Elma Sirkesi

Elma sirkesinin faydaları, zararları ve ev yapımı elma sirkesi tarifi

Elma sirkesi faydaları sadece farklı hastalıkları tedavi eden doğal bir yöntem olarak ön plana çıkmıyor. Sağlık alanında kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda ev temizliğine kullanılan, tamamen doğal ve etkili bir dezenfektan olması da popülerliğini arttırıyor.

Gittikçe kullanımı yaygınlaşan elma sirkesinin faydaları için hazırladığımız yazımızda ayrıca ev yapımı elma sirkesi nasıl yapılır sorusuna da cevap bulabilirsiniz. Fakat önce biraz tarihte elma sirkesi nasıl kullanıyormuş biraz inceleyelim.

Elma Sirkesinin Tarihçesi

Elma sirkesi binlerce yıldır farklı coğrafyalarda yaşayan binlerce insan tarafından tüketiliyor. Aslında, tarihi kayıtlara baktığımızda elma meyvesinin fermente edilerek sirke şeklinde kullanılması M.Ö. 5.000 tarihinde bile görülüyor.

Tarihsel olarak elma sirkesi, birçok bölgede birçok kişi tarafından farklı amaçlar için kullanılmış.

Bu amaçlar arasında karaciğerin temizlenmesi, kanın temizlenmesi, lenf bezlerinin arındırılması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi yer alıyor.

Antik Yunanda Hipokrat, öksürük ve soğuk algınlığını tedavi etmeye yardımcı olmak adına elma sirkesini balla karıştırarak hastalara vermiş.

17. yüzyıla geldiğimizde ise Avrupalılar sirkeyi ilaç şeklinde kullanmaya başladı. Sirkeyi, şurup ve antiseptik olarak hazırlamaya başladılar. Bakterileri ve mikropları öldürmek için gargara olarak kullandılar.

Günümüzde elma sirkesi yeniden popülerlik kazandı. Böylece sağlığı destekleyen önemli özellikleri sayesinde hak ettiği şöhreti yeniden elde ediyor.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları aşağıdaki maddeler halinde verilmiş olup yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylı açıklamaları yer almaktadır.

 • Vücudun alkali seviyesini dengeler.
 • Serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kan şekeri seviyesini dengeler.
 • Tip 2 Diyabete karşı etkilidir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Göbek yağlarını yakılmasını destekler.
 • Sivilce oluşumunu engeller.
 • Cilt sağlığını korur.

Vücudunuzun Sağlıklı Alkali pH Seviyesini Korumasına Yardımcı Olur

Birçok kişinin bünyesi, asidik özelliklerden çok alkali özellikler gösterir. Daha sağlıklı olmanın ilk adımlarından biri ise vücudun daha alkali hale gelmesini sağlamaya yardımcı olmaktır.

Asit ve alkali dengesi, vücudun doğru bir şekilde işlemesi için gereklidir. Buna ek olarak vücudun birçok fonksiyonu sadece belirli asit veya alkali seviyesinde meydana gelir.

Bu nedenle vücudunuz sürekli olarak denge durumunu yakalamaya çalışır. pH seviyelerinde yaşanan en ufak bir değişim, vücudun tüm işlevlerini önemli ölçüde etkileyebilir.

Sağlıklı olmanın ilk adımı ise vücudun daha alkali olmasına yardımcı olmaktır.

Asit ve alkali dengesi önemlidir. Çünkü vücut fonksiyonlarının birçoğu sadece belirli asit veya alkali seviyesinde gerçekleşir. Vücuttaki birçok enzim ve kimyasal reaksiyon belirli bir pH seviyesinde en iyi şekilde gerçekleşir.

Araştırmalara göre, yüksek asit seviyeleri enerji eksikliğine neden olur ve daha fazla enfeksiyon olayının görülmesine yol açar.

Birçok kişi ham organik elma sirkesinin asidik olduğunu düşünse de tüketildiği zaman elma sirkesi aslında alkali hale gelir.

Asit oluşturan yiyecekler arasında işlenmiş yiyecekler, alkol, şeker ve diğer basit karbonhidratlar yer alır.

