moresexvideos.net keanni lei gets fucked so good from behind.
https://www.leakedpornvideos.com
porn-spider.top

Anason Tohumunun Faydaları ve Kullanım Alanları

İçindekiler

Anason Tohumu Nedir  ?

Anason, anason veya Pimpinella anisum, havuç, kereviz ve maydanoz ile aynı aileden gelen bir bitkidir.

1 metre boyunda büyüyebilir ve çiçekler ve anason tohumu olarak bilinen küçük beyaz bir meyve üretir.

Anason, meyan kökü gibi farklı bir tada sahiptir ve genellikle tatlılara ve içeceklere lezzet katmak için kullanılır.

Ayrıca, sağlığı geliştiren güçlü özellikleri ile bilinir ve çok çeşitli rahatsızlıklar için doğal bir ilaç görevi görür.

İşte anason tohumunun bilim tarafından desteklenen 7 faydası ve kullanımı.

Anason tohumu nispeten küçük miktarlarda kullanılmasına rağmen, her bir porsiyona iyi miktarda birkaç önemli mikro besin içerir.

Özellikle, anason tohumu vücudunuzdaki sağlıklı kan hücrelerinin üretimi için hayati önem taşıyan demir açısından zengindir (1).

Ayrıca, antioksidan görevi gören ve metabolizma ve gelişme için gerekli olan önemli bir mineral olan az miktarda manganez içerir (2).

Anason Tohumu Besin Değeri

Bir çorba kaşığı (7 gram) anason tohumu yaklaşık olarak (3):

 • Kalori: 23
 • Protein: 1 gram
 • Şişman: 1 gram
 • karbonhidrat: 3 gram
 • Lif: 1 gram
 • Demir: Referans Günlük Alımın% 13’ü (RDI)
 • Manganez: RDI’nın% 7’si
 • Kalsiyum: RDI’nın% 4’ü
 • Magnezyum: RDI’nın% 3’ü
 • Fosfor: RDI’nın% 3’ü
 • Potasyum: RDI’nın% 3’ü
 • Bakır: RDI’nın% 3’ü

Ancak, çoğu tarifin muhtemelen bir çorba kaşığı daha azını gerektireceğini unutmayın.

özet Anason tohumu kalorisi düşüktür, ancak demir, manganez ve kalsiyum dahil olmak üzere çok sayıda önemli mineral içerir.

Depresyon, dünyadaki kadınların% 25’ini ve erkeklerin% 12’sini etkileyen yaygın ancak zayıflatıcı bir durumdur (4).

İlginçtir, bazı araştırmalar anason tohumunun depresyonun tedavisinde yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir çalışma, anason tohumu özütünün farelerde güçlü antidepresan özellikleri sergilediğini ve depresyon tedavisinde kullanılan yaygın bir reçeteli ilaç kadar etkili olduğunu gösterdi (5).

Dahası, 107 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, günde üç kez 3 gram anason tohumu tozu almak, doğum sonrası depresyon belirtilerini azaltmada etkili oldu (6).

Benzer şekilde, 120 kişide yapılan dört haftalık bir çalışmada, günde üç kez 200 mg anason yağı içeren bir kapsül almak, bir kontrol grubuna kıyasla hafif ila orta derecede depresyon belirtilerini önemli ölçüde azalttı (7).

özet İnsan ve hayvan çalışmaları, anason tohumunun depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bazı antidepresanlar kadar etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.

Mide ülseri olarak da adlandırılan mide ülserleri, midenizin astarında oluşan, hazımsızlık, bulantı ve göğsünüzde yanma hissi gibi semptomlara neden olan ağrılı bir hastalıktır.

Geleneksel tedavi tipik olarak mide asidi üretimini azaltmak için ilaç kullanımını içermesine rağmen, ön araştırmalar, anason tohumunun mide ülserlerini önlemeye ve semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Örneğin, bir hayvan çalışması, anasonun mide asidi sekresyonunu azalttığını, mide ülserlerinin oluşumunu önlemeye ve hücreleri hasara karşı korumaya yardımcı olduğunu kaydetti (8).

