Biberiye Yağı

Biberiye yağının faydaları ve zararları

Bu yazımızda sizler için, genellikle yemeklerimize aroma vermesi için kullandığımız biberiye bitkisinin buhar damıtma yolu ile elde edilmesi sonucu oluşan biberiye yağının faydaları konusundan bahsedeceğiz.

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Esans yağlar arasında en keskin kokuya sahip olan biberiye yağı, doğru ve dozunda uygulandığında sağlığa pek çok alanda fayda sağlamasıyla bilinir. Biberiye yağının faydalarına maddeler halinde göz atacak olursak,

  • Baş ağrısına iyi geldiği bilinir. Özellikle migrenin şiddetli etkilerini azaltması ile meşhurdur.
  • Saç dökülmesini azaltır ve dökülen saçların yeniden çıkmasında etkili olur.
  • Solunum yolu iltihaplarını kurutur.
  • Ağız kokusunu giderir.
  • Kilo vermeyi hızlandırır.
  • Kansere faydalı olduğu bilinir.

Ağrılara Karşı Doğal Çözüm: Biberiye Yağı!

Biberiye yağının faydaları hakkında inceleme yaptığımızda en etkili faydaları arasında ağrı kesici özelliği olduğunu gördük.

Biberiye yağı özellikle migren şikayeti olan bireylerde, migrenin neden olduğu şiddetli baş ağrılarının hafifletmede önemli bir rol oynuyor.

Biberiye yağının ağrı kesici etkisinden yararlanmak için, bu yağı sıcak su dolu bir kaba 2-3 damla damlatıp sonrasında kafanıza havlu kapatarak (yüzünüz açık kalacak şekilde) buharını soluyabilirsiniz. Bunun yanı sıra biberiye yağı ile ağrıyan bölgeye masaj uygulayabilirsiniz.

Biberiye Yağının Saça Faydaları

Biberiye yağının saça faydaları, onun doğal içerikli şampuanlarda sıkça kullanılmasının da nedeni olmuştur. Çünkü biberiye yağı, saç dökülmesini engelleyen ve dökülmüş saçların yeniden çıkmasını hızlandıran doğal saç bakım yağlarından biridir.

Saçınıza biberiye yağı ile bakım yapmak için bu yağı saç tipinize ve sorununuza iyi gelecek diğer doğal yağlarla karıştırıp saçınıza sürebilirsiniz.

Bunun haricinde saç dökülmesini engellemek için, içeriği kimyasallardan arınmış, biberiye yağı katkılı saç ürünleri, şampuanlar kullanabilirsiniz.

Sinüzite Doğal Çözüm: Biberiye Yağı!

Biberiye yağının faydaları arasında, tıpkı ağrı kesici etkisi gibi onu doğal bir ilaç haline getiren iltihap kurutucu etkisi de bulunuyor.

Özellikle solunum yolu iltihaplarında etkili bir iltihap önleyici görevi gören biberiye yağı, bu vesileyle özellikle sinüzit şikayetine ve sonrasında meydana gelen ağrılara savaş açıyor. Solunumu da kolaylaştırıyor.

Ağız Sağlığına Faydaları

Biberiye yağının esansiyel yağlar arasında en keskin kokuya sahip olanlardan biri olduğunu yazımızın başında da belirtmiştik. İşte bu nedenle, biberiye yağının faydaları arasında ağız sağlığına faydası da bulunmakta.

Özellikle ağız kokusunu gidermede ve nefesi tazelemede gargara olarak kullanıma uygun olan biberiye yağı, ılık suyla karıştırılıp gargara yapıldığında ağız kokusunu önlerken, bir yandan da boğazdaki iltihaplanmaları giderir.

Zayıflamak İçin Biberiye Yağı

Zayıflamak için biberiye yağı kullanımı da yine biberiye yağının faydaları arasında dikkat çeken bir özelliktir.

Özellikle kurutulmuş biberiye yapraklarının çay şeklinde tüketilmesi kilo vermeyi hızlandırdığından, diyet döneminde de tercih edilmektedir. Biberiye yağı ile selülitli bölgelere masaj yapmanın, o bölgeyi incelttiği ve cildi daha da pürüzsüzleştirdiği söylenir.

Bunların yanı sıra bel ve basenlerdeki yağlanmayı engellemek için bu bölgelere biberiye yağı ile düzenli masaj yapılması da tavsiye edilmektedir.

Kansere Faydaları

Biberiye yağının kansere faydaları, içeriğinde bulunan karnosal maddesinden kaynaklanır.

Anti-kanser olarak nitelendirilen karnosal bileşeni sayesinde, özellikle de prostat, meme, kolon ve cilt kanseri gibi çeşitli kanser türleri ile savaşmaya yönelik doğal bir yağdır.

Biberiye Yağının Zararları Nelerdir?

Biberiye yağının zararları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Aşırı tüketimi beyin fonksiyonlarında uyarılara neden olabilir. Bu nedenle özellikle epilepsi hastalarının tüketmemesi gerekir. Aynı zamanda sinir rahatsızlığı olan kişilerin de biberiye yağı kullanımını öncelikle doktora danışması büyük önem taşır.
  • Hamilelikte ve emzirme döneminde biberiye yağı kullanımı önerilmez.
  • Tansiyon hastalığı olan kişilerin biberiye yağı kullanması önerilmemektedir. Bunun yanı sıra biberiye çayı tüketiminden de kaçınmaları tavsiye edilir.

 

Yorum Alanı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.