Vücudunuzu daha alkali tutmak, doğal yöntemlerle enerji seviyelerinizi yükseltmeye ve hastalıklara karşı daha iyi savaşmaya yardımcı olacaktır.

Serbest Radikal Hasarlarına Karşı Savaşmaya Yardımcı Olur

Büyük ihtimalle “serbest radikal” terimini daha önce duydunuz. Peki ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Teknik tanım yapacak olursak serbest radikaller, dış yörüngesine eşleşmemiş elektrona sahip olan molekül veya atomlara verilen isimdir. Serbest radikaller, vücudun metabolik aktivitelerinin devam etmesi için sürekli olarak oluşturulur ve yaşam için gereklidir.

Enfekte olduğumuz birçok mikrop türünü öldürerek enfeksiyonlara karşı savaşırlar. Serbest radikaller çok sayıda üretilirse, birçok farklı soruna yol açabilirler.

Enzimler veya antioksidan besin maddeleri tarafından ele alınabilecekten daha fazla serbest radikal olursa, hücre membranlarına, dokulara, proteinlere ve hatta DNA’ya bile zarar verebilecek oksidatif hasara yol açabilirler.

Bu hasarlar ise ülser, amfizem, arterit ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi sorunlara yol açabilir. Aslında, aklınıza gelen tüm hastalıkların nedeni serbest radikallerdir.

Ve bu serbest radikallerin yarattığı hasar sadece vücudunuz içiyle sınırlı değildir. Serbest radikaller dış görünüşü de etkiler ve kırışıklıklara ve yaşlı görünmeye yol açar.

Serbest radikallerden tamamen kaçınmak imkansız olsa da serbest radikallerin aşırı hasar vermesini engellemeye yardımcı olmak için bu bileşenleri durduran antioksidanları daha fazla tüketerek oluşturdukları olumsuz etkileri en aza indirilebilir ve yok edebiliriz.

Birçok meyve ve sebze türüne ek olarak elma sirkesi gibi diğer gıdalarda da bol miktarda bulunan antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olur.

Bu sebeple elma sirkesinin faydaları arasında serbest radikallerle savaşarak vücudunuzu koruması yer almaktadır.

Kan Şekeri Seviyelerini Azaltır ve Diyabete Karşı Savaşır

Şimdiye kadar elma sirkesinin faydaları için yapılan araştırmaların en başarılı sonuçları, tip 2 diyabet olan hastalarda elde edilmiştir.

Tip 2 diyabet, insülin direnci veya insülin üretememe ile ilişkili yüksek kan şekeri seviyeleriyle karakterize edilmektedir.

Fakat yüksek kan şekeri seviyeleri, diyabet olmayan kişilerde de önemli bir sorun olabilir. Yüksek kan şekeri seviyelerinin, yaşlanma ve birçok kronik hastalığın ana nedeni olduğuna inanılmaktadır.

Nerdeyse herkes, kan şekeri seviyelerini normal aralık içerisinde tutmaya çalışmalıdır. Bunun yapmanın en etkili ve sağlıklı yolu ise rafine karbonhidrat ve şekerlerden kaçınmaktır. Ayrıca elma sirkesinin de oldukça güçlü etkileri vardır.

Sirkenin, kan şekeri ve insülin seviyeleri üzerinde sayısız faydası olduğu gösterilmiştir:

 • Yüksek karbonhidrat içeren bir öğünde insülin hassasiyetini %19-34 oranında arttırır, kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azaltır ve insülin tepkisini önemli ölçüde azaltır.
 • 50 gram beyaz ekmek yedikten sonra kan şekerini %34 oranında azaltır.
 • Yatmadan önce tüketilen 2 yemek kaşığı elma sirkesi, sabahları açlık kan şekerini %4 oranında azaltır.
 • İnsanlar üzerinde yapılan birçok diğer çalışma, sirkenin insülin fonksiyonlarını iyileştirdiğini ve yemek yedikten sonra kan şekeri seviyelerini azalttığını göstermiştir.