Bununla birlikte, anason tohumunun mide ülserleri üzerindeki etkileri konusunda araştırmalar hala çok sınırlıdır.

Ülser oluşumunu ve insanlarda semptomları nasıl etkileyebileceğini anlamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

özet Araştırma son derece sınırlı olmasına rağmen, anason tohumu mide asidi salgısını azalttı ve bir hayvan çalışmasında mide ülseri oluşumuna karşı korundu.

Test tüpü çalışmaları, anason tohumu ve bileşiklerinin, enfeksiyonları önleyen ve mantar ve bakterilerin büyümesini engelleyen güçlü antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Bir test tüpü çalışması, anason tohumu ve anason esansiyel yağının, cilt hastalıklarına neden olabilecek bir mantar türü olan mayalar ve dermatofitler dahil olmak üzere belirli mantar türlerine karşı özellikle etkili olduğunu göstermiştir.9).

Anason tohumundaki aktif bileşen olan anethole, bakteri büyümesini de engeller.

Bir test tüpü çalışmasında, anethole, şiddetli ishal ve dehidratasyon ile karakterize edilen bir enfeksiyon olan koleraya neden olan belirli bir bakteri suşunun büyümesini engelledi (10).

Bununla birlikte, anason tohumunun insanlarda mantar ve bakterilerin büyümesini nasıl etkileyebileceğini incelemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

özet Test tüpü çalışmaları, anason tohumu ve bileşenlerinin belirli mantar ve bakteri suşlarının büyümesini azaltabileceğini göstermektedir.

Menopoz, yaşlanma sırasında kadınların üreme hormonlarındaki doğal düşüştür ve sıcak basması, yorgunluk ve kuru cilt gibi semptomlara neden olur.

Anason tohumunun, vücudunuzdaki östrojenin etkilerini taklit ettiği ve menopoz semptomlarını potansiyel olarak azalttığı düşünülmektedir (11).

Dört haftalık bir çalışmada, sıcak basması olan 72 kadın, günde üç kez 330 mg anason tohumu içeren bir plasebo veya kapsül aldı. Anason alanlar sıcak basma şiddetinde ve sıklığında yaklaşık% 75 oranında bir azalma yaşadı (12).

Anason tohumundaki bazı bileşikler, vücudunuzdaki östrojen seviyelerinin düşmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan menopozun ayırt edici semptomlarından biri olan kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir (13).

Bir çalışma, anasondaki aktif bileşen olan% 81 anetholedan oluşan uçucu bir yağın, kemik kaybını önlemeye ve sıçanlarda osteoporoza karşı korumaya yardımcı olduğunu bulmuştur (14).

Bu umut verici sonuçlara rağmen, anason tohumunun kendisinin kadınlarda menopoz semptomlarını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

özet Anason tohumu ve bileşikleri sıcak basmaları azaltabilir ve kemik kaybını önleyebilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bazı araştırmalar, anason tohumundaki aktif bileşen olan anetolün, sağlıklı bir diyetle eşleştirildiğinde kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutabileceğini göstermektedir.

Diyabetik sıçanlarda yapılan 45 günlük bir çalışmada, anethole birkaç anahtar enzimin seviyelerini değiştirerek yüksek kan şekerini azaltmaya yardımcı oldu. Anethole ayrıca insülin üreten pankreas hücrelerinin işlevini de arttırdı (15).

Başka bir hayvan çalışması da, anetholeun diyabetli sıçanlarda kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini bildirdi (16).

Bu çalışmaların konsantre bir anethole dozu kullandığını unutmayın – tipik bir anason tohumunda bulunandan çok daha yüksek.

Anason tohumunun insanlarda kan şekeri düzeylerini nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

özet Hayvan çalışmaları, aneholeun kan şekerini düşürebildiğini ve insülin üreten hücrelerin işlevini geliştirebileceğini göstermektedir.

