimi kalp sağlığını olduğu gibi hem mide hem de beyin sağlığını da olumsuz etkiler.
 • Diş minesinde aşınma.
 • Boğazda veya ciltte yanma.
 • Potasyum seviyelerinde azalma.
Elma sirkesinin zararları anlamında yan etkilerin oluşmasını engellemek için elma sirkesini içmeden önce suyla seyreltmeyi unutmayın. Aynı zamanda düşük dozla başlayıp toleransın arttıkça dozu arttırmalısınız.
Eğer kan şekerinizi dengeleyici ilaçlardan birini kullanıyorsanız, elma sirkesi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Elma sirkesi kan şekeri seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğu için hipoglisemi sendromunu önlemek adına diyabet ilaçlarınızın dozunu ayarlamak gerekebilir.

Son olarak elma sirkesinin farklı kullanımları olsa da sağlığınız söz konusu olduğunda hızlı bir tedavi veya çözüm olarak görülmemelidir. Bunun yerine doğru bir şekilde hazırlanmış bir diyetle ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştirilerek sonuçlar elde edilmelidir.

Elma sirkesi faydaları sadece farklı hastalıkları tedavi eden doğal bir yöntem olarak ön plana çıkmıyor. Sağlık alanında kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda ev temizliğine kullanılan, tamamen doğal ve etkili bir dezenfektan olması da popülerliğini arttırıyor.

Kaynak RD WebMD

Yorum Alanı

https://hubofxxx.net seth bond tops kyle adams. alison tyler rubs her pussy. snapxxx.monster