Bu nedenlerden dolayı sirke, diyabet veya ön diyabet olan kişiler veya kan şekeri seviyelerini diğer nedenlerden dolayı düşük seviyelerde tutmak isteyen kişiler için faydalı olabilir.

Eğer mevcut durumda kan şekerini düşüren ilaçlardan birini kullanıyorsanız, herhangi bir sirke türünü kullanmadan veya kullanımı arttırmadan önce doktorunuza danışın.

Elma sirkesi, insülin hassasiyeti geliştirme ve yemek yedikten sonra kan şekeri seviyelerini azaltma konusunda umut vaat eden sonuçlar sunmaktadır.

Kilo Vermeye ve Göbek Bölgesinde Yağların Azalmasına Yardımcı Olur

Şaşırtıcı bir şekilde yapılan çalışmalar elma sirkenin faydaları içerisinde kilo vermeye yardımcı olmasınında yer aldığını belirtmektedir.

İnsanlar üzerine yapılan birçok çalışma, sirkenin tokluk hissini arttırdığını, daha az kalori alımına yardımcı olduğunu ve gözle görülür kilo kaybını desteklediğini göstermektedir.

Örneğin eğer insanlar yüksek miktarda karbonhidrat içeren bir öğünle birlikte sirke tüketirlerse, tokluk hisleri artar ve günün kalan kısmında 200-275 kalori daha az tüketirler.

Obezite olan 175 kişi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre,  günlük olarak elma sirkesi tüketimi  göbek bölgesinde yağları azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı oldu.

 • 15 mL (1 yemek kaşığı): 1,2 kilo kaybı
 • 30 mL (2 yemek kaşığı): 1,7 kilo kaybı
Yine de bu çalışmanın 3 ay boyunca uygulandığı unutulmamalıdır. Bu nedenle verilen kilolar düşük seviyelerdedir.

Bununla birlikte, beslenme düzenine tek bir yiyecek veya besin maddesinin eklenmesi veya çıkarılması, kilo verme üzerinde nadiren gözle görülür farklar yaratır.

Genellikle genel yaşam tarzı ve beslenme tarzı önemlidir ve sonuçları görmek için birden fazla etkili yöntemin doğru bir şekilde birleştirilmesi gerekir.

Genel olarak elma sirkesinin faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olduğu ve temelde tokluk hissi yarattığı, kan şekeri ve insülin seviyelerini azalttığı yer almaktadır.

Ama tek başına mucizeler yaratmaz.

Çalışmalara göre, sirke tokluk hissini arttırabilir, insanların daha az kalori almasını destekleyebilir ve bu da kilo vermeye yol açabilir.

Cilt Sağlığını Arttır

Elma sirkesinin faydaları sadece vücudun içini etkilemez. Aynı zamanda akne tedavisinde ve yaraların azaltılmasında da kullanılmaktadır.

Bazı bakteri suşları, akne oluşumuna neden olur. Sirke, anti bakteriyel özelliklere sahiptir ve birçok zararlı bakteri suşu karşısında etkili olduğu gözlenmiştir.

Sirke aynı zamanda asetik asit, laktik asit, suksinik asit ve sitrik asit gibi özel bileşenlere sahiptir.

Bu bileşenlerin hepsi, akneye neden olan özel bir bakteri suşu olan Propionibacterium gelişimini engellemeye yardımcı olur.

Elma sirkesinin faydaları içerisinde yer alan bu bileşenler aynı zamanda yara izlerini de azaltır.

Kozmetik Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, üç ay boyunca akne izlerinin laktik asitle tedavi edilmesi, cildin dokusunu, pigment yapısını ve genel görüntüsünü iyileştirerek yara görüntüsünü azaltmıştır.

Beslenme düzeninize probiyotik yiyecekler eklemek, iyileştirici maskeler ve tonikler kullanmak ve cildinizi iyi bir şekilde nemlendirmek de akne tedavisine evde uygulayabileceğiniz diğer etkili yöntemler arasında yer alır.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Marketlerde satılan çoğu elma sirkesi gerek yapılış şekilleriyle gerekse içerisine katılan kimyasal maddelerden dolayı güven vermemektedir. Bu sebeple doğallığına güvendiğiniz ev yapımı elma sirkesi satan aktar ya da benzeri yerleri tercih edebilirsiniz.