Çoğu durumda, iltihaplanma, yaralanmalara ve enfeksiyonlara karşı korunmak için bağışıklık sisteminiz tarafından normal bir yanıt olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, yüksek seviyelerde uzun süreli iltihaplanma, kalp hastalığı, kanser ve diyabet (17).

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, anason tohumunun daha iyi sağlığı teşvik etmek ve hastalığı önlemek için iltihabı azaltabileceğini düşündürmektedir.

Örneğin, farelerde yapılan bir çalışma, anason tohumu yağının şişmeyi ve ağrıyı azalttığını gösterdi (18).

Diğer araştırmalar, anason tohumunun, iltihabı azaltabilen ve hastalığa neden olan oksidatif hasarı önleyebilecek antioksidanlarda yüksek olduğunu göstermektedir.19).

özet Hayvan ve test tüpü çalışmaları, anason tohumunun antioksidanlarda yüksek olduğunu ve kronik hastalığı önlemeye yardımcı olmak için iltihabı azaltabileceğini bulmuştur.

Çoğu insan olumsuz yan etki riski olmadan anasonu güvenle tüketebilir.

Bununla birlikte, özellikle rezene, kereviz, maydanoz veya dereotu gibi aynı ailedeki bitkilere alerjiniz varsa alerjik reaksiyonu tetikleyebilir.

Ek olarak, anasonun östrojen taklit edici özellikleri, meme kanseri veya endometriozis gibi hormona duyarlı durumların semptomlarını kötüleştirebilir (11, 20).

Bu durumların bir geçmişiniz varsa, alımınızı ölçülü tutun ve endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

özet Bazı insanlar anason tohumu alerjisi olabilir. Anason ayrıca vücudunuzdaki östrojenin etkilerini taklit edebilir, bu da hormona duyarlı bazı durumların semptomlarını kötüleştirebilir.

Tipik olarak kurutulmuş tohum olarak satın alınmasına rağmen, anason yağ, toz ve ekstrakt formunda da mevcuttur.

Anason tohumu, yağı ve özü, pişmiş mallara ve şekerlere bir miktar lezzet getirebilir veya sabun ve cilt kremlerinin aromasını artırabilir.

Çoğu tarif birkaç çay kaşığı (4-13 gram veya 5-15 ml) öğütülmüş anason tohumu, yağı veya özü gerektirir.

Her formun çeşitli anason konsantrasyonları içerdiğini unutmayın, bu nedenle kullandığınız formu bağlı olarak tarifinizi değiştirmeniz önemlidir.

Örneğin, bir tarif 1 çay kaşığı (5 ml) anason özü gerektiriyorsa, 1/4 çay kaşığı (1 ml) anason yağı veya 2 çay kaşığı (8 gram) öğütülmüş anason tohumu ile değiştirebilirsiniz.

Tıbbi kullanım için, günde 600 mg ila 9 gram arasında değişen anason dozlarının depresyon gibi durumların tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır (6, 7).

Günde 20 grama kadar anason tohumu tozu dozları sağlıklı yetişkinler için güvenli kabul edilir (6).

özet Anason toz, ekstrakt, yağ ve tohum formunda mevcuttur. Çoğu tarif küçük miktarlarda anason tohumu, yağ veya özü gerektirir – biraz uzun bir yol kat ettiği için.

Anason tohumu, birçok besin açısından zengin ve çok çeşitli sağlık yararlarına sahip güçlü bir bitkidir.

Anti-mantar, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve mide ülserleriyle savaşabilir, kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutabilir ve depresyon ve menopoz semptomlarını azaltabilir.

Besleyici bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile birleştirilen anason tohumu sağlığınızın çeşitli yönlerini iyileştirebilir.

Yorum Alanı

https://hubofxxx.net seth bond tops kyle adams. alison tyler rubs her pussy. snapxxx.monster