Tabi eğer zamanınız varsa ev yapımı elma sirkesini kendiniz de yapabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz ev yapımı elma sirkesi tarifine göz atabilirsiniz.

Ev yapımı elma sirkesi nasıl yapılır?

Hazırlama süresi: 5 dakika

Toplam süre: 2-3 ay

Ev Yapımız Elma Sirkesi Malzemeleri

 • 3 küçük elma (Çekirdekleri ve kabuğu dahil olup sapı kesilecek)
 • 3 çay kaşığı işlenmemiş şeker (Ben esmer şeker kullanıyorum.)
 • 800 ml filtrelenmiş su (Elinizdeki kutunun boyuna, şekline ve kesilen elmaların yerleşimine göre daha az veya daha fazla suya ihtiyaç duyabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, elmaların üstünü kaplayacak kadar su ekleyerek elmaların su altında kalmasını sağlamak.)

Ev Yapımı Elma Sirkesi Yapılışı

 • Elmaları yıkayın ve orta büyüklükte parçalar elde edecek şekilde kesin (veya elmalı turta hazırladıktan sonra kalan 6-7 küçük elmanın kabuklarını ve çekirdeklerini kullanın). Temiz, yıkanmış ve steril hale getirilmiş, geniş ağızlı bir kaba yerleştirin.
 • Şekeri 1 bardak suyla karıştırın ve elmaların üstüne dökün.
 • Elmaların üstünü kaplaması için gerekliyse daha fazla su ekleyin.
 • Kabın ağzını kağıt havluyla kapatın ve lastik bantla bağlayın. Böylelikle zararlı bakteriler uzak kalacaktır ve kabın içerisindeki sıvı havalanacaktır.
 • Kabı ılık ve karanlık bir yere koyun ve 2-3 hafta boyunca bekleyin. Kilerinizi bu iş kullanabilirsiniz.
 • Sıvıyı süzün ve elma parçalarını atın.
 • Süzdüğünüz sıvıyı aynı kabın içine alın ve yine aynı kağıt havluyla tekrar kapatın.
 • Kavanozu aynı ılık ve karanlık yere yerleştirin ve yaklaşık 4-6 hafta arasında burada bekletin. Birkaç günde bir plastik veya tahta kaşıkla karıştırın. (Dürüst olmam gerekirse karıştırma işini unuttum ama yine de sirke tahmin ettiğimden daha iyi oldu.)
 • İlk 4 haftadan sonra sirkeyi tatmaya başlayabilirsiniz. İstediğiniz asitlik seviyesine ulaştığında sirkeyi kapaklı bir şişeye alabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Zararları Nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları birçok insan için sağlıklı ve güvenli olsa da aşırı tüketim sağlık üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

Elma sirkesinin zararları arasında aşağıdaki durumlar yer almaktadır.

 • Diş minesinde aşınma.
 • Boğazda veya ciltte yanma.
 • Potasyum seviyelerinde azalma.
Elma sirkesinin zararları anlamında yan etkilerin oluşmasını engellemek için elma sirkesini içmeden önce suyla seyreltmeyi unutmayın. Aynı zamanda düşük dozla başlayıp toleransın arttıkça dozu arttırmalısınız.
Eğer kan şekerinizi dengeleyici ilaçlardan birini kullanıyorsanız, elma sirkesi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Elma sirkesi kan şekeri seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğu için hipoglisemi sendromunu önlemek adına diyabet ilaçlarınızın dozunu ayarlamak gerekebilir.

Son olarak elma sirkesinin farklı kullanımları olsa da sağlığınız söz konusu olduğunda hızlı bir tedavi veya çözüm olarak görülmemelidir. Bunun yerine doğru bir şekilde hazırlanmış bir diyetle ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştirilerek sonuçlar elde edilmelidir.

Kaynak Health Line Dr. Axe Tales of a kitchen

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.